Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kā palīdzēt bērnam attīstīt pašvērtējumu?

Pašpārliecinātība ir būtiska sastāvdaļa visos bērna veselīgas attīstības aspektos un galvenā sastāvdaļa panākumiem skolā. Atbalsta centrs “Smaids” www.bernusmaids.lv raksta turpinājumā sniegs padomus kā palīdzēt bērnam attīstīt pašapziņu un kas viņam būs nepieciešama turpmākajiem panākumiem.

Pārliecība ir ticība savai spējai pārvaldīt savu ķermeni, uzvedību un izaicinājumus, ar kuriem saskaraties plašākā pasaulē. Pārliecināti bērni vēlas apgūt jaunas prasmes un saskarties ar jauniem izaicinājumiem. Viņi arī sagaida, ka pieaugušie būs izpalīdzīgi un atbalstīs viņu centienus. Pašpārliecinātība ir arī ļoti svarīga, lai saprastos ar citiem un risinātu daudzus sociālos izaicinājumus, piemēram, dalīšanos, konkurenci un draugu iegūšanu, ar kuriem bērni saskaras skolas vidē. Pašpārliecināti bērni redz, ka viņi patīk citiem, un sagaida, ka attiecības sagādās gandarījumu un jautrību.

Kā veidojas pašapziņa?

Mazuļi piedzimst bez sajūtas par sevi kā atsevišķu un atšķirīgu būtni. Viņi uzzina, kas viņi ir, galvenokārt mijiedarbojoties ar citiem. Galvenie aprūpētāji — vecāki, radinieki un skolotāji — atspoguļo bērniem viņu unikālās stiprās puses un īpašības. Lielā mērā bērna pārliecības sajūtu veido un audzina tie, kas par viņu rūpējas. Ievēro kā pārliecība pieaug pirmajos trīs dzīves gados.

  • Jaundzimušais raud un viņu mierina viņa vecāki. Šajā brīdī mazulis mācās, ka ir mīlēts, svarīgs un nomierināšanas vērts.
  • 8 mēnešus vecs bērns krata grabuli un smaida par tā radīto skaņu. Aprūpētājs saka: “Pareizi saprati, kā darbojas grabulis! Malacis!” Šis mazulis mācās, ka ir gudrs problēmu risinātājs.
  • Mazs bērns paņem ķeblīti, lai aizsniegtu savu iecienītāko rotaļlietu — tēva mobilo tālruni uz galda. “Es nevaru tev dot savu telefonu,” saka meitenes tēvs, “bet kā būtu ar šo spēli?” Viņš pasniedz viņai rotaļu telefonu un viņa laimīga sāk zvanīt. Bērns mācās, ka viņa intereses ir svarīgas, un tās cienīs un atbalstīs (ar konkrētām robežām) tie, kas viņu mīl.

Izveido bērnam rutīnu

Ja notikumi ir paredzami un notiek aptuveni vienādi, vienā un tajā pašā laikā katru dienu, bērns jutīsies droši, būs pārliecināts un kontrolēs savu pasauli. Viņš zina, ka, piemēram, vispirms ir vanna, tad grāmata, tad dziesmas un tad gulētiešanas laiks. Viņš saprot, kas notiks tālāk un var sagatavoties šīm pārmaiņām. Ja ikdienas notikumi notiek nejauši, tas var radīt bērnos lielu trauksmi. Kad bērns zina, ko sagaidīt, tad var brīvi spēlēties, augt un mācīties.

Esi paraugs saviem bērniem

Bērni vienmēr uzmanīgi vēro savus vecākus, lai uzzinātu, ko darīt vai kā justies, vai sociāli mijiedarboties. Kad runa ir par mācīšanos pārvaldīt emocijas, piemēram, aizvainojumu, dusmas vai neapmierinātību, vecāki būs paraugs. Ja vecāki var modelēt pārliecību par sevi, arī bērns to iemācīsies. Izmēģiniet jaunas lietas un slavējiet sevi skaļi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.