Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pērses sākumskola aicina uz 6. salidojumu. Pagasta sirds — skola

METĀLĀ KALTĀ IZKĀRTNE, kuras vidus vairākkārt mainīts. Attēlā — skolas direktora p. i. Madara Jankalāne. Ivetas Skabas foto

Visi ceļi atved pie Pērses skolas. Tā arī ir, jo brauc uz Iršiem, pa kuru ceļu gribi, garām Pērses skolai nepabrauksi. Jo skola ir pagasta sirdī. 27. aprīlī visi, kas sevī izjūt piederību Pērses sākumskolai, aicināti uz salidojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gaišs un cerību pilns

Celt to — kas jāceļ, Pelt to — kas jāpeļ, Šķelt to — kas jāšķeļ, Zelt tam — kam jāzeļ! Viedi vārdi, un to autors ir mūsu novadnieks rakstnieks Pērsietis, īstajā vārdā Kārlis Zemītis, kurš dzimis un mācījies Iršu pagastā. Šie vārdi ir lasāmi skolas karogā. Tie uzrakstīti, iespējams, 19. gadsimta pašās beigās, bet aktualitāti, runājot par Iršu pagastu un skolu, nav zaudējuši joprojām.

Salidojumi aizsākās 1999. gadā. Iepriekšējais salidojums notika 2019. gadā, un tagadējā direktora p. i. Madara Jankalāne, Valda Kalniņa, kura skolu vadīja no 1978. līdz 1985. gadam, kā arī skolas absolvente un bijusī skolotāja Iveta Hveckoviča to atceras kā gaišu un cerību pilnu. Šajā salidojumā ieskanēsies minorīgas notis, jo prieku par tikšanos aizēnos pirms pāris mēnešiem Aizkraukles novada domes pieņemtais lēmums par Pērses sākumskolas slēgšanu. Bet iršēnieši vēl nedomā padoties un cer, ka 1. septembrī zvans uz skolu sauks arī 1.— 6. klases bērnus.

Lepojas ar absolventiem

2015. gads bija pēdējais, kad skolā izsniedza apliecību par pamatizglītības iegūšanu. Pēc tam mācību iestādei mainīja statusu, un tā kļuva par sākumskolu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bagāta ir ne tikai pagasta, bet arī skolas vēsture. Laika gaitā nosaukumi bijuši dažādi: Iršu tautskola, Pērses septiņgadīgā, Pērses astoņgadīgā, Pērses deviņgadīgā skola, Pērses pamatskola, Pērses sākumskola. Mācību iestāde tagadējā ēkā ir no 1959. gada — tātad 65 gadus. Agrāk tajā bija krogs. Kā teic Valda Kalniņa, par skolu ēka tapusi, pateicoties Pēterim Čudaram. Viņš bija Pērses astoņgadīgās skolas direktors no 1955. līdz 1967. gadam. “Viņu dēvēja par direktoru celtnieku,” atceras Valda Kalniņa, “arī Bebru skola uzcelta viņa vadībā.” Andra Lemešonoka darbības laikā sākās aktīva piedalīšanās olimpiādēs, skola tika pie daudziem apbalvojumiem. “Man bija 25 gadi, kad iecēla par skolas direktori. Vēl augstskolu nebiju pabeigusi. Tas bija 1978. gads,” stāsta Valda Kalniņa.

Valdas kundze teic, ka skola lepojas ar saviem absolventiem. Viņi savu skolu atceras ne tikai salidojumos, bet apciemo arī citā laikā. “Pagājušajā 1. septembrī, kad svinīgais pasākums beidzās, gatavojos doties projām. Piebrauca autobuss no Kokneses. Izkāpa jaunieši, kas skolu beiguši pirms pāris gadiem, un nāca uz šejieni. Tas bija ļoti patīkams mirklis,” saka Madara Jankalāne.

Vai tas noderēs?

Pērses sākumskolā savlaik pēc Valdas Kalniņas iniciatīvas iekārtota mācību iestādes vēstures telpa. Tajā esošie eksponāti vēsta gan par pirmsākumiem, gan mūsdienām. Valdas kundze atceras, ka gan skolēni, gan absolventi nesa dažādas lietas, jautājot, vai tas noderēs? Nu jau bijušo krogu savlaik aprakstījis arī Rūdolfs Blaumanis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Fotogrāfijās redzams bijušais direktors Jānis Grīntāls, kurš tika represēts. Valdas kundze teic, ka pirms salidojuma dodas uz kapsētu un piemin mūžībā aizgājušos skolotājus.

Starp eksponātiem ir vecais skolas zvans, kas bijis ļoti skaļš, pēc tam tas nomainīts uz klusāku. Tāpat arī metālā kaltā izkārtne, ko izkalis skolotājas Priedes vīrs. Vidus tam ne reizi vien ticis mainīts.

Skolas gaitenī “Staburags” sastop 6. klases skolnieci Alisi Bogdanovu. Viņai te pēdējais mācību gads. Alise stāsta, ka šī ir viņas skola jau no 1. klases, mācības meitene turpinās Pļaviņu vidusskolā. “Pērses skolā ir mācījies mans tētis, tēta māsa, brālis un citi man pazīstami cilvēki. Mums šī skola ir ļoti dārga, mīļa un jauka, visi skolotāji ir ļoti dārgi. Man te ir draugi. Man ir arī mazā māsa, un es gribu, lai viņa pabeidz šo skolu, ja tas būtu iespējams. Aiznākamajā gadā viņai būtu jāmācās 1. klasē,” skumji teic Alise. Priecīgāka viņa kļūst, stāstot, ka piedalīsies gaidāmajā salidojumā un sniegs priekšnesumus. Alise teic, ka savu nākotni domā saistīt ar Iršiem un ģimenes uzņēmumu “Just Bio”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Citā skolas stūrītī satiekam maskēšanās tīklu pinējas. Meitenes pin tīklu kopā ar skolotāju Daigu Andersoni. Šis ir jau trešais, kas top Ukrainas aizstāvjiem.

Cels gaismā savas pērlītes

Salidojumam gatavojas visa skola. Uz logu rūtīm top aplikācijas tieši šim notikumam. Pasākumam būs divas daļas. Pirmā daļa būs svinīgā, kurā varēs redzēt gan absolventu, gan tagadējo skolēnu priekšnesumus. “Pagājušajā gadā mums bija seši dejotāju pāri — seši puiši un sešas meitenes no 5. un 6. klases, varējām iestudēt skaistus priekšnesumus. Viņi paši pirmie interesējās, vai salidojumā vajadzēs dejot? Tā viņi aizrautīgi mēģina,” stāsta Madara. “Slavenus māksliniekus nesauksim, celsim gaismā savas pērlītes. Izdejojot un izdziedot, iziesim bērnības ceļus.” Īpašu priekšnesumu būs sarūpējuši arī skolotāji.

Otrā daļa būs saviesīgā — pie galdiņiem, ar “dzīvo” mūziku. Tāpat absolventi varēs iet klasēs un apskatīt video un bildes no dažādiem gadiem un notikumiem, izstaigāt renovētās telpas. “Galvenais ir tikšanās prieks un atmiņas,” teic Valda Kalniņa. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Fakts

 Pērses sākumskolā mācās 33 bērni, strādā 6 skolotāji un 5 tehniskie darbinieki.

 Pērses sākumskolai cieša sadarbība izveidojusies ar sociālās aprūpes centriem “Dzeguzīte” Iršu pagastā un “Kastaņas” Sausnējas pagastā.

Skolas vadītāji

 Jānis Grīntāls (1940—1945)

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Pēteris Skreivers (1945— 1946)

 Vera Pommere (1946— 1947)

 Herta Tenise (1947—1952)

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Jāzeps Vocišs (1952—1955)

 Pēteris Čudars (1955—1967)

 Ilga Jaunzeme-Zaņķe (1967—1972)

 Andris Lemešonoks (1972— 1978)

 Valda Kalniņa (1978—1985)

 Maija Bērziņa (1985—1989)

 Veneranda Spilva (1989— 1994)

 Astra Siliņa (1994—2007)

 Gaļina Kraukle (2007— 2017)

 Santa Kalniņa (2017—2022)

 Zita Šteinberga (2022— 2024)

 Madara Jankalāne (no 2024. gada)

Pasākumi, kas kļuvuši par tradīciju:

 “Nakts skolā”,

 Skolotāju diena,

 svecīšu nolikšana pie skolas 11. novembrī,

 valsts svētkiem veltītās aktivitātes,

 Ziemassvētku koncerts un ballīte,

 Lieldienu aktivitātes,

 Mātes dienas koncerts,

 izlaidums,

 Līgo svētki,

 pagasta svētku pasākumi.

Zināšanai

6. Pērses skolas salidojums notiks 27. aprīlī pulksten 19.

Reģistrēšanās salidojumam — no pulksten 17.30.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.