Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Lietuvieši mazina statistiku uz Latvijas rēķina

Ilustrācija veidota ar canva.com Foto: MicroStockHub no Getty Images Signature

Laikraksta “Staburags” 12. aprīļa numurā redakcijas slejā paudu savu viedokli par grozījumiem Alkohola aprites likumā, kas noteiks stingrākus ierobežojumus alkohola tirdzniecībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To mērķis ir samazināt alkohola lietošanas apjomu, jo šajā jomā esam pirmajā vietā Eiropa. Slejā citēju veselības ministru Hosamu Abu Meri, kurš, stāstot žurnālistiem par šīm pārmaiņām, minēja, ka Lietuvā pēc līdzīgu ierobežojumu ieviešanas alkohola patēriņš pēdējo piecu gadu laikā esot samazinājies par 17%.

Pēc šīs publikācijas ar mums sazinājās kāda kundze no Neretas, kura vēlējās palikt anonīma, un pastāstīja par saviem novērojumiem. ‘Vairāki alus kārbu iepakojumi, 10—15 pudeles stiprā alkohola. Samaksā 100—200 eiro par dzērieniem. Vai tas ir pašu lietošanai vai arī pārdošanai tālāk, var tikai minēt,” stāsta neretiete un piebilst — Nereta ir tikai viena neliela apdzīvota vieta ar pāris pārtikas veikaliem Lietuvas pierobežā, bet šādu apdzīvotu vietu kopumā Latvijā ir daudz.

Arī kāda cita neretiete, jautāta par līdzīgiem novērojumiem, piekrīt, ka lietuviešu Neretas veikalos netrūkst. Taču viens no iemesliem ir tas, ka Lietuvas pusē tuvākajā apdzīvotajā vietā slēgts vienīgais pārtikas veikals un braukt uz veikalu Neretā ir tuvāk. Taču tas, ka lietuviešu iepirkumu groziņos alkohols ir bieža prece, viņa piekrīt. Viņi to pērk daudz un lielos iepakojumos.

Protams, iepērkoties Latvijā, lietuvieši zināmā mērā ‘‘silda’’ mūsu valsts ekonomiku, taču šādi novērojumi rada arī jautājumu, vai tas nozīmē, ka lietuvieši savu statistiku par izdzertā alkohola daudzumu samazina uz mūsu rēķina? Veselības ministrijā norādīja, ka vidējo alkohola patēriņu uz vienu iedzīvotāju gadā rēķina Slimību profilakses un kontroles centrs pēc noteiktiem kritērijiem un metodikas. Tā paredz — lai iegūtu precīzus reģistrētā absolūtā alkohola patēriņa datus, tiek ņemts vērā Latvijā patēriņam nodotais alkoholisko dzērienu apjoms. Lai iegūtu aptuvenas aplēses par tūristu patērēto absolūtā alkohola patēriņu litros, tiek izmantoti dati par ārvalstu tūristu pavadīto nakšu skaitu Latvijas naktsmītnēs. Tas nozīmē, ka viss, ko lietuvieši nopērk Latvijas veikalos, vairo Latvijas un mazina Lietuvas statistiku.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.