Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Gāzes un dūmu detektori tuvinieku drošībai

Katru gadu Latvijā iet bojā cilvēki, kas ir neprasmīgi rīkojušies ar uguni vai gāzi. Reizēm nelaimes izraisa pašu cilvēku nolaidība, citreiz apkures un gāzes iekārtu defekti. Lai pasargātu sevi un savus ģimenes locekļus ir jāveic atbilstoši drošības pasākumi. Viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem kā to izdarīt ir detektoru un sensoru iegāde un uzstādīšana savā mājoklī.

Internetveikala Gaisa1 detektori un sensori ietver trīs detektoru kategorijas:

  • dūmu detektori;
  • tvana gāzes detektori;
  • gāzes noplūdes detektori.

Aplūkosim katru no tām nedaudz tuvāk, lai saprastu, kurš detektors ir Jums piemērotākais.

Dūmu detektori ir obligāti

Dūmu detektors nav luksus, bet obligāta nepieciešamība katrā mājoklī jau no 2020. gada 1. janvāra. Diemžēl VUGD statistika un arī mūsu pašu novērojumi liecina, ka joprojām ir dzīvokļi, mājas un komerciālie objekti, kuros dūmu detektori nav uzstādīti.

Ierīces cena svārstās robežās no 10 EUR līdz 20 EUR, kas ir nieks, ņemot vērā, ka tā var izglābt dzīvību visai ģimenei un pasargāt māju no nodegšanas.

Detektora darbības princips ir pavisam vienkāršs. Tiklīdz dūmi sasniedz dūmu detektorā iebūvēto sensoru, atskan ļoti skaļi brīdinājuma signāli (90 dB) aptuveni 30 minūšu garumā. Skaņa ir tik skaļa, ka pamodinās pat vislielāko gulētāju un, iespējams, arī kaimiņus.

Lai detektors sajustu dūmus savlaicīgi, tas ir jāuzstāda saskaņā ar instrukciju. Vairums detektoru ir jāuzstāda pie griestiem. Vislabāk istabas centrā, bet ne tuvāk kā pusmetru no sienas. Uzstādīt virtuvē nav vēlams, jo piededzis ēdiens vai pārkarsēta eļļa arī izraisīs detektora ieslēgšanos.

Tvana gāzes detektori

Oglekļa monoksīds jeb CO (nejaukt ar CO2) ir ļoti indīga gāze, kas ir bez smakas un bez krāsas. Galvenā riska kategorija ir mājokļi, kuros ir malkas apkure. Šeit saindēties ar tvana gāzi var, ja krāsns šīberis tiek aiztaisīts priekšlaicīgi. Riska grupa ir arī telpas, kurās ir uzstādīts gāzes katls, taču ir slikta ventilācija, kā arī autoservisi, garāžas u.c. vietas, kur tiek darbināts auto motors.

Tā kā ar savām maņām mēs gāzi nevaram sajust, atliek tikai divi risinājumi – gaisa ventilācija un tvana gāzes detektors. Abi ir svarīgi.

Detektors jāuzstāda 0,5 – 1,5 metru augstumā – sēdoša vai guļoša cilvēka galvas augstumā. Šis aspekts ir ļoti svarīgs, jo cilvēki pārsvarā iet bojā no CO, miegā nosmokot. Detetkora cena ir zem 30 EUR, akcijas ietvaros vēl lētāk.

Gāzes noplūdes detektori

Visiem, kuriem mājās, darbā vai garāžā ir LPG gāzes balons ir vajadzīgs arī gāzes noplūdes detektors. Arī objektos, kur tiek izmantots propāns, butāns vai dabasgāze šis detektors var pasargāt veselību un izglābt dzīvību.

Lai arī LPG gāzei ir pievienota smaržviela ar to vien var nepietikt. Ne vienmēr esam pavisam blakus un arī gāzes pakāpeniska noplūde var izraisīt saindēšanos un gāzes sprādzienu. Latvijā ir gana daudz gadījumu, kad gāzes noplūdes rezultātā iet bojā gan cilvēki, gan sagrauta māja.

Gāzes noplūdes detektors ir jāuzstāda apmēram 30 cm augstumā no zemes LPG gāzei un 50 cm augstumā no griestiem dabasgāzei. Atšķirības skaidrojamas ar atšķirīgām gāzes izplatīšanās īpašībām.

Gāzes noplūdes detektora cena ir nedaudz vairāk par 20 EUR. Akcijas ietvaros to iespējams iegādāties arī lētāk. Nenoslinkojiet un parūpējieties par savu un ģimenes veselību.

Jautājumu gadījumā sazinieties ar veikala Gaisa1.lv speciālistiem, rakstot uz e-pastu: info@gaisa1.lv. Varam konsultēt ne tikai par detektoriem, bet arī telpas mikroklimata (gaisa) uzlabošanas risinājumiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.