Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Koknesē pabeigti Daugavas krasta nostiprinājuma atjaunošanas darbi

Pēc VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC) pasūtījuma tika veikti Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) ūdenskrātuves krastam nostiprinājuma konstrukcijas atjaunošanas darbi 245 m garā posmā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Krasta stiprināšana veikta, lai ierobežotu progresējošo erozijas ietekmi un mazinātu krasta līnijas pārvietošanos dziļāk sauszemē un tādējādi novērstu zemes īpašumu sauszemes daļas zaudēšanu, tai skaitā 1687. gadā celtās Kokneses evaņģēliski luteriskās baznīcas tuvumā.

Pļaviņu HES ūdenskrātuves krastu eroziju galvenokārt veicina ūdens līmeņa svārstības, ko izraisa HES darbība un viļņošanās procesi ūdenskrātuvē valdošo R-DR vēju ietekmē (viļņa ieskrējiena garums ir līdz 5,2 km). Šis krasta posms uztver daļu no upes ledus un sanešu plūsmas, jo tas atrodas upes ārējā līkumā.

Guntars Krīgers, LVĢMC projektu vadītājs: “Būvprojekta izstrādē tika ņemti vērā krasta erozijas ietekmējošie faktori un izstrādāts ilgtermiņa tehniskais risinājums. Krasta stiprinājuma nogāzes un virsbūves aizsardzībai tika izmantots lielas frakcijas šķirotu/plēstu dolomīta akmeņu bērums, 245 m garā posmā, kas iesniedzās līdz 6 m dziļumam.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šādu vietu, kam nepieciešami krasta nostiprinājumi, ir daudz. Mums ir paveicies, ka šis posms ir nostiprināts un baznīca aizsargāta. Ir izvēlēts nopietns risinājums, kas kalpos ilgu laiku, bet, pats galvenais, saglābs Kokneses evaņģēliski luterisko baznīcu no iegāšanās Daugavā. Nākotnē ceram, ka šajā vietā varēsim izveidot arī promenādi,” papildina Ilmārs Klaužs, Kokneses apvienības pārvaldes vadītājs.

LVĢMC veic vairāku valsts deleģēto uzdevumu izpildi, viens no tiem Daugavas HES ūdenskrātuves krasta nostiprināšanas darbu pasūtītāja funkciju pildīšana, ko regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 860.

Līdz šim LVĢMC veiktie krastu stiprināšanas darbi:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • Karsta procesā radītās krasta deformācijas novēršana sūkņu stacijas «Tome» aizsargdambja piekājē;
  • Krasta stiprināšanas darbi Lielvārdē, Dievu kalna apkaimē un Laimdotas ielas 26 apkaimē;
  • Krasta nostiprināšana Koknesē, Likteņdārzā;
  • Krasta nostiprināšanas darbi Ķegumā, Ķeguma prospekta 6 apkaimē;
  • Daugmales pilskalna pakājes zemūdens daļas betonējuma nostiprinājuma atjaunošana;
  • Krasta nostiprinājumu atjaunošana Daugmales pagasta teritorijā.

Šobrīd norit būvprojekta izstrāde Daugavas krasta nostiprināšanas darbiem Lielvārdē, Dievukalna ielas 12 apkaimē.

Par LVĢMC

LVĢMC apkopo un apstrādā vides informāciju, veic vides monitoringu un informē sabiedrību par vides stāvokli, nodrošina zemes dzīļu fonda ģeoloģisko pārraudzību un zemes dzīļu racionālu izmantošanu, kā arī īsteno valsts politiku ģeoloģijas, meteoroloģijas, klimatoloģijas, gaisa kvalitātes un pārrobežu gaisa piesārņojuma ietekmes jomā.

Sanita Pelēķe, sabiedrisko attiecību speciāliste

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.