Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Zināma, bet piemirsta — pirmskara laiku Kokneses fotogrāfe Minna Kaktiņa

Neviens dzimtas stāsts nav iedomājams bez fotogrāfiju albuma. Tās ir mēmās liecinieces, kas notikumus saglabā savā atmiņā daudzus gadu desmitus. Taču kāds šīs dzīves ainas, portretus ir iemūžinājis. Ne vienmēr tas bijis tik vienkārši kā tagad. Pirmās brīvvalsts laikos Koknesē darbojās fotogrāfe Minna Kaktiņa. Viņas atstātais radošais publiski pieejamais mantojums ir pieticīgs, taču sniedz priekšstatu par meistares darbu.

Ja ieskatāmies fotogrāfijās, piemēram, padomju laiku bildēs ieraugām uzrakstiņu, kurā fotodarbnīcā tās fotografētas. Agrāku laiku fotogrāfi savas uzņemtās un izgatavotās fotogrāfijas zīmogoja ar spiedogu — parasti bildes otrajā pusē jeb reversā. Fotomeistari bijuši katrā lielākajā apdzīvotajā vietā. Pļaviņietis Ainārs Zariņš sācis vākt liecības par Pļaviņu puses pirmskara laika fotogrāfiem.
Zināms, ka Koknesē pirmās brīvvalsts laikā strādājusi fotogrāfe Minna Kaktiņa, kuras personība ieinteresēja mākslas vēsturnieci Gunu Ševkinu. Domāju, tā būs interesanta arī “Staburaga” lasītājiem un mudinās pārlapot ģimenes albumus. Kas zina, varbūt starp daudzajām senajām bildēm kāda ir koknesietes Minnas Kaktiņas fotografēta, kuras var pazīt pēc uzraksta uz spiedoga: “Foto M. Kaktiņ Koknesē”. Tieši “M. Kaktiņ” ir galvenais galvas jaucējs, kas lika domāt, ka fotogrāfijas autors ir vīrietis, uzvārdā Kaktiņš. Bija grūti iedomāties, ka šo sarežģīto procesu varēja apgūt arī dāmas. Izrādās, ne viena vien!
Maz informācijas
Guna Ševkina 2020. gadā Rīgas Fotogrāfijas biennālē lasīja lekciju “Būt fotogrāfei Latvijā 20. gadsimta 1. pusē”.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.