Latvijā joprojām gausi ienāk tāds cilvēces izgudrojums kā elektroniskā grāmata jeb e-grāmata. Lai arī attiecībā pret parasto, drukāto, e-grāmatai ir daudzas priekšrocības, cilvēki nostalģiski vēlas pieskarties, sajust, sasmaržot un citādi izbaudīt tradicionālo informācijas nesēju.
Lietotāju skaits strauji palielinājās pandēmijas laikā
Nākamā gada janvārī apritēs četri gadi, kopš darbu sākusi projekta “Trešais tēva dēls” elektronisko grāmatu bibliotēka 3td.lv. Tā darbojas ar Kultūras ministrijas atbalstu, un tās pakļautībā esošais Kultūras informācijas sistēmu centrs slēdz līgumus ar grāmatu izdevējiem par e-grāmatu izvietošanu 3td.lv.
3td.lv uzturētāja, kompānijas “TietoEVRY” grupas uzņēmuma “Tieto Latvia” pārstāve, funkcionālā konsultante Aiga Grēniņa stāsta, ka izdevniecība “Zvaigzne ABC” pašlaik Latvijā ir vienīgais uzņēmums, kas piedāvā tik plašu e-grāmatu klāstu šai bibliotēkai. Viņa arī teic, ka pirmā šāda veida grāmata bija nopērkama “Zvaigznē” jau 2010. gadā. (Šobrīd vietnē zvaigzne.lv tirdzniecībā ir ap diviem tūkstošiem elektronisko grāmatu — aut.) Līdz ar to arī 3td.lv platformā tieši “Zvaigznes” grāmatas ir visplašāk pieejamās — pašlaik ap 550 vienību. Skaits mainās, un tas notiek līguma nosacījumu dēļ, nosakot konkrētu pārdošanas laiku, līdzīgi kā tas ir parastajās grāmatnīcās.
3td.lv grāmatas lasīt var bez maksas. Aiga Grēniņa teic, ka platformas lietotāju skaits strauji auga pandēmijas laikā, kad attālināta piekļuve grāmatām daudziem bija vienīgais veids, kā apmierināt vēlmi pēc lasīšanas. Šogad rudenī platformā reģistrēto lietotāju skaits ir 17,5 tūkstoši. Par tās izmantotāju var kļūt tikai tie, kuri ir fiziskās bibliotēkas lasītāji, tomēr daļa no viņiem izvēlas grāmatas lasīt tikai elektroniskajā formātā.
Līdzās “Zvaigznei ABC” otrs lielākais izdevējs, kas pārstāvēts 3td.lv, ir grāmatu apgāds “Mansards”. Vēlāk tajā ienāca fantāzijas žanru pārstāvošs izdevējs “Prometejs”, pandēmijas laikā arī “Latvijas Mediji” un pērn septembrī pievienojās izdevniecība “Jumava”.
Senioriem patīk iespēja palielināt burtus
Man kā 3td.lv lietotājam interesē, kāpēc kāda no piedāvātajām grāmatām pēc laika vairs nav atrodama? Kāpēc digitālajam saturam piekļuve nav bezgalīgi ilga, turklāt neierobežotam lietotāju skaitam? Aiga Grēniņa teic, ka, tāpat kā parastajā grāmatu veikalā, arī šajā platformā darbojas līgumi starp izdevēju, grāmatas autoru vai viņu pārstāvošo aģentūru un digitālā satura straumēšanas platformu. Līgums nosaka, cik ilgi e-grāmata var tikt izplatīta. Tiklīdz līgumā norunātais datums, e-grāmatu no sistēmas izņem. Parastajā grāmatnīcā pircēji priecājas par atlaidēm, lai gan no izdevēju puses tas nozīmē, ka šīs grāmatas nav laikus izpirktas un tuvojas līgumā atrunātais pēdējais pārdošanas datums. Lai arī 3td.lv vienai e-grāmatai vienlaikus var būt vairāki lasītāji, maksimālais lasītāju skaits ir atrunāts līgumā.
Ja pēkšņi kādai grāmatai strauji pieaug lietotāju skaits, piemēram, tā ieteikta izlasīt kādai klasei skolā, izdevēji lasījumu skaitu palielina. Liels pieprasījumu lēciens izteikts arī svētku dienās. Tāpēc šāda e-grāmata īslaicīgi var nebūt pieejama, līdz atjauno lasījumu skaitu.
Lielākais elektroniskajā bibliotēkā pieejamo e-grāmatu skaits bijis 688, bet šobrīd, novembra vidū, lasāmas ir 549. Joprojām digitālā vide tiek uzlūkota ar lielākām bažām saistībā ar autortiesību pārkāpumiem. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ 3td.lv e-grāmatas pieejamas tikai tiešsaistes režīmā un nav lejupielādējamas.
Aiga Grēniņa stāsta, ka e-grāmatas lieto ne tikai gados jauni cilvēki. Seniori tās izvēlas tāpēc, ka ir iespēja palielināt burtus un arī ir iespēja mainīt lapas fonu, tajā skaitā izvēlēties melnu fonu un baltus burtus.
Var lasīt zem segas un rindā pie zobārsta
Stāstot par personīgo pieredzi, Aiga teic, ka e-grāmatas sāka lasīt laikā, kad auklēja meitu. Arī no citām māmiņām dzirdējusi, ka viņas, esot vienā telpā ar mazuli, bet, lai neieslēgtu apgaismojumu, e-grāmatu lasa zem segas. Tā ir tikai viena no šo grāmatu priekšrocībām. Kā otra būtiska ir iespēja lasāmvielu paņemt līdzi, neaizņemot daudz vietas somā. Tomēr, ja viņai liktu izvēlēties starp papīra un elektronisko formātu, izvēlētos drukāto. Elektroniskās grāmatas gan ir nedaudz lētākas par drukātajām, un tās var iegūt īpašumā uzreiz, nav vajadzības doties uz veikalu. Aiga lasīšanai izmanto “kindle”, kas ir energoresursus mazprasīgs, līdz ar to par nelaikā nosēdušos bateriju nav jāsatraucas. 3td.lv platformas grāmatas lasa planšetē, ja tās nav pie rokas, tad telefonā. Tomēr no platformas lietotāju statistikas redzams, ka to biežāk izmanto telefonā (līdz 50%), ap 30% datorā un tikai padsmit procentu planšetē, lai gan varētu domāt, ka šis ir visērtākais veids. Pati diezgan daudz grāmatu izlasījusi tieši telefonā, īpaši labi tas noderot, gaidot rindā pie zobārsta, lai remdētu satraukumu.
Pieprasītākie ir kriminālromāni, romantiskie un romāni jauniešiem
KRISTĪNE PASTARE-SKUTELE, izdevniecības “Zvaigzne ABC” pārstāve, e-grāmatu projektu vadītāja, stāsta, ka “Zvaigzne” izdod e-grāmatas kopš 2010. gada 8. marta, kad klajā nāca pirmais darbs e-formātā — Lorensa Frīmena un Jura Rubeņa “Krīzes iespējas. Meditācija kā dzīves līdzsvarošanas māksla”. Kopš 2012. gada e-grāmatas ir pieejamas arī “Apple Books” lietotnē (toreiz — “iBookstore”). “Zvaigzne” bija arī pirmā izdevniecība, kuras e-grāmatas kopš 2019. gada 7. janvāra kļuva pieejamas Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) administrētajā vietnē 3td.lv, kurā e-grāmatas attālināti savās ierīcēs var lasīt pašvaldību publisko bibliotēku reģistrētie lietotāji. Viņa arī norāda — katra jauna lietotne vai vietne šo grāmatu lasīšanai, protams, paplašina e-grāmatu lietotāju loku.
Atskatoties pagātnē, e-grāmatu lietotāju skaits strauji pieauga pirmajos piecos gados, kopš “Zvaigzne” sāka piedāvāt e-formātu. Vēlāk lietotāju skaits nostabilizējās un pēdējo gadu laikā ir palicis aptuveni nemainīgs. Protams, mājsēdes laikā interese par attālināti pieejamajiem produktiem pieauga, novēroja lielāku pieprasījumu gan “Zvaigznes ABC” internetgrāmatnīcā, gan 3td.lv vietnē.
“Šobrīd “Zvaigznes ABC” internetgrāmatnīcā piedāvājam vairāk nekā 1800 e-grāmatu. Visvairāk pirktās ir mācību literatūra. Savukārt pieprasītākie daiļliteratūras žanri ir kriminālromāni, romantiskie romāni un jauniešu auditorijai paredzētie darbi. Liela interese ir arī par praktiskās psiholoģijas, personīgās izaugsmes un biznesa literatūru,” stāsta Kristīne Pastare-Skutele.
Var nopirkt un lasīt uzreiz, neizejot no mājas
Nav apkopoti dati par e-grāmatu lasītāju vecumu vai dzimumu, taču novērots, ka tie lasītāji, kuri kaut reizi ir pamēģinājuši e-grāmatu lasīšanu, mēdz iegādāties atkārtoti vai lasīt tās 3td.lv. Lasītāju loks plašs — gan ārzemēs dzīvojoši latvieši, kuri vēlas lasīt jaunākos darbus latviešu valodā, gan aizņemti cilvēki, kuri novērtē e-grāmatu iegādes ātrumu un lietošanas ērtumu, gan seniori, kuriem noder iespēja palielināt burtus. E-grāmatu priekšrocības novērtē arī skolēni un studenti, kuri var piekļūt mācību e-grāmatām sev ērtā laikā. Tās neaizņem vietu ne plauktā, ne somā, lietotājam līdzi var būt vesela bibliotēka, tāpēc ir plašs cilvēku loks, kas to novērtē.
Tikpat daudzveidīgas ir arī ierīces un lietotnes, kuras e-grāmatu lasītāji izvēlas izmantot. Sazinoties ar klientiem, redzams, ka lietotāji lasīšanai izvēlas gan e-grāmatu lasītājus, gan viedtālruņus un planšetdatorus, gan datorus. Nav kāda konkrēta ierīces veida, kas būtu izteikti populārāks. Ierīces izvēle ir atkarīga no lietotāja ieradumiem un viņam pieejamo ierīču klāsta.
Nelegālu izplatīšanu var viegli atklāt
Stāstot par aizsardzības mehānismiem, ar kuriem nodrošinās pret nelikumīgu e-grāmatu izplatīšanu, Kristīne Pastare-Skutele saka, sākotnēji “Zvaigznes ABC” e-grāmatas tika veidotas ar “Adobe DRM” (digital rights management, tulkojumā no angļu valodas — digitālo tiesību pārvaldība) aizsardzības mehānismu, kas paredzēja, ka lietotājs var lasīt e-grāmatu kādā konkrētā savā ierīcē. Pamazām, redzot, ka lietotāji kļūst arvien atbildīgāki un apzinās digitālā satura lietošanas noteikumus, tika pieņemts lēmums pāriet uz lasītājiem draudzīgāko “Social DRM” aizsardzības mehānismu. Kopš 2016. gada 1. janvāra visas “Zvaigznes ABC” veidotās e-grāmatas (izņemot mācību materiālus) ir ar šo aizsardzības veidu, tāpēc lasītājiem ir gan vieglāka piekļuve e-grāmatai, gan izvēle, kādās ierīcēs darbu lasīt. “Social DRM” aizsardzības mehānisms nozīmē, ka katrs e-grāmatas fails tiek iezīmēts ar konkrēta pircēja datiem. Kad tiek atklāts, ka e-grāmatas fails, piemēram, ir pieejams kādā interneta vietnē, iespējams noskaidrot, kurš bijis šī konkrētā e-grāmatas faila pircējs.
E-grāmatu nedrīkst pārdot vai nodot lietošanā citām personām. Tā ir nevis prece, bet drīzāk pakalpojums — pircējs saņem atļauju lietot e-grāmatu. Vai nākotnē šajos nosacījumos būs pārmaiņas? “Ir bijuši gadījumi, kad klienti vēlējās uzdāvināt e-grāmatu, esam palīdzējuši to veikt korekti, tāpēc tas ir iespējams,” teic Kristīne Pastare-Skutele.
Jautāta, vai e-grāmata nākotnē varētu izkonkurēt drukāto māsu, izdevniecības pārstāve saka: nekad neesam uzskatījuši, ka e-formāts aizstās drukātās grāmatas. Drukātām grāmatām un klātienes grāmatnīcām ir sena vēsture, grāmatas ir ne tikai prece, grāmatas ir bauda. Ir lasītāji, kas īpaši novērtē noformējumu, citiem ir būtiska papīra izvēle, taktilās sajūtas, pieskaroties grāmatas vākam un lappusēm, ir lasītāji, kuri kolekcionē grāmatas, veido mājas bibliotēku. Šiem lasītājiem e-formāts nav pievilcīgs, taču tā ir ērta alternatīva konkrētam lasītāju lokam, kuri novērtē e-formāta priekšrocības.
“Rozē” fiziskā grāmata dominē
ILZE VEISBĀRDE, izdevniecības “Jānis Roze” mārketinga nodaļas pārstāve, teic, ka sabiedriskās aptaujas liecina — Latvijā cilvēki kopumā lasa maz. “Rozes” izdevniecības apjomi e-grāmatu pārdošanā nav lieli, pat niecīgi, fiziskā grāmata pārdošanā joprojām ļoti stipri dominē. E-grāmatu tirdzniecība pieaug, bet ne straujiem soļiem. Viens no iemesliem, kas runājot pret šo grāmatu popularitāti — cilvēku acis jau tā ikdienā nogurušas no skatīšanās digitālo ierīču ekrānos. Elektroniskās grāmatas izvēlas tie, kas bieži ceļo, dodas komandējumos.
Par e-grāmatām pārsvarā pārtopot pašas izdevniecības sagatavotās grāmatas, kā arī izdevniecības mājaslapā pieejamas grāmatas, kuras izveidojuši citi autori, pārdošanu uzticot “Rozei”. Kāpēc mūsdienās, kad visus grāmatu manuskriptus izdevniecībai iesniedz elektroniski, visām grāmatām nevar būt arī e-versija? Ilze Veisbārde saka, manuskripta fails, kuru nodod grāmatas iespiešanai tipogrāfijā un e-grāmatai nepieciešamais, ir atšķirīgs. Pārtaisīt failu, lai tas būtu atverams dažādās platformās un aplikācijās, neesot tik vienkārši. Lai gan pēdējā laikā pieaug tendence, gatavojot maketu drukai, paralēli sagatavot to arī e-videi.
Fakts
◆ Pasaulē pirmo reizi elektroniskās grāmatas koncepcija tika izstrādāta 1930. gadā, aptuveni tajā pašā laikā, kad plauktos pirmo reizi parādījās grāmatas mīkstajos vākos. Rakstnieks Bobs Brauns pirmo reizi rakstīja par savu ideju par e-lasītāju, kas ļautu lasītājiem lasīt grāmatas uz ekrāna.
◆ Pirmo e-lasītāja ierīces prototipu 1949. gadā izstrādāja spāņu skolas skolotāja Andžela Ruisa Roblesa. Noskatījusies, kā viņas skolēni katru dienu velk smagas grāmatas no skolas uz priekšu un atpakaļ, viņa guva iedvesmu radīt izgudrojumu, kas ļautu skolēniem vieglāk tikt galā ar lasīšanas slodzi.
Avots: wordsrated.com/ebooks-sales-statistics/
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.
Reklāma