Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vīrieši asinis var ziedot sešas reizes, bet sievietes četras reizes gadā

DONORU DIENĀ Aizkrauklē nodot asinis katru reizi ierodas aptuveni 50 cilvēku. Ilzes Mājenieces foto

Iespēja glābt cilvēkus un palīdzēt atveseļoties

ILZE MĀJENIECE

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopš Aizkrauklē asinsdonoru dienas notiek reizi mēnesī, vidēji vienā dienā uz tām ierodas apmēram 50 cilvēku. Salīdzinoši ar citām pašvaldībām, šis skaits ir ievērojams. Iepriekš asinis varēja nodot reizi divos mēnešos, taču, ņemot vērā lielo interesi un aizkraukliešu vēlmi palīdzēt līdzcilvēkiem, Valsts asinsdonoru centrs lēma donoru dienas organizēt ik mēnesi.

Asins ziedošana ir svarīga visu laiku, taču īpaši būtiska tā kļuvusi tieši šobrīd — Covid-19 pandēmijas laikā. Tāpat asinis ir ļoti svarīgas leikēmijas ārstniecībā, ja plaši apdegumi, politraumu gadījumos, autoavārijās cietušajiem un dažādās operācijās.Protams, ik reizi ir ap 10—20% cilvēku, kuri vēlas ziedot asinis, bet diemžēl to darīt nevar. Iemesli mēdz būt dažādi, un klātienē tie tiek noskaidroti. Populārākais iemesls ir zems hemoglobīna līmenis. Bet eksistē arī dažādi ierobežojumi, piemēram, var ziedot no 18 gadu vecuma, sākot no 50 kg svara, nedrīkst būt bērniņa gaidībās un jābūt sešus pilnus mēnešus pēc dzemdībām, nedrīkst būt dažādas vīrusu infekcijas, asinis nedrīkst nodot ātrāk par četriem mēnešiem, ja taisīts tetovējums, un citi gadījumi.

Vienu dienu iepriekš nedrīkst būt lietots alkohols un neilgi pirms ziedošanas nedrīkst smēķēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pat ja ziedot nav iespējams, cilvēkiem tiek veikta asins analīžu pārbaude par velti, un var atgriezties, kad šie veselības jautājumi ir sakārtoti.Asiņu ziedošana mūsu valstij ir svarīga, tāpēc tā parūpējusies, lai ziedotāji saņemtu dažādus labumus. Kontā tiek ieskaitīti 4,27 eiro, ziedotāji saņem uzkodu paciņu, degvielas uzpildes stacijas “Virši-A” kuponu karstajam dzērienam, donoram pienākas oficiāla brīvdiena (tiek iedota izziņa, kuru var izmantot gada laikā). Ziedojot asinis, iespējams tikt pie papildu piecām brīvdienām gadā. Aizkraukles novada pašvaldība īpaši cenšas atbalstīt ziedotājus un no sava budžeta sniedz 5 eiro katram ziedotājam. Valsts asinsdonoru centrs dod dažādus suvenīrus gan pirmreizējiem ziedotājiem, gan apaļās ziedošanas reizēs.Asins ziedošana sniedz ne vien gandarījumu, bet arīdzan donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Cilvēki novērojuši, ka uzlabojas mati un āda.Vīrieši asinis var ziedot sešas reizes, bet sievietes četras reizes viena gada laikā. Starp asins nodošanas reizēm jāievēro pilns deviņu nedēļu intervāls.Ziedot asinis var gan pret Covid-19 vakcinēti (pēc septiņām dienām kopš vakcīnas), gan nevakcinēti cilvēki, kā arī pārslimojuši cilvēki, ja pagājušas 14 dienas.Lai ziedotu asinis, līdzi jāņem pase vai ID karte, sejas maska un jāzina savas bankas konta numurs. 

2022. gadā ziedot asinis Aizkraukles novada kultūras namā varēs šādos datumos:

24. janvārī,
21. februārī,
28. martā,
25. aprīlī,
30. maijā,
27. jūnijā,
25. jūlijā,
29. augustā,
26. septembrī,
31. oktobrī,
28. novembrī,
19. decembrī.
Tomēr aicinām sekot līdzi informācijai gan laikrakstā “Staburags”, gan sociālajos tīklos, gan pilsētvidē.Ziedo asinis un palīdzi tiem, kuri nonākuši nelaimē!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.