Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vīgantes parkā izskan lielā Dziesmu diena

Ivetas Skabas foto

Aizvadītās nedēļas nogalē Vīgantes parku Daugavas krastā pieskandināja kora dziesmas. Gluži tāpat kā pirms 100 gadiem. Un arī dziedātāju pulciņš, kas sabrauca no tuvākām un tālākām vietām, bija tikpat liels.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā tiešām bija liela diena! Novada centrā Aizkrauklē lietus notrauca putekļus no ielām un iedeva dzīvības lāsi kokiem un puķēm, taču Daugavas kreisajā krastā, lai arī zibens pašaudīja pa kādai strēlei, tumšās debesis skaidrojās un pasaudzēja dziedātājus. Arī daļa odu, šķiet, bija nodevušies atpūtas pauzei vai centās būt pieklājīgi.

“Dziesmai šodien liela diena!” vareni izskanēja koru sniegumā. Pasākumu vadīja Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne. Uz Vīganti bija sabraukuši jauktie kori “Aizkraukle” (diriģenti Eduards Grāvītis, arī svētku virsdiriģents, un Lelde Kamzole-Gagaine), “Vīgante” (Diāna Austra Salmiņa), “Dīvaja” (Silva Upeniece), “Lai top!” (Jānis Trūps) no Ļaudonas, “Madliena” (Ilze Sprance), “Vidzemīte” (Baiba Žēbina) no Smiltenes, sieviešu kori “Daudzeva” (Raimonds Gulbis), “Anima” (Lelde Kamzole-Gagaine), “Loreleja” (Diāna Austra Salmiņa), vīru koris “Staburags” (Jānis Trūps), senioru koris “Alaine” (Aldis Lazdiņš), skolēnu dziedošie kolektīvi: P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas vecāko klašu koris (Silva Upeniece), Aizkraukles novada vidusskolas koris “De Cantare” (Eduards Grāvītis), Pļaviņu vidusskolas 5.—11. klašu koris (Olga Krasutina), A. Upīša Skrīveru vidusskolas 4.—11. klašu koris (Silva Upeniece), Neretas J. Jaunsudrabiņa vidusskolas 5.—12. klašu koris (Anita Šolmane), Kokneses Mūzikas skolas vecāko klašu koris (Lelde Kamzole-Gagaine), A. Eglīša Ļaudonas pamatskolas koris (Jānis Trūps), dziesmu pavadījumu spēlēja Aija Ziņģīte, Andris Ozoliņš un Vairis Kraševskis.

Pirms 100 gadiem — 1924. gada 24. jūnijā — Vīgantē notika pirmie Dziesmu svētki. Tajos piedalījās 12 kori un 450 dalībnieki. Sestdien vēsture atkārtojās — Vīgantes estrādē dziedāja 18 kori un arī 450 dalībnieki. Svētki agrāk norisinājušies Jāņu dienā un bijuši kupli apmeklēti. 1939. gadā te atklāja estrādi 800 dziedātājiem un 1200 klausītājiem. Svētki bija arī padomju laikā. Tagad estrāde dus Daugavas dzelmē… Dziesmu dienas koncerts bija veltījums Vīgantes svētku simtgadei un komponista staburadzieša Pētera Barisona 120. jubilejai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gan dziedātājus, gan sanākušos Dziesmu dienā sumināja Jaunjelgavas apvienības pārvaldes vadītāja Gunta Zvaigzne-Avakova un Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums. Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja arī Jadviga Bukša, P. Barisona memoriālmājas vadītāja.

Koncertā skanēja Pētera Barisona dziesmas un tautasdziesmu apdares, kā arī komponista Valda Zilvera komponētā parafrāze, kurā iekļauta Barisona dziesma “Aiz miglas man dzimtenes celiņš dārgs”. Pirmatskaņojums tai izskanēja Pētera Barisona jubilejas koncertā aprīlī. Vīgantes estrādē koru sniegumā to noklausījās arī autors — komponists Valdis Zilveris.

Līdzās pieaugušo balsīm skanēja arī bērnu un jauniešu balsis — nākamais ir viņu svētku gads. Mežaparka estrādi Rīgā pieskandinās XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šis gads ir ne tikai Barisona, bet vēl divu mūzikas dižgaru — Valtera Kaminska un Emiļa Melngaiļa — jubilejas gads. Tāpēc Vīgantes svētku programmā tika iekļautas arī viņu dziesmas. Aizkraukles pusē populārākā V. Kaminska dziesma ir “Dziesma pie Daugavas” ar Ā. Elksnes vārdiem. Savukārt lielajos Dziesmu svētkos neiztrūkstošs ir E. Melngaiļa “Jāņu vakars”.

Un kā gan bez paša svarīgākā? Protams, “Pūt, vējiņi!”, ko izpildīja kopkoris un pārmaiņus diriģēja visi diriģenti. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.