Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vērtēs ietekmi uz vidi. Būt vai nebūt bīstamo atkritumu pārstrādei Vietalvas pagastā

Ilustrācija veidota ar canva.com Foto:  nayneung1 no Getty Images

Vides pārraudzības valsts birojs izstrādājis un publicējis programmu ietekmes uz vidi novērtējumam par nolietoto dzelzceļa koka gulšņu un citu atkritumu pārstrādi Vietalvas pagasta “Vesetkalnā”, ko iecerējis uzņēmums “Taka M”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Programma izstrādāta saistībā ar kārtību, kādā novērtē paredzētās darbības ietekmi uz vidi, ņemot vērā uzņēmuma iesniegumu to veikt, saņemtajiem sākotnējās sabiedriskās apspriešanas materiāliem, kā arī sabiedrības izteikto viedokli par paredzēto darbību. Tā paredz nolietoto dzelzceļa koka gulšņu, kas kvalificējas kā bīstamie, un citu atkritumu pārstrādi gazifikācijas iekārtā, kas sastāvēs no pirolīzes reaktora un sadedzināšanas kameras. Atkritumus pirms padeves iekārtā plānots šķirot, smalcināt vai presēt.

Saražoto siltumu plānots izmantot citos tehnoloģiskajos procesos, piemēram, telpu apsildei un dzelzceļa koka gulšņu ražošanā (kreozota sildīšanā). Maksimālais plānotais atkritumu pārstrādes apjoms ir līdz 6200 tonnām gadā.

Ietekmes uz vidi novērtējumā paredzēts vērtēt sadedzināmo atkritumu sastāva alternatīvas, tehniskos risinājumus siltuma un/vai elektroenerģijas ražošanai, dūmgāzu attīrīšanas nepieciešamību, kā notiks atkritumu piegāde, noteikt grunts un gruntsūdens kvalitāti un citus procesus. Kā arī to, vai šī ražotne varētu ietekmēt vidi, jo tuvākā dzīvojamā māja “Mailes” ir apmēram 850 metru attālumā no darbības vietas, bet Vietalvas centrs — 1,2 kilometrus, īpaši aizsargājamā dabas teritorija (Natura 2000), dabas liegums “Vesetas palienes purvs” — 2,5 kilometrus, bet Vesetas upe — 400 metru attālumā.

Iedzīvotāju interese par bīstamo atkritumu pārstrādi pagastā bija liela jau no ieceres publiskošanas sākuma, paužot skaidru nostāju, ka to nevēlas. Par šo jautājumu daudzkārt rakstīja arī “Staburags”. Saistībā ar esošajām likuma normām, ja darbības ierosinātājs savu ieceri neatceļ, process turpina savu gaitu – Vides pārraudzības valsts birojs izstrādājis programmu ietekmes uz vidi novērtējumam, nosakot, kādi aspekti jāizvērtē. Tas ir vairāku mēnešu ilgs process, kura noslēgumā būs sagatavots ziņojums ar rezultātiem, un notiks sabiedriskā apspriešana, kur ikviens iedzīvotājs varēs vērtēt un izteikt viedokli. Ierosinājumus, iebildes pievieno ziņojumam, un gala variantu iesniegs Vides pārraudzības valsts birojā, kas sniegs atzinumu. Ja tas būs pozitīvs, uzņēmējs varēs vērsties pašvaldībā, lūdzot atļaut plānoto darbību. Tās lēmums pēc atzinuma saņemšanas būs izšķirošais — būt vai nebūt bīstamo atkritumu pārstrādei Vietalvas pagastā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.