Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Uzstādītas izsmēķiem paredzētas atkritumu urnas

IZSMĒĶIEM PAREDZĒTĀ ATKRITUMU URNA pie Aizkraukles novada domes. Gintas Grincēvičas foto

“Latvijas Zaļais punkts” ar ražotāju atbildības sistēmas dalībnieku finansiālu atbalstu kampaņā “Izsmēķis — mīna ar laika degli” Aizkraukles novadam piešķīris īpašas atkritumu urnas, kas domātas izsmēķiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā 43 pašvaldībām izdalītas 172 izsmēķiem paredzētas atkritumu urnas, vienlaikus atgādinot, ka izsmēķus drīkst izmest jebkurā nešķiroto atkritumu tvertnē, kas plaši pieejamas publiskai lietošanai. Aizkraukles novads ticis pie četrām urnām — viena novietota pie Aizkraukles pilsētas domes, viena — pie Aizkraukles pagasta kultūras nama, pa vienai būs arī Skrīveros un Koknesē.

No 1. janvāra Latvijā darbojas ražotāju paplašinātās atbildības sistēma tabakas izstrādājumiem ar filtriem. Izstrādātajos noteikumos ir formula, kas ļauj noteikt, cik daudz naudas pienākas no tabakas izstrādājumu ražotājiem katrai pašvaldībai. Formulas noteicošais faktors ir administratīvajā teritorijā deklarēto iedzīvotāju skaits, tiek izmantoti Centrālās statistikas pārvaldes dati. Jo iedzīvotāju vairāk, jo vairāk naudas pašvaldība saņems. Par šī gada pirmo ceturksni Aizkraukles novada pašvaldība ir saņēmusi 126 eiro.

Andris Zālītis, Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks, stāsta, ka šobrīd nav konkrētu mērķu, kā naudas summu izlietot. A. Zālītis pieļauj, ka to varētu izlietot saistībā ar dabas resursiem, vai arī nelielas kampaņas rīkošanā, aktualizējot izsmēķu kaitējumu videi. “Sabiedrībai vēl nav izpratnes par šo sistēmu. Cilvēki vaicā, kas ir TIF (tabakas izstrādājumu ar filtriem) atkritumu apsaimniekošanas sistēma, cenšos skaidrot. Viss it kā notiek, bet visgrūtāk ir cilvēkiem paskaidrot šo procesu, ja gala rezultātā izsmēķi nonāk turpat, kur iepriekš — pie noglabājamiem sadzīves atkritumiem. Tad, kādēļ tie jāatdala atsevišķi? Lai varētu veikt aprēķinus un saņemt atmaksu no ražotājiem. Procesu nosaka izstrādātā regula, taču pievienoto vērtību tai šobrīd saskatīt ir grūti,” teic A. Zālītis. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.