Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Taupīs, samazinot apgaismojumu

“Elektrības taupīšanas nolūkā Ādažos samazina ielu apgaismojuma intensitāti, kādus taupības pasākumus īsteno Aizkraukles novads?” ar šādu jautājumu redakcijā vērsās mūsu lasītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ielu apgaismojumu ieslēgs vēlāk

Kungs novērojis, ka ierobežojumu, laikapstākļu un citu faktoru dēļ cilvēku plūsma diennakts tumšajā laikā ir salīdzinoši niecīga. Viņaprāt, novada pašvaldībai vajadzētu ieviest elektroenerģijas taupības pasākumus, kā to dara citas pašvaldības.

Leons Līdums, Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs, stāsta, ka pirmām kārtām katram individuāli jāpadomā par elektroenerģijas patēriņu, piemēram, ejot prom no darba, neatstāt ieslēgtu datoru vai gaismu, kas dotu attiecīgu ietaupījumu. Runājot par vērienīgākiem pasākumiem, Aizkraukles pilsētā plānots mainīt ielu apgaismojuma ieslēgšanas laikus. “Vakarā plānojam ielu apgaismojumu ieslēgt vismaz desmit minūtes vēlāk, no rīta — agrāk izslēgt. Nakts režīms lampām iestājas pusnaktī, tas patērē elektroenerģiju 70% apmērā no dienas režīma. Apsveram arī šo režīmu mainīt, ieslēdzot tās pusstundu agrāk, lai ekonomiskāks apgaismojums degtu ilgāku laiku. Tie ir šā brīža risinājumi, ko varam realizēt Aizkraukles pilsētā. Tajā pašā laikā domājam plašāk par ekonomiju visā novadā — variants būtu iesaistīšanās klimata pārmaiņu finanšu instrumentu projektos,” stāsta Leons Līdums. Pašvaldības saimnieciskos izdevumus šobrīd samazinājusi pandēmija, kas periodiski liek darbiniekiem strādāt attālināti. Līdz ar to nedaudz samazinās elektroenerģijas un ūdens patēriņš birojos. Lai gan pašvaldības rēķini nedaudz samazinās, domes priekšsēdētājs to par ekonomiju neuzskata, jo darbinieks šos resursus tāpat patērē — mājās. Vietvaras pārstāvji ir diskutējuši par atbalsta mehānismiem darbiniekiem, pildot pienākumus attālināti no mājām, taču pagaidām konkrēti lēmumi nav pieņemti.

Risinājums — pāriet uz ekonomiskajām LED lampām

Tikmēr Kokneses apvienība jau var lepoties ar energoefektīvu risinājumu ieviešanu dzīvē. Kokneses sporta centrā ierīkots jauns, ekonomisks apgaismojums — LED diožu lampas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Drīzumā Koknesē realizēs arī ielu apgaismojuma nomaiņas projektu, ierīkojot 310 jaunas LED lampas, kas patērēs krietni mazāk elektroenerģijas. Dainis Vingris, domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības un sadarbības jautājumos, pauž cerību, ka līdzīgus projektus varētu īstenot visā novadā.

“Teorētiski varētu mainīt vai izslēgt pašvaldības ielu apgaismojumu konkrētās stundās, bet tāpat ir cilvēki, kam tas nepieciešams pārvietojoties, ka arī apgaismojums veicina drošības sajūtu. Pareizākais ceļš ir pāreja uz ekonomiskajām spuldzēm. Iespējami projekti, kas veicina veco lampu nomaiņu un ir pašvaldībai izdevīgi — uzņēmējs nomaina esošās lampas ar ekonomiskajām, izmaksas sedz no starpības, kas rodas ekonomijas rezultātā. Ir arī citi projekti, kurus realizējot pašvaldība var samazināt elektroenerģijas patēriņu,” stāsta Dainis Vingris. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.