Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Tarifu kāpuma dēļ “Latvijas gāze” likvidē izlīdzināto maksājumu

Publicitātes foto

Šī gada 15. septembrī stāsies spēkā izmaiņas “Latvijas gāze” norēķinu kārtībā par dabasgāzi mājsaimniecībām, paredzot, ka norēķinu veidu “izlīdzinātais maksājums” klientiem vairs nepiedāvās. Turpmāk visiem jaunajiem mājsaimniecību klientiem piedāvās uzreiz saņemt ikmēneša rēķinu, savukārt esošiem mājsaimniecību klientiem norēķinu veida maiņa notiks pakāpeniski līdz šī gada nogalei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rēķins pa pastu maksās vienu eiro

“Latvijas gāze” skaidro, ka šādam modelim būs vairākas priekšrocības, viena no tām — rēķina dokumentā varēs redzēt valsts piešķirtā atbalsta apmēru kārtējā mēnesī. Lietotājiem gan jāņem vērā, ka skaitījumu rādījumu ziņošanas periods ir no 27. datuma līdz nākamā mēneša pirmajai darba dienai. Atgādinājumus par skaitītāju ziņošanu sūtīs e-pastos, pa pastu vairs tie sūtīti netiks. Ja rādījumus nepaziņos, rēķinu, kuru klienti saņems katru mēnesi no 10. līdz 15. datumam, izrakstīs, pamatojoties uz “Gaso” aprēķināto patēriņu. Rēķinu var saņemt “Latvijas gāzes” klientu portālā, e-pastā vai pa pastu.

Klientiem, kuriem rēķini tiek nosūtīti pa pastu papīra formā, no nākamā gada 1. janvāra tiks piemērota 1 eiro maksa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Septembrī norēķinu metodes maiņu veiks klientiem, kas kvalificējas valsts atbalsta saņemšanai, un klientiem, kuriem augustā noslēdzas pārskata periods.

Oktobrī norēķinu veida maiņu veiks klientiem, kuriem dabasgāzes izmantošanas veids galvenokārt ir ēdiena gatavošana un norēķinu dokumentus līdz šim ir saņēmuši e-pastā, kā arī klientiem, kuriem septembrī noslēdzas pārskata periods.

Novembrī norēķinu veida maiņu veiks visiem pārējiem klientiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skaitītāju rādījumi jānodod katru mēnesi

Iepazīstoties ar atrodamo informāciju, radās daži jautājumi, kas svarīgi patērētājam. Uz tiem atbildes sniedza uzņēmuma “Latvijas gāze” Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča.

— Kāds ir iemesls izmaiņām, kas skar izlīdzināto maksājumu kārtību?

Galvenie iemesli ir vairāki. Izlīdzinātā maksājuma (IM) būtība ir iespēja maksāt vienādu summu 12 mēnešus un, noslēdzoties šim pārskata periodam, saņemt pārrēķinu par to, ņemot vērā klienta faktisko patēriņu un spēkā esošus tarifus attiecīgajos mēnešos. Kamēr tarifi katru pusgadu būtiski nemainījās, viss bija labi, bet pēdējā pusotra gada laikā sākās straujš tarifu kāpums. Lai izvairītos no situācijas, kad klienti saņem gada pārskatu ar lielu summu samaksai, jo iepriekš veiktie izlīdzinātie maksājumi nenosedza tarifa pieaugumu, katru pusgadu “Latvijas gāze” visiem IM klientiem sūtīja jaunās IM summas. Līdz ar to sāka veidoties situācija, ka IM klienti viena gada laikā saņēma no mums vismaz vienu gada pārskatu un divas vēstules par izmaiņām IM summā. Valsts atbalsta saņēmējiem tās ir bijušas jau šobrīd četras vēstules. Tas klientiem radīja daudz jautājumu un neskaidrību. Tātad IM neatbilst savai būtībai jau ilgāku laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpmāk būs skaidri norēķini katru mēnesi, jo katrs klients saņems ikmēneša rēķinu kā atgādinājumu par veicamajiem maksājumiem un attiecīgi varēs sekot līdzi gan skaitītāja rādījumiem, pamatojoties uz kuriem būs veikti aprēķini, un reaģēt momentāni, ja būs nepieciešamas korekcijas, gan maksājumu apmēram konkrētajā mēnesī. Izlīdzinātā maksājuma gadījumā korekcijas tiek veiktas vienu reizi gadā pārskata perioda beigās, līdz ar to klienti novēloti spētu izsekot līdzi savam patēriņam un maksājumu apmēram šajos mainīgajos laikos.

Tāpat energoefektivitāti veicinoši lēmumi varēs tikt pieņemti ātrāk, jo klienti, sekojot līdzi ikmēneša patēriņam un samaksas apmēram, varēs laicīgāk pieņemt lēmumus par patēriņu ietekmējošiem faktoriem un mainīt savus paradumus ilgtermiņā. Saglabājot IM, klienti aprēķinus uzzina “post factum”, ko ietekmēt vairs nevar. Šie ir galvenie pamatojumi, kas mūs virzīja šādu izmaiņu veikšanai, lai veicinātu klientu izpratni par veicamajiem norēķiniem un dotu iespēju sekot līdzi tiem ik mēnesi, neatliekot risinājumu meklēšanu uz vēlāku laiku.

— Visvairāk jautājumu radies gados vecākiem cilvēkiem. Kādas ir viņu iespējas veikt ikmēneša maksājumus? Piemēram, norēķināties internetbankā. Kādas vēl ir norēķinu iespējas? Vai to var izdarīt arī, piemēram, veikalu “Maxima” kasēs?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Maksāšanas kārtība nav atkarīga no norēķinu veida, un klienti joprojām varēs izvēlēties sev ērtākos maksāšanas veidus un vietas. Visātrāk un ērtāk maksājumus var veikt “Latvijas gāzes” klientu portālā. Tāpat maksājumus var veikt jebkurā bankā, t. sk. internetbankā, vai banku filiālēs, veikalos “Maxima”, “Narvessen”, “Latvijas pasta” nodaļās. Lūdzam ņemt vērā, ka banku filiāles, “Maxima”, “Narvessen” un “Latvijas pasts” piemēros maksu par pakalpojumu (naudas pārskaitījums) saskaņā ar to noteikto cenrādi.

— Skaitītāju rādījumus var nodot īsziņas veidā. Vai ir kādas alternatīvas klientiem, kas neprot vai citu apstākļu dēļ nevar to izdarīt? Šo jautājumu izteica kundze, kurai joprojām ir stacionārais telefons. Vai rādījumus varēs nodot arī telefoniski?

— “Latvijas gāzes” mājsaimniecības iesniegt skaitītāju rādījumus var trīs veidos: autorizējoties “Latvijas gāzes” klientu portālā mans. lg.lv, bez autorizācijas iesniegt rādījumu “Latvijas gāzes” mājaslapā , norādot savu abonenta numuru vai līguma numuru un sūtot īsziņu uz 155. Skaitītāju rādījumus var iesniegt arī telefoniski, zvanot sadales sistēmas operatoram “Gaso”. Tomēr aicinām klientus pēc iespējas izvēlēties attālinātos kanālus rādījumu ziņošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Rēķinu saņemšana papīra formātā pa pastu ir dārga. Vai šajā jautājumā iespējamas kādas izmaiņas?

— Saņemt norēķinu dokumentus klientiem ir iespēja divos veidos: e-pastā vai pa pastu. Klientus, kuri šobrīd saņem norēķinu dokumentus pa pastu, aicinām izvērtēt iespēju saņemt maksājuma dokumentus turpmāk elektroniskā veidā e-pastā, kas ir un būs bezmaksas pakalpojums, un maksājumu dokumenti tiek saņemti krietni ātrāk, salīdzinot pa pastu nosūtītajiem. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.