Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Talanti ir jāatbalsta. Par izciliem sasniegumiem Aizkraukles novada skolēni varēs nopelnīt vairākus simtus eiro.

Gūstot izcilus panākumus mācību olimpiādēs, mākslas un mūzikas konkursos un sporta sacensībās, Aizkraukles novada skolu audzēkņi naudas balvās var saņemt pat vairākus simtus eiro — to paredz nupat apstiprinātie saistošie noteikumi par naudas balvu piešķiršanu Aizkraukles novada izglītības iestāžu audzēkņiem par izciliem sasniegumiem izglītībā, kultūrā un sportā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veidos vienotus principus

Līdz novadu reformai un 2021./2022. mācību gada periodā vēl spēkā bija iepriekš izstrādāti un apstiprināti Aizkraukles novada, Skrīveru novada, Kokneses novada, Pļaviņu novada, Jaunjelgavas novada un Neretas novada iekšējie noteikumi un lēmumi par izglītojamo apbalvošanu un finansiālo stimulēšanu, kas radīja nevienlīdzīgu situāciju, tāpēc tika izstrādāti jauni vienoti principi.

Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes vadītāja Sarmīte Kļaviņa pastāstīja, ka jaunie noteikumi nosaka kārtību, kādā piešķiramas naudas balvas par izciliem sasniegumiem valsts vai starptautiska mēroga mācību priekšmetu olimpiādēs, skolēnu zinātniski pētniecisko darbu skatēs, interešu izglītības skatēs, konkursos, sporta sacensībās, ja iegūtas godalgotas vietas. Šī nolikuma mērķis ir atbalstīt un veicināt skolēnu mērķtiecīgu izaugsmi un konkurētspēju. “Pirms šo noteikumu sagatavošanas konsultējāmies ar visām novada izglītības iestādēm, saņēmam dažādus ieteikumus, bija ierosinājumi arī no deputātiem. Viens no priekšlikumiem bija iekļaut arī novada mēroga sasniegumus,” sacīja Izglītības pārvaldes vadītāja.

Atšķirīgs skatījums

Apspriežot šo nolikumu komitejās un domes sēdē, deputātiem radās vairāki jautājumi un arī papildu ierosinājumi. Piemēram, deputāts un Kokneses sporta centra direktors Dāvis Kalniņš aicināja precizēt sporta sacensību mērogu un sasniegumus, par ko var iegūt naudas balvu, kas arī vēlāk tika ņemts vērā un labots.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt deputāts Gatis Gūtmanis jautāja, kāpēc mūzikā, mākslā un interešu izglītībā klātienē gūtie panākumi tiek novērtēti augstāk nekā neklātienē? Sarmīte Kļaviņa paskaidroja, ka šajās jomās rīkot starptautiskus neklātienes konkursus ir raksturīgi. Tajos jāiesūta konkursa darbu vidoieraksti un sniegums tiek vērtēts attālināti, tāpēc arī naudas izteiksmē panākumi, kas gūti šādos konkursos, novērtēti zemāk. Tāpat Gatis Gūtmanis interesējās, kāpēc arī kopumā panākumi šajā jomās, salīdzinot ar panākumiem izglītībā, novērtēti zemāk. Jo, piemēram, par iegūtu pirmo vietu starptautiskā konkursā klātienē mūzikā, mākslā vai interešu izglītībā naudas balva paredzēta līdz 200 eiro, bet vispārējā izglītībā — līdz 500 eiro. Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums norādīja, ka vispārējā izglītība ir prioritāte, tāpēc arī šajā jomā atbalsts ir lielāks. Sarmīte Kļaviņa piebilda, ka, lai gūtu izcilus panākumus mācībās, jāiegulda liels papildu darbs ilgtermiņā, uz ko vairāki deputāti iebilda, ka arī panākumi mūzikā, mākslā un sportā tiek kaldināti daudzu gadu garumā, ieguldot papildu darbu.

Naudas balvas uzskata par neētiskām

Tāpat deputāti interesējās, kā tiks vērtēti sasniegumi, ja viens audzēknis gūs vairākas godalgotas vietas olimpiādēs, konkursos un sporta sacensībās. Sarmīte Kļaviņa skaidroja, ka šajā gadījumā tiks vērtēts viens augstākais sasniegums katrā jomā.

Savukārt deputāts Guntis Libeks paziņoja, ka naudas balvas par sasniegumiem mācībās maksāt ir neētiski, jo labi mācīties ir skolēna pienākums, un pašvaldības jau nodrošina bezmaksas izglītību, daļēji finansē ēdināšanu, nodrošina interešu izglītību. Leons Līdums iebilda — ja šīs naudas balvas būtu tikai par labām atzīmēm, tad varbūt varētu arī piekrist šādam apgalvojumam, taču šī ir balva par papildus ieguldītu darbu, par izciliem sasniegumiem, un jaunie talanti ir jāatbalsta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apbalvos vienu reizi gadā

Novada vadītājs informēja arī par to, ka atšķirībā no iepriekšējā Aizkraukles novada nolikuma šajā nav iekļautas naudas balvas pedagogiem, kas audzēkņus gatavojuši olimpiādēm, jo vispārizglītojošajās skolās, kur skolotāji atalgojumu saņem no valsts mērķdotācijām, pedagogiem ir paredzēta paaugstināta algas likme par audzēkņu sasniegumiem.

Izglītojamo apbalvošana notiks vienu reizi gadā katra mācību gada noslēgumā. Svinīgo pasākumu organizēs Aizkraukles novada pašvaldība, naudas balvu pasniegs domes priekšsēdētājs vai viņa pilnvarotā persona. Balvu skolēnam individuāli izmaksās skaidrā naudā, bet kolektīvam vai komandai piešķirto naudas balvu varēs izlietot pakalpojuma apmaksai vai preču iegādei vai sadalīt un izmaksāt katram dalībniekam vienādās daļās. Šī gada pašvaldības budžetā šim mērķim plānoti 20 000 eiro. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.