Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

“Staburags”ceļo. Karalieņu pils un labirints Līdsā

Ilustrācija veidota ar canva.com Foto: Getty Images Signature

Lielbritānija ir slavena ar daudzām leģendārām pilīm. Tūrisma ceļvedī iekļauto desmit populārāko sarakstā Līdsas pils ir sestā aizraujošākā. Tā uzcelta uz divām salām. Viduslaikos Līdsā dzīvojušas sešas stipras un tālredzīgas karalienes — Eleonora, Izabella, karaļa Edvarda III sieva Filipa no Hainhaultas, Navarras Žanna, Katrīna de Valuā un Henrija VIII pirmā sieva Aragonas Katrīna, tādējādi pils guvusi iesauku “karalieņu pils”. Pēdējā šīs pils īpašniece bija lēdija Olīvija Beilija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

IRĒNAS NAGLES TEKSTS UN FOTO

Līdsas pilij ir vairāk nekā 900 gadu sena vēsture. Tās pirmsākumi meklējami 857. gadā, kad šī vieta piederēja sakšu priekšniekam Ledam vai Līdam. Viņš uz divām salām Lenas upē uzcēla koka konstrukciju. Iespējams, no šī īpašnieka vārda arī cēlies Līdsas pils nosaukums. Vēlāk viņa celtais koka cietoksnis Līdsā postošā ugunsgrēkā nodega.

Pils teritorijā atrodamas dažādas norādes ar iegravētiem pils vēsturi ietekmējošajiem gadskaitļiem. Piemēram, viena no plāksnītēm vēsta, ka 1119. gadā pils celtniecībā iebūvēts pirmais akmens. Pēc normaņu iebrukuma Līdsas pils pārbūvēta par akmens cietoksni. Citas parkā atrodamās plāksnītes norāda gadskaitļus, kad pilij mainījās īpašnieki. Kādā no pils piebūvēm iespējams noskatīties videopārraidi, gūstot plašāku priekšstatu par šīs pils svarīgākajiem vēsturiskajiem notikumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
DARBISTABĀ sieviete raksta ar rakstāmmašīnu.

Īpašumu labiekārto franču dizaineri

Lēdija Beilija šo viduslaiku pili nopirka 1926. gadā. Viņas nolīgtie franču interjera dizaineri pili pārveidoja par vienu no lielākajiem Anglijas lauku īpašumiem, labiekārtoja arī 202,35 hektāru īpašuma apkārtējo teritoriju. Pils kļuva par greznu viesmīlības centru, kurā nedēļas nogalēs ballējās 1930. gadu vadošie valstsvīri, Eiropas karaļnamu pārstāvji un tolaik slavenas kinozvaigznes. Kad 1939. gadā sākās Otrais pasaules karš, lēdija Beilija iespēju robežās turpināja ierasto dzīvi, mājas ballītes turpinājās. Kara laikā viņa Līdsas pilī pielāgoja telpas savas ģimenes locekļiem, daļā no pils telpām ierīkoja slimnīcu, kurā repatriējās un rehabilitējās Otrā pasaules kara upuri.

Lēdija Beilija nomira 1974. gadā, atstājot pili un tās teritoriju īpaši izveidotai labdarības organizācijai “Līdsas pils fonds”, kuras galvenais mērķis bija un joprojām ir saglabāt pili nākamajām paaudzēm. Sabiedrības apskatei pils atvērta no 1976. gada.

ĒDIENA SERVĒŠANAS TELPA.

Var “adoptēt” putnus

Iepazīstot pils iekšpuses ekspozīciju, laiks ir apstājies 20. gadsimta 1930., 1940. gados, apbrīnojams ir 1932. gadā franču dizaineru veidotais greznais interjers.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izejot cauri bibliotākai, var nonākt ēdamistabā, kur fonā dzirdamas neuzkrītošas sarunas maltītes laikā, skan ēdamrīki un trauki. Pēc maltītes viesi varēja našķoties ar saldumiem, spēlēt kārtis, šahu un citas galda spēles, iemalkot kokteili vai skatīties televīziju.

Apskatāmas koka skulptūras, gandrīz katrā telpā ir kamīns, pie sienām — seni ģerboņi, gleznas, arī 1947. gadā tapušais gleznojums ar lēdiju Beiliju un viņas meitām Sūzanu un Paulīni, gobelēni un daudz citu ekspozīcijas priekšmetu. Pils krājumā ir 23 prasmīgi darināti gobelēni, vairāk par ceturtdaļu no šiem starptautiskas nozīmes dārgumiem datējami ar 16. gadsimtu.

Daļa otrā stāva ekspozīcijas apmeklētājiem uz laiku ir slēgta, toties iespējams apskatīt lēdijas Beilijas buduāru tuvāko paziņu pieņemšanai. Tajā joprojām darbojas 20. gadsimta televizors. Piepildītais apavu skapis, apģērbs un interjers guļamistabā liecina par lēdijas Beilijas izsmalcināto gaumi. Arī blakus esošās vannasistabas un pārējo pils telpu interjerā vērojami eksotisku putnu zīmējumi, attēli un figūras, ir daudz ziedu kompozīciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņu sajūsmināja arī dažādi eksotiski putni. Savulaik viņa pirka dažādu sugu putnus un pielāgoja tos dzīvei Līdsā. Mūsdienās pils teritorijā mīt arī pāvs, bet ziemā parkā tas nav apskatāms.

Par atsevišķu samaksu laiku var pavadīt plēsīgo putnu centrā. Piedāvājums daudzpusīgs. Piemēram, trīs stundu ilgā seansā var vērot četru dažādu sugu pūču lidojumu, tās drīkst arī paturēt rokā. Sev tīkamākās sugas pārstāvjus noteiktu laiku iespējams “adoptēt”. Internetā var atrast “adoptējamā” putna vārdu, sugu, vecumu, izcelsmi, uzturu. Arī profesionāļiem vai iesācējiem ir īpašs piedāvājums — visu dienu var fotografēt plēsīgos putnus. Sezonas laikā savos voljēros publiski apskatāms vairāk nekā 30 plēsīgo putnu sugu.

Lēdija dievināja dažādu sugu un izmēru suņus. Kādreiz parka teritorijā mita pat lamas un zebras. Kādā no pils telpām iespējams apskatīt arī suņu kaklasiksnu ekspozīciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Labirints ar īvēm

Pie labirinta esošajā informācijā lasāms: “Līdsas labirints izveidots 1987. gadā. Tajā iestādīts 2400 īvju. Labirinta centru iespējams sasniegt apmēram 20 minūšu laikā. Cik ilgs laiks būs nepieciešams jums?”

Es un mana māsa centru meklējām 29 minūtes. Kā jau labirintā — visas ejas līdzīgas viena otrai, dažās no tām strupceļš, jāgriežas atpakaļ, jāmeklē cita eja… un atkal, un atkal nonācām ejā, pa kuru jau iepriekš gājām… Vien ar gida palīdzību beidzot nokļuvām labirinta centrā. Secinājām, ja mums dzīvē gadīsies šķietama bezizeja, vēlreiz apmeklēsim Līdsas labirintu. Tur izjutām, kas ir strupceļš, no kura bez citu palīdzības neizkļūt.

Pie labirinta ir pazemes ala, kurā mīt klintī cirsts grieķu briesmonis, pār kura galvu, sarkani kvēlojošajām acīm, no mutes lēnām burzguļo ūdens.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mazāko apmeklētāju priekam no koka uzcelts bruņinieku cietoksnis.

Ieejas biļetes cena Līdsas pils un tās teritorijas apskatei maksā 30 sterliņu mārciņu, tā derīga visu gadu.

Iepriekš piesakoties, pilī iespējams rīkot kāzas vai pavadīt nakti pansijā, baudot angļu brokastis. Līdz 10 cilvēku grupas var noīrēt brīvdienu mājas. Pils teritorijā ir daudz sezonālu izklaižu, piemēram, brauciens ar prāmi, golfa spēle, lidojums gaisa balonā, brauciens ar autobusu noteiktā maršrutā u. c. 

Fakts

Līdsas pils — viens no populārākajiem tūrisma objektiem Lielbritānijā, kas uzņem vairāk nekā 600 000 apmeklētāju gadā. Te rīko kāzas, konferences, dažādus izklaides pasākumus, sagaida Jauno gadu un rūpējas par iekoptajiem dārziem un pils interjeru. Avots: leeds-castle.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.