Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Spilgti izteikta diskriminācija  

Lai nu ko, bet septembri pensionāri gaida ar īpašu nepacietību, jo tad viņu maciņš būs biezāks. Teorētiski tas biezāks kļūst jau no 1. augusta, jo jūlija vidū Saeimā pieņemtie grozījumi likumā “Par valsts pensijām” paredz, ka valsts pensijas vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī (2022. gadā — 534 eiro), kā arī piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas apmērs par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, šogad tiks indeksēts divus mēnešus agrāk nekā parasti — 1. augustā, ko gan saņems reizē ar septembra pensiju. Līdz šim gan pensionāri vēl nevar sarēķināt, cik tad liels būs pielikums, jo valsts pensiju indeksācijā 1. augustā izmantos indeksu, ko veidos faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) par laikposmu no pērnā gada 1. augusta līdz šīgada 31. jūlijam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc paredzamās indeksācijas sanāk, ka daļa — 23 procenti pensionāru — tiks diskriminēti, jo indeksēt paredzēts tikai daļu viņu pensijas, jo tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 534 eiro, bet tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 534 eiro, indeksēs tikai daļu no piešķirtās summas — minētos 534 eiro. “Aicinu novērst netaisnīgu attieksmi pret pensionāriem, kuri saņem par 534 eiro lielāku pensiju. Šī ir spilgti izteikta diskriminācija pret pensiju saņēmējiem, kuru pensija ir virs 534 eiro. Pensijas apmēru nosaka cilvēka devums sabiedrībai visa mūža garumā, ieskaitot samaksātos nodokļus. Nav nekāda pamata, indeksējot pensiju, nivelēt šo mūža devumu, veicot indeksācijas aprēķinu tikai no pensijas daļas. Pensija jāindeksē pilnā apjomā visiem pensionāriem. Aicinu Saeimu veikt nepieciešamos grozījumus un pārrēķinus, plānojot valsts budžetu!” šāda iniciatīva iesniegta platformā “Mana balss”, kuru atbalstījuši jau vairāk nekā 1000 senioru.

Tā vien šķiet, ka valdībai žēl, ka pensionāri varētu dzīvot labāk. Ja arī roka neceļas indeksēt miljonāru pensijas, kuriem tās ir pāris tūkstoši, tad vismaz indeksācijas latiņu varēja pacelt krietni augstāk, jo kas gan ir 534 lati mūsdienu situācijā? Vēl jo vairāk — lielai daļai pensionāru nauda jāizdod veselības uzlabošanai. Un kāpēc gan pensionārs nebūtu pelnījis katru gadu aizbraukt uz sanatoriju? Desmit dienas tajā maksā ap 500 eiro. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, lielākā daļa no senioriem, kuru pensija ir virs 500 eiro, saņem pensijas no 500 līdz 600 eiro, nevis tūkstošus eiro, kā dažkārt tiek uzskatīts. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.