Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Skrīveru dendroloģiskā parka atjaunošanas plānu izstrādās Daugavpils universitāte

foto no LVM

Koknesē notika Skrīveru dendroloģiskā parka rekonstrukcijas plāna izstrādes un pirmo darba rezultātu publiskā apspriede. Parks ir mainījies dažādo vēsturisko un dabas faktoru ietekmē, un sabiedrība tā teritoriju vēlas pakārtot savām interesēm, tāpēc nepieciešams rekonstrukcijas plāns, skaidroja AS “Latvijas valsts meži” Vidusdaugavas reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Belickis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepirkuma procedūrā tika noslēgts līgums ar Daugavpils universitāti, kura izstrādās parka rekonstrukcijas plānu. Tā izveidē piedalīsies kvalificēti un pieredzējuši speciālisti ar dendroloģijas, entomoloģijas, ainavu arhitektūras un parku apsaimniekošanas zināšanām, informēja Belickis.

Tagad darbā ir iespējams izmantot digitālās metodes, kas ļauj būtiski precīzāk veikt esošo kokaugu un krūmaugu uzskaiti un kartēšanu, pauda Daugavpils Universitātes vadošais pētnieks un sertificēts dendrologs, bioloģijas doktors Pēteris Evarts-Bunders. Pirmais projekta izstrādes darbs ir parkā augošo augu apzināšana un inventarizācija.

19.gadsimtā veidotā parka teritorijā ir notikušas izmaiņas – izzudušas vairākas stādītās sugas, sākušas augt Latvijai netipiskas koku sugas, piemēram, ošlapu kļava. Parks ir dabiski novecojies, stādījumus Pirmā pasaules kara laikā bojājusi netālā frontes līnija pie Daugavas. Tāpat ne visas parkā introducētās sugas Latvijas klimatā spēj izdzīvot un dabiski atjaunoties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz pirmo Skrīveru dendroloģiskā parka rekonstrukcijas plāna publisko apspriedi Koknesē bija ieradušies Skrīveru pagasta iedzīvotāji un iestāžu pārstāvji, Aizkraukles novada pašvaldības, Lauku atbalsta asociācijas un Latvijas zinātņu akadēmijas, Valsts meža dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji, Latvijas valsts mežu speciālisti un parka apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzēji.

Līgums par rekonstrukcijas plāna izstrādi starp AS “Latvijas valsts meži” un Daugavpils universitāti paredz plāna izstrādi pabeigt līdz 2023.gada 30.jūlijam. Līguma summa ir 38 000 eiro bez PVN, liecina elektroniskās iepirkumus sistēmas EIS dati.

Īpaši aizsargājama dabas teritorija Skrīveru dendroloģiskais parks atrodas Aizkraukles novada Skrīveru pagastā, šosejas Rīga – Daugavpils tuvumā. Parku 19.gadsimta beigās iekārtoja Skrīveru muižas īpašnieks Maksis fon Siverss. Dendrārija principus izstrādājis Eiropā pazīstamais parku arhitekts Valters fon Engelharts. Pirmos stādījumus savā dendrārijā Maksis fon Siverss sāka veidot 1891.gada pavasarī. Viņa sākotnējā iecere bija vienā parkā reprezentēt ziemeļu puslodes mērenā klimata joslas kokaugus, izvietojot tos 19 floristiskajos apgabalos. No šiem reģioniem tika atvestas sēklas un uz vietas stādu skolās audzēti stādi.1913.gadā parkā bija 556 koku un krūmu sugas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Parku jau vairāk nekā 20 gadu apsaimnieko AS “Latvijas valsts meži”. Parks jau daudzus gadus tas ir viens no galvenajiem tūrisma objektiem Skrīveru pagastā.

LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.