Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Skola Odzienā atkal pulcē savējos

SKOLAS SAIME 130. jubilejā. Foto no Pļaviņu vidusskolas

Odzienas skola jau vairāk nekā gadsimtu ir nozīmīga vieta Vietalvas pagastā un apkārtnē. Pērn tā svinēja 130. jubileju, aizvadītā gada nogalē atkal pulcējot bijušos skolēnus, skolotājus, darbiniekus un viesus uz svinībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā liecina vēstures fakti, ceļš līdz skolai Odzienā nebija viegls. Sākotnējās cerības uz barona fon Brimmera atbalstu nevainagojās panākumiem, tādēļ neatlaidīgie odzienieši meklēja citus veidus, kā tikt pie savas skoliņas. Tajā pašā laikā saistībā ar likumu par zemnieku iestāžu reformu Baltijas guberņās odzienieši bija spiesti apvienoties ar iršēniešiem un skolas jautājumu sāka risināt kopīgi. Visbeidzot 1891. gada 6. septembrī, abu pagastu amatvīriem kopīgi darbojoties, no Odzienas “Kaļvu” gruntnieka Jāņa Kalvjāka nopirkts aptuveni 2,2 hektāru liels gruntsgabals. Darbi enerģiski turpinājās ziemā, ilga visu pavasari, vasaru, un jau 1892. gada rudenī jaunā skola bija gatava uzņemt savus skolēnus. 25. oktobrī jaunais divstāvu skolas nams arī iesvētīts.

Jaunuzceltajā skolas ēkas sienā bijis iemūrēts laukakmens ar gada skaitli, kad tā pabeigta. Kāda remonta laikā celtnieki to rūpīgi izkaluši, notīrījuši, un tagad tas novietots pie skolas durvīm, kur ikvienam redzams joprojām.

Odzienas skola savā garajā mūžā piedzīvojusi vairākas skolēnu paaudzes, absolventus, kuri devuši savu ieguldījumu zinātnē, politikā, izglītībā, kultūrā un citās jomās. Tajā strādājuši daudzi izcili pedagogi, iestādes vadītāji. Mainoties laikam, mainās arī skola, un no 2009. gada tā kļuva par Pļaviņu novada ģimnāzijas filiāli. 2010. gadā pie skolas uzbūvēja jauno sporta halli, kas paver iespējas rīkot plašākus sporta un kultūras pasākumus. Lai arī skolā vairs nenotiek mācības, tās ēku un halli izmanto dažādām aktivitātēm, rīkojot izrādes, koncertus, pašdarbības mēģinājumus, izstādes, sporta treniņus un nometnes. Tā kļuvusi par vietējo kultūras centru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jubileja atkal bija reize, kad tajā pulcējās bijušie skolēni, skolotāji, tikās un atcerējās, kā tur klājies. Kā svētku pasākumā teica Pļaviņu vidusskolas direktore Ilze Luksa: “Mēs visi nākam no viena avota — no mājām. Mēs nekad nezaudējam saikni ar mājām, jo esam saistīti ar tām ar smalku sudrabaini zeltītu stīdziņu. Tās viens gals paliek mājās, bet otrs ir saistīts ar mūsu sirdi. Apzināmies mēs to vai nē, tam nav nozīmes. Tā tas ir bijis, un tā tas vienmēr būs”.

Svētku sajūtu skolas jubilejas pasākumā palīdzēja radīt pirmsskolas izglītības iestādes “Zīļuks” mazie mākslinieki ar mūzikas skolotāju Sandru Paļčevsku, muzikālās māsas Madara un Līga Jankalānes, Pļaviņu vidusskolas titula “Dižais stāstnieks” ieguvējs Kristofers Kalniņš, “Lielā stāstniece” un Pļaviņu Mūzikas skolas audzēkne Kaiva Annika Avotiņa muzikālā priekšnesumā ar Pļaviņu vidusskolas skolotāju Gintu Balodi, kā arī Ērgļu saieta nama sporta deju kluba “Vizbulīte” dejotāji. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.