Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Simtiem viesu un skrienošas viesmīles. Sēlijas mājas kafejnīcas pārsteidz ar daudzveidību

NECERĒTI LIELA ATSAUCĪBA. Neretas mājas kafejnīcas organizatore, kūku meistare un kā sevi dēvē — arī virtuves haosa radītāja — Gunita Leite. Imanta Kaziļuna foto

Pagājušās nedēļas beigās Sēlijas vēsturiskajā novadā notika Mājas kafejnīcu dienas. Sēlijā kopumā durvis vēra 28 kafejnīcas, Aizkraukles novadā — 11. Četrās no tām paspēja paviesoties arī “Staburags”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ērberģē viesus gaidīja “Mazzalves dižozola kafejnīca”. Viena no tās saimniecēm Silvija Lisovska stāsta, ka pirmais ciemiņš, kāda sieviete, Ērberģes muižā ieradusies tikko, kā kafejnīcu atvēra, ap divpadsmitiem. Braukusi tālu ceļu — no Rīgas, un šajā pusē bijusi pirmo reizi. Teikusi, ka esot patīkami pārsteigta. Lielākā grupa — 40 cilvēku bija pieteikušies no Tukuma. Silvija saka, ka atpazīstamība un komunikācija ir divi vislielākie ieguvumi no kafejnīcu dienām. Ērberģietes katram viesim pastāstīja par to, ko vēl redzēt un piedzīvot Aizkraukles novadā, arī par tām vietām un saimniekiem, kas nepiedalās kafejnīcu dienās.

Bez ēšanas baudas Ērberģes muižā varēja spēlēt galda spēles. Dažas no tām Silvija pierunāja uzspēlēt arī “Staburagu”. Fonā ar patīkamu mūziku izklaidēja barons Hāns, kura lomā iejutās Elmārs Vectirāns.

Viena pamatīga diena

Ja Ērberģes muižā valdīja mierpilna un svinīga gaisotne, tad Neretas kultūras namā izveidotā kafejnīca “Kultūras garša pie bagātās kundzes” pārsteidza ar patīkamu kņadu un skrienošām oficiantēm. Uzrunātā Liepiņu ģimene no Jēkabpils stāsta, ka uz Neretas kultūras namu devās, lai nosvinētu dzimšanas dienu vienai no radiniecēm. Paskatījušies mājaslapā, un no visa bagātīgā piedāvājuma neretiešu šķitis visgaršīgākais. No ēdienkartes izvēlējušies teju visus ēdienus. Liepiņi neslēpa, ka šī ir vienīgā reize gadā, kad atbraucot uz Neretu, un turklāt pieredze ir daudz interesantāka nekā īstā kafejnīcā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neretas kafejnīcas organizatore Gunita Leite saka, ka dzimšanas dienas svinēt šurp brauca ne vien Liepiņu ģimene, bet arī vairākas citas. Daži šādi viesi ieradās vakarpusē. Diemžēl kafejnīca darbojās tikai vienu dienu — sestdienā, bet, kā saka Gunita, “toties pamatīgi”. Rīkotāji gatavojušies divsimt piecdesmit viesiem, bet jau pēcpusdienā kļuva skaidrs, ka to būs daudz vairāk. Ir kas braukuši no Lubānas, Rīgas. Darba tik daudz, ka nebija laika katram viesim iedot mazās anketas, kurās ierakstīt informāciju par sevi.

Marinējumi neretiešu gaumē

Imants Parādnieks un viņa dzīvesbiedre neretiete Lita Trakina viesus uzņēma kafejnīcā “Dzintaru Mistre Marine”. Tā bija netālu no Neretas centra. Saimnieki stāsta, ka ar ēdiena gatavošanu tiekot galā paši, cepot pankūkas un vienlaikus uzmanot trīs bērnus, no kuriem jaunākajam — meitiņai vien deviņi mēneši. Lita teic, ka bija gatavi viesu uzņemšanai no pulksten desmitiem rītā, bet visi ieradušies vēlāk, un turklāt reizē. Vakarpusē, ap pulksten pieciem šeit ar priekšnesumiem uzstājās Ziemeļu ģimene.

Iemesls, kādēļ nolēmuši piedalīties, ir vēlme viesus iepazīstināt ar marinējumiem, kas tapuši pēc Litas mammas izstrādātas receptes. Mammas vairs nav šaisaulē, bet pieraksti palikuši, Lita receptes izmēģinājusi un rezultāts ir izcils — buraki jeb sarkanās bietes, gurķi, tomāti ar sīpoliem želejā un lečo. Imants Parādnieks stāsta, ka zīmols “Mistre Marine” ir veidots par godu Litas mammai, liekot nosaukumā viņas uzvārdu — Mistre. Litas un Imanta gatavotie marinējumi šaurākā klientu loka pazīstami jau trīs gadus. Gaumīgo zīmola vizuālo tēlu veidojis Latvijā zināms grafiskais dizaineris Guntars Ošenieks.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.