Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss

25. martā Latvijā atzīmē Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu, kuru šogad sagaidām ar īpašām emocijām. Karš un genocīds notiek tepat netālu — Ukrainā. Latviešu tautas kultūratmiņa glabā dzīvus stāstus un sajūtas no tā laika — pirms 73 gadiem, kad padomju varas pilnvarotie dažu dienu laikā no Latvijas uz Krievijas vidieni un Tālajiem Austrumiem izsūtīja vairāk nekā 40 tūkstošu iedzīvotāju.
Lai arī cik grūti bija dzīves apstākļi Sibīrijā, lai arī smagais darbs un bads bija cilvēkus padarījis vārgus, tas nesalauza latviešu garu. Kā piemineklis izsūtīto spējai saglabāt gaišumu un radošumu sirdī ir īpašās vēstules, ko viņi sūtīja uz dzimteni. Tās ir vēstules, kas rakstītas uz bērza tāss.
Varam būt lepni, ka šīs unikālās liecības ir atzinusi un sargā arī pārējā pasaule. Jau 2009. gadā UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas Nacionālajā reģistrā tika iekļauta nominācija “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”. Nomināciju sadarbībā ar 10 Latvijas muzejiem ir izveidojis un vada Tukuma muzejs. 2021. gadā nominācija ir papildināta ar vēl septiņām vēstulēm, līdz ar to nominācijā kopumā šobrīd ir 18 autoru 52 vēstules. Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā ir divi no šiem retajiem un unikālajiem dokumentiem.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.