Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Seda — ne tikai Latvijā

Tā varētu teikt par jebkuru vietu jebkurā valstī. Šoreiz stāsts būs par Sedu — mazu pilsētiņu Lietuvā, kurā mīt ap 1000 iedzīvotāju. Taču tas nenozīmē, ka te nekā nav. Sedai ir sena un interesanta vēsture.
Vietvārds “Seda” mums saistās ar pilsētu Ziemeļvidzemē, Valmieras novadā. Taču runa ir par Sedu Lietuvā. Ar Latvijas vārdamāsu tai līdzīgs varētu būt iedzīvotāju skaits.
Mazliet no vēstures
Pirmoreiz Seda rakstos minēta 13. gadsimtā. Tā ir Žemaitijas novadā, uz dienvidrietumiem no Mažeiķiem Varduvas upes krastos. Tās nosaukums cēlies no blakus esošā Sedas ezera. No 15. gadsimta Seda bija ievērojama kā tirdzniecības apmetne ar Livoniju. Pilsētas centrā bija tirgus laukums, kurā saplūda seši ceļi. Seda pilsētas tiesības ieguva 1500. gadā. 17. gs. vidū tā smagi cieta Otrā Ziemeļu kara laikā. Pilsēta piederēja Sapiegu dzimtai, bet, tā kā viņi bija Novembra sacelšanās dalībnieki, 1831. gadā viņu īpašumus konfiscēja Krievijas impērija. 19. gs. otrajā pusē ugunsgrēkā cieta Sedas rietumdaļa.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.