Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Seciešiem pašiem savs “Eifelis”. Piesaista arvien vairāk apmeklētāju

Sece ir viena no vietām, kur Latvijā izvietots Strūves ģeodēziskā loka punkts. Tam dots nosaukums “Bristene”, un pēc atjaunošanas atklāts 2021. gadā. Kā sarunā atzina pagasta kultūras nama vadītāja Astrīda Mencendorfa — Secei tas ir tikpat svarīgs kā slavenais Eifeļa tornis, piesaistot arvien vairāk apmeklētāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2822 kilometrus garais Strūves ģeodēziskais loks, kas uz zemes atzīmēts ar ģeodēziskajiem punktiem, tapa no 1816. līdz 1855. gadam, un to īstenoja Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un Karls Tenners. Tā ir unikāla 19. gadsimta ģeodēzisko uzmērījumu sistēma zemes izmēru un formas noteikšanai. Strūves loks stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras un šķērso desmit valstu — Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Ukrainas un Moldovas teritorijas. Latvijā savulaik bija ierīkoti un uzmērīti 16 punkti, no kuriem mūsdienās atrasti četri, tostarp “Bristene” Seces pagastā. 2005. gadā loks iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma un izcila sava laika zinātnes, vēstures un tehnikas attīstības liecība.

Vēl viens Strūves loka punkts “Arbidāni” ir netālu Sēlpils pagastā, un tas pēc atjaunošanas atklāts 2018. gada septembrī.

Projekts “Sēlijas kopienu stāsti” tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” projektu konkursa “Sēlijas kultūras programma” finansiālu atbalstu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.