Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Satikšanās 10 mirkļos. Daudzevas saieta namam atzīmē 10 gadu jubileju pēc rekonstrukcijas

Baibas Skabas foto

Piektdienas, 22. septembra, vakarā visi ceļi veda uz Daudzevu, kur tika aizvadīts saieta nama 10. jubilejas (pēc rekonstrukcijas) pasākums “10 mirkļi”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mazliet vēstures

Kā zina stāstīt Daudzevas saieta nama vadītāja Rudīte Nāzare, daudzesieši jau no laika gala bijuši aktīvi pašdarbnieki — darbojušies dramatiskajā vai deju kolektīvā, dziedājuši jauktajā korī vai kādā no ansambļiem. Pagastā bijis arī pūtēju orķestris.

Kultūras dzīve bijusi tik rosīga, ka cilvēki, lai sanāktu kopā un svinētu svētkus, izmantoja jebkuru lielāku telpu. Piemēram, Jēkabpils MRS Daudzevas iecirkņa “sarkanajā stūrītī” vienā lielā telpā bija gan bibliotēka, gan deju zāle ar skatuvi. Savukārt pūtēju orķestris un dramatiskais kolektīvs darbojās dzelzceļa stacijas ēkā. 80. gados plaši pasākumi notika tautas namā Daudzesē. Vēlākajos gados — Jēkabpils MRS jaunajā kantora ēkā, kurā bija liela un skaista sarīkojumu zāle.

1987. gadā Daudzevā ekspluatācijā nodeva ciema padomes ēku (“Pagastmāju”), kurā tolaik darbojās bibliotēka, ambulance, aptieka un arī neliela konferenču zāle bez skatuves, kurā iedzīvotāji tikās tradicionālajos un valsts svētkos un kurai piešķīra Daudzevas kluba statusu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2012. gada vasarā ar Lauku atbalsta dienesta, Zemkopības ministrijas un Eiropas Savienības līdzfinansējumu un atbalstu tika sākts projekts “Saieta nama rekonstrukcija Jaunjelgavas novada Daudzeses pagastā”. Nākamajā gadā — 2013. gada 18. augustā — nams tika atvērts. Ikviens, kas vēlējās, varēja atnākt un apskatīt, kāds izskatās saieta nams pēc rekonstrukcijas. Savukārt tā paša gada 28. septembrī notika atklāšanas koncerts “Sanāciet, mīļie ļaudis!”.

Zāle tika paredzēta 80 cilvēkiem, bet visiem vietas nepietika. Daudziem bija jāstāv gaitenī.

Turpinājums iesāktajam

Tieši tāpat arī 10. jubilejas vakarā, kad saieta nama zālē nebija, kur ābolam nokrist. “Lūk, tā ir jāsvin svētki!” sacīja sarīkojuma vadītājs dziedātājs Ainars Bumbieris, kurš Daudzevas saieta namā viesojies ne reizi vien. Tas gan nenozīmēja, ka saieta nama ilggadējā vadītāja Rudīte Nāzare varēja mierīgi vērot pasākumu. Kultūras dzīvi Daudzeses pagastā viņa vada jau gandrīz 25 gadus, un, kā atzīst, pēdējie 10 gadi jaunajās telpās bijuši visskaistākie.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Simboliski pirmie sveicēji bija daudzesiešu jaunā paaudze — kā turpinājums šodienas darbam. Paši mazākie Daudzesē ir pirmsskolas izglītības iestādes (PII) “Čiekuriņš” audzēkņi. “Laikā, kad izplatās paplašinātais mākslīgais intelekts, neviens nevar aizstāt to darbu, kas ir sirdij un dvēselei,” sacīja bērnudārza vadītāja Ieva Bērziņa. “Čiekuriņi” ir regulāri saieta nama apmeklētāji, jo nāk skatīties bērniem paredzētos kinoseansus. Rudīte Nāzare ir saglabājusi dāvanu, ko pirms 10 gadiem dāvināja toreizējie bērnudārznieki — tās ir kastaņu krelles. Tajās bija savērti 365 kastaņi — katrai dienai savs.

Ar savu priekšnesumu sveica arī Daudzeses pamatskolas skolēni. “Visi šodien dalās atmiņās,” sacīja skolas direktora pienākumu izpildītāja Simona Pužule. “Savulaik kopā ar Rudīti mēs uzstājāmies daudz, un tie bija labi laiki. Sākot nākamo desmitgadi, gribu novēlēt laiku un gaismu — lai ir laiks visiem darboties un radīt skaisto, lai šie laimīgie brīži ilgst mūžību!”

Ja divos pasākumos būs 100 cilvēku

“Pirms nedaudz vairāk kā 10 gadiem, kad šī zālīte beidzās te, kur mūsu muguras, mums bija saruna ar Alfrēdu Baibu. Mēs ar viņu diskutējām un vienojāmies: ja divos pasākumos pēc kārtas šajā zālē būs 100 cilvēku, tad tā tiks paplašināta. Vēlmes piepildās. Ir pagājis 10 gadu, kopš šī zāle iepriecina jūs, iepriecina visus, kas šeit atnāk, kas atbrauc ar koncertiem. Prieks šodien atkal redzēt, ka zāle ir pilna, skumīgāk ir tas, ka, tāpat kā pirms 10 gadiem, visiem cilvēkiem nepietiek vietas. Vēlu tikpat radoši, enerģiski ar sirds mīlestību darboties! Darboties visiem kopā, tad jau viss būs kārtībā. Rudītei vēlu izdomu, spēju pulcēt ļaudis,” sacīja kādreizējais Daudzeses pagasta pārvaldes vadītājs Guntis Ozoliņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šajā namā mēs svinam svētkus, un tas rada kopības sajūtu. Daudzeses pagasta saieta namam gadi dod tikai jaunus spēkus — tas ir atvērts mākslai košākajās tās izpausmēs un laipni aicina uz pasākumiem visos gadalaikos. Nams bez cilvēkiem ir tikai tukšas telpas. Lielākais paldies jāsaka Rudītei, kura šīs telpas iedzīvina. Šeit viņa ir tā burve, kas rada auru un māju sajūtu, uzbur svētkus gan lieliem, gan maziem,” vēlot daudz jauku kopābūšanas mirkļu, teica Daudzeses pagasta pakalpojumu centra vadītāja Signe Gaigalniece.

Mazajā saieta namā darbojas sieviešu koris “Daudzeva”, deju kopa “Kvēlziedes” un Daudzevas amatierteātris (režisore Inguna Strazdiņa), un 10. jubilejas gaidās ir gan amatierteātris, gan deju kopa. Dzejas mēnesī amatierteātra dalībnieces lasīja dzeju, “Kvēlziežu” dāmas kopā ar savu vadītāju Aigaru Zemzariņu nodejoja pāris jestru danču. Sieviešu koris darbojas 27 gadus, to vada diriģents rīdzinieks Raimonds Gulbis, un tas sanākušajiem atsauca atmiņā aizvadītās vasaras lielo dziedāšanas saietu.

Kur spēku vienam no otra smelties

Atmiņās dalījās arī bijušais Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks: “Tajā laikā visos pagastos kultūras namus sauca par saieta namiem un bija iespēja tos rekonstruēt. Šī bija pagasta izlolota ideja, jo zālīte bija par mazu. Viegli mums nebija, bet šodien gribētu izteikt atzinību par to, ka te ir pašdarbība — koris, amatierteātris, dejotājas.” Savukārt Rudīte Nāzare atminējās, ka laikā, kad vēl bija Jaunjelgavas novads, kreisajā krastā kultūras joma bija prioritāra — tika izremontēti saieta nami. “Man bija prieks kopā ar Gunti un Rudīti veidot šo namu,” atcerējās bijusī Jaunjelgavas novada domes projektu vadītāja, tagad Seces un Staburaga pagastu pakalpojumu centra vadītāja Gundega Zarāne. Radošus turpmākos gadus vēlēja arī Jaunjelgavas apvienības pārvaldes vadītāja Gunta Zvaigzne-Avakova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Brīnišķīgs un enerģētikas piepildīts šis vakars,” sanākušos uzrunāja un pašvaldības vārdā sveica Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne. “Droši vien brīdī, kad tika parakstīts projekts, tas tikai sākās, jo vajadzēja vietu. To darīja vietējie kultūras darbinieki, pagasta pārvalde un toreizējais Jaunjelgavas novads. Vajadzēja radīt vietu, kas ir kultūrvieta, kur kā bišu stropā visiem kamolā tīties, spēku vienam no otra smelties, kaut ko labu teikt, kaut ko labu sajust, varbūt kaut ko izsāpēt kopā. Tā ir tā unikālā lieta, ko dara saieta nams pagastā.”

Draudzīga kaimiņu būšana

Katram pagastam nozīmīgi ir kaimiņi, un daudzesieši ar savējiem sadzīvo labi. Par to liecināja kaimiņu saieta namu vadības un pašdarbības kolektīvu sveicieni.

Sunākstes saieta nama vadītāja Vineta Lavrenoviča bija ieradusies kopā ar sieviešu vokālo ansambli “Mežaroze” (vadītāja Sandra Spruča). Rudīte Nāzare pastāstīja, ka savulaik ar Gunti Ozoliņu braukuši uz Sunākstes saieta nama atklāšanu: “Kā latvietis teiktu, šausmīgi skaists nams! Mums tajā laikā vēl bija sēžu zāle, kurā griesti sākās virs logiem. Tik ļoti gribējās, lai mums būtu tāds nams! Bija Ziemassvētki, es izgāju priekšā un lūdzos: mīļo Dieviņ, kā es gribētu, lai daudzesiešiem arī būtu tāds nams! Laikam sadzirdēja.” Savukārt Vineta Lavrenoviča savai kolēģei nākamos “10+” vēlēja tikpat dzīvespriecīgus un radošus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No Seces bija atbraucis (ne atlidojis) pats Karlsons. Ar viņu kopā — Seces kultūras nama vadītāja Astrīda Mencendorfa un amatierteātris “Dūdenīši”. Karlsons atzinās, ka atvedis tikai vienu torti, toties desmit svecītes.

Starp sveicējiem bija arī Jaunjelgavas kultūras centrs. Direktore Sandra Smona, dāvinot kafijas perkolatoru, atgādināja, ka kultūra sākas ar kafiju… Sanākušo priekam dejoja Jaunjelgavas senioru deju kopa “Vīzija” (vadītāja Meta Šlesere).

“Mēs mīlam Daudzevu un daudzeviešus. Šogad mums bija visburvīgākā izrāde, kāda vien var būt. Te ir tik sirsnīga un atsaucīga publika, nākamvasar atkal brauksim ciemos,” sacīja Staburaga saieta nama vadītāja Signe Sniedze. Amatierteātris “Pirmā prognoze” izrādīja skeču par konsultāciju pie psihologa un izpelnījās kvēlus aplausus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl viena vēlēšanās

Ceļš uz Daudzevu veda arī saieta nama draugus. Viens no tiem — Jura Babra leļļu teātris “Tims”. Katru gadu Daudzevas saieta namā mazie daudzesieši redz “Tima” jaunos iestudējumus.

Sanākušajos izbrīnu neradīja Ainara Bumbiera uzdotais jautājums, kur ir Burbuļciems? Tas ir kaimiņos Sērenē, un tur mīt Zuzīte un Bārdiņš no Burbuļciema jeb Iveta un Jānis Kraševski. Par viņiem Rudīte uzzināja no savas māsas, kura dzīvo Birzgalē, un bija ļoti pārsteigta, jo, teju līdzās esot, neko nebija dzirdējusi. Saieta nama un Burbuļciema draudzība jau mērāma vairāku gadu garumā.

“Pats Dieviņš šai vietai devis nosaukumu “daudz”, tātad mums vajag daudz,” ar saieta namu sadarboties ir cerīga vietējā jaunizveidotā senioru biedrība “Sudrabegles”.

Visilgāk savu uznācienu gaidīja draugi no Birzgales amatierteātra “Laipa”. “Popielā” varēja “vaigā tikties” ar tādiem māksliniekiem kā Uģis Roze, Žoržs Siksna, Andris Kivičs, Edgars Liepiņš, un… uz skatuves kāpa vēl viens “Ainars Bumbieris”!

Saieta nama vadītāja Rudīte Nāzare, stāvot starp diviem Ainariem, skaļi pauda kārtējo vēlēšanos — estrādi Daudzevā! Abi apņēmās dziedāt atklāšanas koncertā.

Smaidos, smieklos, aplausos, sirsnīgā atmosfērā, ar ziediem, bučām un dāvanām izskanēja Daudzevas saieta nama 10 gadu (pēc rekonstrukcijas) jubilejas pasākums. Tā kā starp dāvanām bija daudz medus (no Daudzevas, Sērenes un Birzgales dravām), saieta nama vadītājai būs noteikti laba veselība, spēks un enerģija arī turpmāk radoši darboties.

Pēc svinīgā pasākuma sanākušie nobaudīja svētku kūku, vēroja salūtu un priecājās ballē, kurā dziedāja Ainars Bumbieris. 

Fotogalerija no pasākuma šeit: https://staburags.lv/satiksanas-10-mirklos-daudzevas-saieta-namam-10-gadu-jubileja-pec-rekonstrukcijas/

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.