Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Risks uz sabiedrības rēķina. Maza problēmu liesmiņa pārtapusi ugunī.

Aizvadītās nedēļas izskaņā sabiedrību pāršalca vēsts, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) darbinieku trūkuma dēļ plāno īslaicīgi un periodiski uz laiku apturēt 18 mazāk noslogoto posteņu darbību. Zemgalē runa ir par Jaunjelgavas, Neretas, Elejas, Aknīstes, Viesītes un Auces posteņiem. Cik biedējoša nelaimju likumsakarība sekoja šim paziņojumam. Piektdienas naktī saņēmām satraucošu informāciju un fotogrāfisku apliecinājumu ugunsnelaimei Jaunjelgavā, kurā liesmas aprija dzīvojamo māju aptuveni 90 kvadrātmetru platībā. Nākamajā vakarā Aizkraukles pilsēta un daļa Daugavas kreisā krasta apdzīvoto vietu — Jaunjelgava, Sērene un Sece grima tumsā — teju 5000 uzņēmuma “Latvenergo” klientu ugunsnelaimes dēļ novadā palika bez elektrības. Pārņēma apokaliptiskas sajūtas — bez elektrības uz laiku pārtrūka arī telefonsakari, pilsētas dzīvokļos nebija ūdens padeves. Abu situāciju likvidācijā iesaistījās VUGD glābēji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šis nepopulārais un teorētiski bīstamais solis par posteņu periodisku darba apturēšanu ir saistīts ar darbinieku trūkumu. Pirmie skaļākie trauksmes signāli izskanēja vasarā, kad nepietiekamā atalgojuma dēļ VUGD nespēja nokomplektēt štata vietas. Pirms četriem mēnešiem dienesta vadība brīdināja, ka, ja nekas nemainīsies, nākotnē gaidāms vēl lielāks nodarbināto trūkums. Nākotne pienāca ātri.

Pamatproblēma — zemais atalgojums nozarē. Lai kļūtu par ugunsdzēsēju, kandidātiem jāatbilst virknei prasību un jākārto kā zināšanu, tā fiziskie pārbaudījumi. Glābēji ir universālie kareivji ar teicamu reaģēšanu spēju, lielisku veselību un iemaņām. Nav brīnums, ka daži izvēlas gaitas VUGD nomainīt pret labāk atalgotu pienākumu veikšanu citā struktūrā, piemēram, Nacionālajos Bruņotajos spēkos.

Kārtējā situācija, kurā “vienkāršā darba veicējs” netiek novērtēts. Tagad VUGD nozares problēmu nerisināšana ir risks uz sabiedrības rēķina. Maza problēmu liesmiņa pārtapusi ugunī, kas draud ar lieliem postījumiem. Lai to apdzēstu, nozarē nepieciešami uzlabojumi. Ar pliku posteņu neslēgšanu līdzēts nebūs, jārada konkurētspējīgi nosacījumi, kas piesaistītu jaunus cilvēkus. Runa ir par mūsu valsts un cilvēku drošību. VUGD vīri ir valsts un civilās drošības stūrakmens. Glābēji ne tikai dzēš liesmas, bet ir līdzās daudzās citās nelaimēs un nepieciešamības gadījumā ir gatavi arī X stundai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no dzīvesvietas, ir tiesības uz vienlīdzīgu drošības garantu un palīdzību nelaimes situācijā. Skumji, ka gudri, augstos amatos sēdoši vīri, kas saņem ievērojamas naudas summas par saviem darba pienākumiem, nespēja paredzēt un novērst nozarē briestošās problēmas. Tā vien šķiet, ka arvien biežāk ierēdņi izvēlas uzlikt klapes uz acīm un ignorēt problēmu līdz brīdim, kad ūdens smeļas mutē.

Pret atsevišķu dienesta posteņu darbības apturēšanu Latvijas Ugunsdzēsēju arodbiedrība ikvienu aicina parakstīties platformā “manabalss.lv”. Raksta tapšanas laikā bija savākti nepilni 7000 parakstu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.