Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pļaviņās tradicionālais Melnās kafijas vakars

MELNA MIEŽU KAFIJA katram pasākuma dalībniekam. Sandras Pumpures foto

Pļaviņu vidusskolā jau 20 gadu ir tradīcija novembra beigās rīkot Melnās kafijas vakaru, pieminot varonīgos Kara skolas kadetus, kuri cīnījās pret bermontiešiem Latvijas Brīvības cīņās 1919. gadā. Arī šoreiz cilvēki sanāca kopā, lai tiktos un atminētos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpina iepriekš iesākto

Melnās kafijas vakara tradīcija radās tālajā 1919. gadā. Nesen bija dibināta Kara skola, bet jauno kadetu mācības pārtrauca naidnieka aktivizēšanās. Cīņā ar to devās gan mācību spēki, gan kadeti. Kad pēc kaujām skolas personāls atgriezās Rīgā, lai turpinātu mācības, vakariņās viņiem bija vien rupjmaize, marmelāde un melna miežu kafija. Tā ik gadu skolas kolektīvs novembra izskaņā pulcējās pasākumā, ko nodēvēja par Melnās kafijas vakaru, pieminot tos 14, kuri gāja bojā kaujās.

Līdz padomju okupācijai Kara skolā Melnās kafijas vakaru atzīmēja katru gadu, un vēlāk to atjaunoja Nacionālā aizsardzības akadēmija. Pļaviņu vidusskolā šo tradīciju pirms 20 gadiem aizsāka toreizējā mācību iestādes direktore un vēstures skolotāja Edīte Kupča. Tiekoties ar Latvijas Virsnieku kluba pārstāvjiem, kuri bieži viesojās arī Pļaviņās, viņi pastāstīja par šo pasākumu, kas kļuva par tradīciju. Vēlāk kopā ar kolēģiem un skolēniem to turpināja vēstures skolotāja Iveta Krastiņa. Liela loma tajā bija arī skolas valsts aizsardzības pulciņam, kas izveidojās 2002. gadā, un to vadīja instruktors Imants Kravalis. No tā skolā attīstījās Jaunsardzes kustība, kas joprojām ir skolas neatņemama sastāvdaļa.

Pļaviņu vidusskola ir vienīgā Latvijā ārpus Nacionālās aizsardzības akadēmijas, kur šī tradīcija ieviesta un turpinās. Nereti pļaviņieši aicināti uz Melnās kafijas vakaru akadēmijā. Tā tas bija arī šogad, bet dienu vēlāk pasākums notika arī skolā, aicinot piedalīties ikvienu interesentu, bet īpaši topošos un esošos karavīrus — skolas absolventus. Šobrīd ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Zemessardzi saistīti vismaz 25 Pļaviņu vidusskolas beidzēji, no kuriem liela daļa ir Imanta Kravaļa audzēkņi. Arī tagad jaunsargu kustība skolā ir aktīva — instruktora Gunta Mozgas vadībā tajā darbojas 64 jaunieši. Ar Jaunsardzes centru kā instruktors citā novadā tagad saistīts arī skolas absolvents Uldis Borskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dalās pieredzē

Baudot pasākuma gaisotni, dziesmas Kristīnes Rulles un Andra Vērdiņa izpildījumā, rupjmaizi ar marmelādi un melnu miežu kafiju, viesi dalījās savā dzīves pieredzē, kā ir būt karavīram. Par mācībām Nacionālās aizsardzības akadēmijā stāstīja četri skolas absolventi — Kitija, Rūdis, Artis un Aivars. Viņi atzina, ka mācības ir interesantas ar daudzām iespējām, kursiem, praksēm, komandējumiem un tradīcijām. Video sveicienu pasākumu dalībniekiem bija atsūtījis arī Einārs Staņislavskis, kurš beidzis savas karavīra gaitas un šobrīd dzīvo Anglijā. Viņš atzina, ka dienests profesionālās armijas rindās, dalība misijās viņam deva lielu dzīves pieredzi un rūdījumu. Par šo dzīves izvēli gan viņa, gan citu pateicība instruktoram Imantam Kravalim.

Karavīru rindās ir arī Eva un Līga, kuras stāstīja par savu dienesta ikdienu, atzīstot, ka šis darbs ir piemērots arī sievietēm, bet jāspēj turēt līdzi puišiem, lai kopā būtu spēcīgi. Savā pieredzē dalījās arī citi, uzsverot, ka militārā joma ir saistoša ar daudzveidīgām iespējām pielietot savas intereses, zināšanas un iemaņas. Kā varēja dzirdēt — daļai šīs karjeras izvēle bija sava veida nejaušība, un ne visi skolas laikā piedalījās Jaunsardzes kustībā. Tomēr, kā atzina visi — darbs ir interesants, un viņiem tas ļoti patīk.

Kā uzsvēra Pļaviņu vidusskolas direktore Ilze Luksa — mainījušās paaudzes, bet patriotiskais gars skolā turpinās, par ko paldies Jaunsardzes instruktoriem, skolotājiem un jauniešiem. Ir lepnums un prieks, ka Pļaviņu vidusskolas vārds šajā jomā izskan visā Latvijā, arī saistībā ar Melnās kafijas vakaru. Iveta Krastiņa atzina, ka tā rīkošana un piedalīšanās vienmēr bijusi brīvprātīga, bet ar lielu atsaucību. Īpašs gandarījums ir dalība šajā tradīcijā Nacionālās aizsardzības akadēmijā, kas jauniešiem ir liels emocionāls piedzīvojums.

LIELS IEGULDĪJUMS jauniešu patriotiskajā audzināšanā skolā ir Imantam Kravalim un Ivetai Krastiņai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.