Aktīvie Bebru pagasta iedzīvotāji pamanījuši, ka līdzās Vecbebru estrādei esošajā meža teritorijā, ko vietējie sauc par Meža parku un kur izveidota atpūtas zona ar pastaigu takām un dažādām sporta stacijām, koki iezīmēti ar sarkanu krāsu un ar mietiņiem iezīmēta noteikta meža teritorija, kas liecina, ka tur plānoti ciršanas darbi.
Ar lūgumu skaidrot situāciju par mežā plānotajiem darbiem Bebru iedzīvotāji vērsās gan Aizkraukles novada domē, gan arī laikrakstā “Staburags”.
Bebrēniešos satraukums radies tāpēc, ka Meža parkā notiek dažādas sporta un kultūras aktivitātes gan ziemā, gan vasarā. Daļā meža teritorijas ir izveidots sporta un pastaigu taku tīkls, kurā ir arī dažādi objekti vingrošanai — stabu taka, līdzsvara baļķi, pievilkšanās stienis, baļķu celšanas sekcija, rāpšanās stabi un citi rīki. Ziemā pastaigu takās tiek ierīkota vairāk nekā kilometru gara slēpošanas trase. Teritorijā ir arī estrāde ar betonētu deju laukumu un skatītāju sēdvietām. Tāpēc šī vieta ir iecienīta vietējo iedzīvotāju vidū, tajā regulāri notiek gan sporta, gan kultūras pasākumi. Gan pagasta vadības pārstāvji, gan arī aktīvākie pagasta iedzīvotāji rīko sakopšanas talkas, lai uzturētu šo vietu kārtībā, uzlabotu un pilnveidotu.
Aizkraukles novada Koku ciršanas atļaujas izsniegšanas komisijas priekšsēdētājs un domes ģeogrāfiskās informācijas sistēmas speciālists Didzis Grundulis skaidro, ka pašvaldības pienākums ir rūpēties par savu mežu, lietderīgi un prasmīgi to apsaimniekot. Aizkraukles novada pašvaldība ir izvērtējusi savu saimniecību, tostarp meža platības, un, balstoties uz dokumentiem, meža taksācijas informāciju, atlasījusi cirsmas, kuras būtu cērtamas. “Sākumā tika atlasītas pāraugušās baltalkšņu audzes, kuras būtu jācērt, lai veidotos normāls plānošanas cikls. Tika atlasītas arī citas līdzās esošas cirsmas, kuras būtu cērtamas. Tajā skaitā Bebru pagasta teritorijā bija atlasītas divas cirsmas, kurās koki ir sasnieguši ciršanas vecumu un tie būtu jānocērt. Tomēr, ņemot vērā to, ka šī teritorija ir tuvu pagasta centram, tajā vietā izveidota atpūtas zona, un arī cilvēku iebildumus, esam pārvērtējuši iesāktos darbus. Pagaidām tie ir atlikti. Skaidrs, ka kailcirte, kā sākumā bija plānots, šajā cirsmā nav piemērota. Speciālistiem tiekoties un arī izpētot šo teritoriju dabā, tad arī tiks lemts, kāds ciršanas veids šajā vietā būtu piemērotāks — sanitārā cirsma vai izlases cirte, saglabājot valdošo koku sugu — priedes — un lai netiktu bojāta kopējā ainava un izveidotās pastaigu takas,” skaidro Didzis Grundulis.
Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš apstiprina D. Grunduļa teikto un piebilst: “Mans uzstādījums ir, ka mēs nevienu hektāru meža nepārdodam, taču novada teritorijā ir daudz un dažādu vajadzību, kurām pietrūkst līdzekļu, tāpēc, saimnieciski rīkojoties, mēs varam sakārtot gan savus meža īpašumus, izzāģēt pāraugušos kokus, gan arī iegūt līdzekļus, kurus ieguldīt attīstības projektos. No vienas puses — tā ir racionāla meža apsaimiekošana, no otras — visu iedzīvotāju vajadzību apmierināšana. Pirmajā kārtā esam atlasījuši cirsmas nepilnu simts hektāru platībā, kas pēc taksācijas dokumentiem vai nu jau ir sākuši bojāties, vai jau ir bojāti. Ir arī atsevišķas teritorijas, kurās stigotāji norāda, ka viss ir nopuvis. Tas nozīmē, ka jebkurš iedzīvotājs pašvaldībai varētu pārmest nesaimiecisku rīcību ar saviem meža īpašumiem. Ir arī teritorijas, kuras ir astoņzobu mizgrauža bojātas, un arī tās noteikti jāsakopj, lai apturētu tālāku kaitēkļu izplatīšanos.”
Arī Bebru iedzīvotāji piekrīt, ka šajā meža teritorijā daudzas egles ir astoņzobu mizgrauža bojātas, daļēji nokaltušas vai pavisam mirušas vecas egles, tādas noteikti būtu izzāģējamas un izvedamas.
3. aprīlī Bebru pagastā plānota iedzīvotāju tikšanās ar Aizkraukles novada domes vadību un pašvaldības vadošajiem speciālistiem, kur šis jautājums ir viens no aktuālajiem, kas tiks pārrunāts.
Reklāma