Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pirmizrāde filmai par priesteri Andreju Mediņu

foto no brukna.lv

Svētdien, 20. novembrī, kinoteātrī “KSuns” pirmizrāde būs režisora Valdemāra Helmaņa dokumentālajai filmai “Gruvešu pārveidotājs”. Tā ir portretfilma par priesteri Andreju Mediņu, kurš izveidojis “Kalna svētību kopienu” Bruknā, atjaunojis Kurmenes baznīcu un muižu un nu aktīvi darbojas Skaistkalnē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viesojoties “Radio Marija Latvija”, filmas režisors pastāstīja, ka darbs pie filmas noritējis trīs gadu garumā. Kad priesteris A. Mediņš ieradies Kurmenē, V. Helmanis sācis filmēt viņa darbību šajā draudzē, kuru pats apmeklējis.

Filmas nosaukums radies, jo priesteris Kurmenē praktiski “no gruvešiem taisīja kaut ko jaunu”. Taču V. Helmanis tāpat norāda, ka priesterim tas izdevies ne tikai Kurmenē. Bruknā viņš no “garīgajiem gruvešiem”, kas bija atkarībās nonākuši cilvēki, palīdzējis daudziem atdzimt no jauna. Daudzi no tiem, kas uzturējās Bruknā, palīdzējuši arī Kurmenes dievnama un apkārtnes atdzimšanā.

V. Helmanis uzskata, ka A. Mediņš esot pretrunīga personība, kuru vieni ceļot debesīs, citi nopeļot, taču tajā pašā laikā viņš esot unikāls. Viņam esot apbrīnojamas darba spējas, viņš nekad nevienam neatsakot, lai kāds šis otrs cilvēks būtu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trijos gados tika safilmēts pietiekami daudz materiāla, un režisors radis apstiprinājumu veidot portretfilmu, lai arī sākotnēji ideja par filmas veidošanu neesot bijusi.

“Tā ir portretfilma, jo centāmies atklāt viņa personību,” skaidro V. Helmanis, tajā pašā laikā uzsverot, katram ir cits skatījums, tāpēc šis vairāk esot viņa skatījums uz šo cilvēku.

Filmas pirmizrāde plānota 20. novembrī pulksten 17. Uz to ieradīsies arī A. Mediņš ar Bruknas kopienas iemītniekiem un draugiem. Plānots, ka pēc tam filmu būs iespējams noskatīties arī citur Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienas stundas un 22 minūšu garās dokumentālās filmas scenārija autore ir Nadežda Pazuhina, producents — Lūkass Marcinkēvičs.

Aizkraukles novada un Sēlijas puses ļaudīm nav svešs arī filmas režisors, mākslinieks Valdemārs Helmanis. Viņš saimnieko Ērberģes “Svēteļos”. Viņš gan pats neuzskata sevi par mākslinieku, jo viss, ko viņš darot, esot veids, kā kalpot Dievam.

Pirms diviem gadiem tika prezentēta vēl viena Helmaņa režisētā dokumentālā filma “Aicinājums”, kas tapusi, mēnesi dzīvojot kopā ar Latvijas Starpdiecēžu augstākā garīgā semināra semināristiem. Valdemārs Helmanis piedalījies vairāku dokumentālo filmu tapšanā gan kā režisors, gan kā operators, viņa darbu — gleznu un fotogrāfiju — izstādes bijušas skatāmas vairākos muzejos. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.