Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pērn Aizkraukles novadā ugunsdzēsējiem glābējiem gandrīz 400 izsaukumu

Katrs ceturtais ugunsgrēks izcēlies mājokļos

2021. gadā Aizkraukles novadā ugunsdzēsēji glābēji devās uz 396 izsaukumiem — 144 ugunsgrēku dzēšanu, 193 glābšanas darbiem un 59 izsaukumiem, kas izrādījās maldinājumi. Tas ir par 47 izsaukumiem vairāk nekā 2020. gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VIKTORIJA GRIBUSTE,

VUGD PREVENCIJAS UN SABIEDRĪBAS INFORMĒŠANAS NODAĻAS VECĀKĀ INSPEKTORE ZEMGALES REĢIONĀ

Ir iespēja izsaukumu skaitu samazināt

Nedaudz pieauga izsaukumu skaits uz ugunsgrēkiem un glābšanas darbiem, savukārt ugunsgrēkos bojā gājušo, cietušo un izglābto skaits nemainījās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Izvērtējot aizvadīto gadu izsaukumu jomā Aizkraukles novadā, jāsecina, ka iestājusies zināma stabilitāte — ugunsgrēku skaits jau divus gadus ir gandrīz nemainīgs, nedaudz audzis glābšanas darbu skaits, bet tas daļēji saistīts ar to, ka vasarā piedzīvojām postošus negaisus, pēc kuriem steidzāmies novākt vēja lauztus kokus,” informē VUGD Zemgales reģiona brigādes Aizkraukles daļas komandieris Guntars Laukazīle. “Diezgan daudz arī esam braukuši palīgā kolēģiem uz notikumiem kaimiņu novados. Izvērtējot ugunsgrēku norisi, redzu, ka mums visiem kopā ir iespēja izsaukumu skaitu samazināt. Nedaudz vairāk piesardzības, uzmanības un apdomības, un ugunsgrēku skaits samazinātos. Viens piemērs — mājokļos 40% ugunsgrēku saistīti ar to, ka uz plīts bez uzraudzības tiek atstāts ēdiens, mājokļa iemītnieks aizmidzis citā istabā vai nav mājās. Šādi piemēri ir arī apkures un elektroierīču lietošanā. Novēlu mums šogad būt daudz atbildīgākiem un vienmēr paturēt prātā, ka pat dzirkstele vai neliela liesma var izraisīt postošu ugunsgrēku!”

Daudzos mājokļos nav dūmu detektora

Aizkraukles novadā ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 144 ugunsgrēkus, kas ir par 14 ugunsgrēkiem vairāk nekā gadu iepriekš.

No visiem ugunsgrēkiem 34 norisinājās dzīvojamajā sektorā, visbiežāk daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās. Vairāk nekā puse ugunsgrēku bija dzīvokļos, virtuvē uz plīts piedegot ēdienam. Savukārt privātmājās biežākie iespējamie ugunsgrēku izcelšanās iemesli saistīti ar neuzmanīgu rīcību ar uguni un ar nepareizu vai bojātu apkures ierīču lietošanu. Papildus 20 gadījumos ēku dūmvados dega sodrēji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikai 40% no visiem mājokļiem, kuros bija izcēlies ugunsgrēks, bija uzstādīts dūmu detektors. Ja katrā otrajā dzīvoklī dūmu detektors brīdināja par izveidojušos sadūmojumu, tad privātmājās šī situācija bija sliktāka — tikai katrā trešajā mājoklī ugunsdzēsēji glābēji konstatēja dūmu detektoru.

Pirms aizej, ieskaties virtuvē!

“Aicinu iedzīvotājus būt atbildīgiem un parūpēties par sava mājokļa ugunsdrošību, tādējādi arī parūpējoties par savu un apkārtējo drošību. Sodrēju tīrīšana no dūmvada, pareiza apkures ierīču ekspluatācija un to tehniskās kārtības novērtēšana ļaus izvairīties no ugunsgrēkiem apkures sezonas laikā. Lai cik neliela, uguns liesma ir bīstama, ja to atstāj bez uzraudzības vai izturas nevērīgi, tāpēc, lietojot atklātu uguni, jābūt uzmanīgam. Ja gatavojat ēst, tad visi darbi jānoliek malā un ēdiens uz plīts ir jāpieskata, bet pirms iziešanas no mājas ieskatieties virtuvē, vai plīts ir izslēgta! Un tie, kas to vēl nav izdarījuši — uzstādiet mājoklī dūmu detektoru! Tas savlaicīgi brīdinās mājokļa iemītniekus par izveidojušos sadūmojumu, ļaus pašiem evakuēties un par notikušo paziņot operatīvajiem dienestiem. Ja jūsu mājokli jau sargā detektors, tad šis ir īstais brīdis, lai to notīrītu un, nospiežot testa pogu, pārbaudītu tā darbspēju,” aicina G. Laukazīle.

Aizkraukles novadā ugunsdzēsēji glābēji pērn 36 reizes steidzās dzēst kūlas ugunsgrēkus, 14 degošus transportlīdzekļus, četrus meža ugunsgrēkus un piecos gadījumos ugunsgrēks bija izcēlies ražošanas objektos. Vislielākais izsaukumu skaits bija uz dažādām nedzīvojamajām ēkām (neapsaimniekotas ēkas, saimniecības ēkas, pirtis), atkritumu, krūmāju un citiem ugunsgrēkiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gāja bojā viens un cieta trīs cilvēki

Aizvadītajā gadā Aizkraukles novadā ugunsgrēkos gāja bojā viens cilvēks un cieta trīs cilvēki, kas ir tikpat, cik 2020. gadā, bet izglābti divi cilvēki, kas ir par vienu vairāk nekā gadu iepriekš.

Traģiskais ugunsgrēks norisinājās 5. aprīlī Koknesē, kur divstāvu dzīvojamajā mājā, ar atklātu liesmu degot dzīvoklim 45 m2 platībā, gāja bojā viens cilvēks. Diemžēl dzīvoklī nebija uzstādīts dūmu detektors, kas, iespējams, dzīvoklī esošo cilvēku būtu savlaicīgi brīdinājis par ugunsgrēka izcelšanos un glābis viņa dzīvību.

Cilvēki cieta ugunsgrēkos 27. februārī Jaunjelgavā, kur divstāvu dzīvojamajā mājā dega starpstāvu pārsegums 10 m2 platībā, 4. martā Zalves pagastā, kur dega vienstāva dzīvojamā māja 50 m2 platībā, un 13. decembrī Jaunjelgavā, kur vienstāva dzīvojamajā mājā dega no gāzes balona noplūstoša gāze un siena 2 m2 platībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk glābšanas darbu

Ugunsdzēsēji glābēji devās uz 193 glābšanas darbiem, kas ir par 31 izsaukumu vairāk nekā gadu iepriekš.

Ugunsdzēsēji glābēji 28 reizes devās uz ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanas darbiem, tajos izglāba piecus cilvēkus un no transportlīdzekļa izcēla vienu bojāgājušo. Pēc apmaldīšanās Aizkraukles novada mežā izglābts viens cilvēks. Peldsezonas laikā no Aizkraukles novada ūdenstilpēm ugunsdzēsēji glābēji izcēla piecus bojāgājušos, vēl viens izcelts novembrī, bet viens cilvēks izglābts. 

Fakts

 Kopumā Zemgalē 2021. gadā reģistrēti 3002 izsaukumi, bet visā Latvijā — 19 788. Ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē dzēsa 1128 ugunsgrēkus, no kuriem 31 bija meža ugunsgrēks, veica 1396 glābšanas darbus un vēl 478 izsaukumi bija maldinājumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Salīdzinot ar 2020. gadu, Zemgalē samazinājās ugunsgrēku skaits, bet palielinājās izsaukumu skaits uz glābšanas darbiem un maldinājumu skaits.

 Savukārt visā Latvijā dzēsti 6998 ugunsgrēki, veikti 9011 glābšanas darbi un vēl 3779 izsaukumi bija maldinājums. Zemgalē ugunsgrēkos gāja bojā 15, cieta 24, bet izglābti 40 cilvēki, savukārt visā Latvijā gāja bojā 103, cieta 257 un izglābti 388 cilvēki.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.