Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Patēriņa kredīts – ko ņemt vērā, pirms pieteikties kredītam?

Patēriņa kredīts ir šobrīd internetā populārākais aizdevuma veids, kas nodrošina nepieciešamos līdzekļus dažādās situācijās un dažādām vajadzībām, sākot no ikdienas rēķinu apmaksas, beidzot ar kāda lielāka pirkuma veikšanu. Tomēr, lai patēriņa kredīts patiesi būtu noderīgs un palīdzētu uzlabot dzīves kvalitāti un labklājību, nevis pretēji, ir svarīgi aizņemties atbildīgi, izprotot visus ar aizņemšanos saistītos riskus un izvērtējot dažādus ar aizdevumu saistītus faktorus. Šajā rakstā esam apkopojuši svarīgāko, ko ņemt vērā, pirms pieteikties patēriņa kredītam.

Finansiālā situācija

Pirms pieteikšanās patēriņa kredītam ir ļoti svarīgi izvērtēt savu finansiālo situāciju – ikmēneša ienākumus, ikmēneša izdevumus un ikmēneša kredītmaksājumu apjomu. Lai saprastu, vai varēsiet atļauties veikt patēriņa kredīta ikmēneša kredītmaksājumu un godprātīgi atmaksāt visu aizdevuma summu, vajadzētu aprēķināt patēriņa kredīta ikmēneša maksājuma attiecību pret ikmēneša ienākumiem un izdevumiem. Vērtējot savu finansiālo situāciju, apdomājiet atbildes uz sekojošiem jautājumiem: Cik Jums paliek pāri pēc tam, kad segti visi izdevumi? Vai ar to būs pietiekami, lai segtu ikmēneša kredītmaksājumu un pēc tam vēl paliktu pāri? Lai iegūtu pēc iespējas detalizētāku pārskatu, izanalizējiet savu finansiālo situāciju vismaz par pēdējiem 3 – 4 mēnešiem! Finanšu eksperti uzskata, ka, lai aizdevums neradītu pārāk lielu slogu, ikmēneša kredītmaksājumiem nevajadzētu pārsniegt 20-30% no ikmēneša ienākumiem, turklāt kredītmaksājumiem nevajadzētu veltīt visus brīvos līdzekļus.

Aizdevuma mērķis

Atgādinām, ka ikviens aizdevums, t.sk. visi nebanku aizdevumi un patēriņa kredīts paredzēts nopietniem mērķiem, nevis spontāniem pirkumiem un izklaidei, tādēļ apdomājiet – kādēļ Jums nepieciešams patēriņa kredīts? Visbiežāk šo aizdevuma veidu izmanto tādiem mērķiem kā mēbeļu un sadzīves tehnikas iegāde, auto remonts, mājokļa labiekārtošana, izglītība, citiem lielākiem pirkumiem. Iespējams, Jūsu situācijā piemērotāki citi kredītu veidi. Tāpat apdomājiet, vai pastāv citas alternatīvas, kur varētu aizņemties naudu.

Procentu likmes

No procentu likmēm tiešā veidā atkarīga kopējā atmaksājamā aizdevuma summa, tādēļ, lai varētu izvēlēties sev un savam maciņam labāko patēriņa kredīta piedāvājumu, ir svarīgi salīdzināt dažādu aizdevēju likmes. Šajā sakarā svarīgi ņemt vērā un izvērtēt divus rādītājus: kredīta procentu likme un gada procentu likme (GPL). Kredīta procentu likme ir maksa par kredīta izmantošanu, savukārt gada procentu likme ietver sevī visas ar aizdevumu saistītās izmaksas – gan kredīta procentu likmi, gan maksu par kredīta noformēšanu, komisijas maksas, konta uzturēšanas izmaksas, norēķinu līdzekļa izmaksas u.c. Dažādu piedāvājumu salīdzināšanai jāpievērš uzmanība tieši gada procentu likmei, kas ļauj nojaust aizdevuma kopējās izmaksas un saprast, ar ko rēķināties.

Atmaksas termiņš un ikmēneša kredītmaksājums

Lai gan zemākas procentu likmes nozīmē mazāku kopējo atmaksājamo summu, tādējādi iespējams ietaupīt, pirms pieteikties kredītam svarīgi ņemt vērā un izvērtēt arī citus aizdevuma nosacījumus, t.sk. atmaksas termiņu un ikmēneša kredītmaksājuma apjomu. Svarīgi izprast – garāks aizdevuma atmaksas termiņš nozīmē, ka ikmēneša kredītmaksājums būs mazāks, taču tajā pašā laikā tas nozīmē, ka tiks samaksāts vairāk attiecībā uz procentiem. Patēriņa kredīta atmaksas termiņš visbiežāk ir līdz 10 gadiem, tādēļ to vajadzētu izvēlēties ļoti rūpīgi, atkarībā no savām iespējām aizdevumu godprātīgi atmaksāt.

Papildu izmaksas

Bieži pieļauta kļūda – tiek pievērsta uzmanība tikai aizdevuma procentu likmei, neizvērtējot papildu izmaksas, kā rezultātā aizdevums izrādās daudz dārgāks nekā sākotnēji plānots. Lai pēc līguma parakstīšanas nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus, kad ar patēriņa kredītu saistītās izmaksas ir daudz augstākas nekā plānots, pirms pieteikšanās vajadzētu noskaidrot, kādas papildu izmaksas ir sagaidāmas. Patēriņa kredītam var būt tādas papildu izmaksas, kā piemēram maksa par aizdevuma pieteikuma apstrādi, maksa par līguma noformēšanu, maksa par ātrāku aizdevuma izmaksu u.c. Tāpat šajā sakarā ļoti svarīgi noskaidrot, vai aizdevējs piedāvā tādu iespēju kā patēriņa kredīta priekšlaicīga atmaksa un, vai tas ir maksas pakalpojums.

Aizdevēja reputācija

Tā kā, noformējot patēriņa kredītu, var nākties sadarboties ar aizdevēju pat 10 gadu garumā, svarīgi, lai sadarbība ir pēc iespējas veiksmīgāka, aizdevējs ir ieinteresēts un pretimnākošs. Pirms pieteikties patēriņa kredītam, apskatiet, ko par Jūsu izvēlēto aizdevēju saka citi aizņēmēji – atsauksmes varat atrast aizdevēja mājaslapā, sociālajos tīklos un sūdzību portālos. Varbūt kāds Jūsu paziņa ir aizņēmies no konkrētā aizdevēja un var padalīties savos iespaidos? Tomēr ņemiet vērā un atcerieties – atsauksmes internetā var rakstīt arī paši aizdevēji, lai uzlabotu savu reputāciju, kā arī konkurenti, lai nomelnotu, tādēļ katru atsauksmi izvērtējiet kritiski. Tomēr, ja slikto atsauksmju ir vairāk nekā labo, esiet uzmanīgs un apdomājiet savu izvēli vairākkārt!

Aizdevuma saņemšanas nosacījumi

Ja aizņēmējs neatbilst aizdevēja noteiktajiem aizdevuma saņemšanas nosacījumiem, pieteikums, visticamāk, tiks noraidīts, tādēļ sagatavojieties jau laicīgi! Lai varētu saņemt patēriņa kredītu, vairumā gadījumu jāatbilst sekojošiem nosacījumiem:

  • Vecumā no 18 līdz 75 gadiem;
  • Pastāvīgs Latvijas iedzīvotājs;
  • Ar derīgu tālruņa numuru, e-pasta adresi un bankas kontu kādā no Latvijas bankām;
  • Ar regulāriem, pietiekamiem un oficiāliem ienākumiem;
  • Ar pozitīvu kredītvēsturi.

Lai varētu saņemt patēriņa kredītu ar pēc iespējas labākiem nosacījumiem, laba doma pirms pieteikšanās ir uzlabot savu kredītvēsturi. Kredītvēstures uzlabošanai visus maksājumus veiciet laicīgi, parūpējieties par pietiekamiem un oficiāliem ienākumiem, kā arī, ja Jums ir aktīvas parādsaistības, atmaksājiet tās vai vismaz samaziniet to apjomu!

Patēriņa kredīts un citi risinājumi dažādām situācijām un vajadzībām pieejami Risini.lv. Palīdzēsim, ja Jums ir pārāk daudz ikmēneša kredīta maksājumi, neapmierina kredītu nosacījumi vai saņēmāt atteikumu kredīta pieteikumam. Sniegsim bezmaksas konsultāciju, piemeklēsim labāko risinājumu tieši Jūsu situācijā un Jūsu vietā risināsim visus ar kredītu saistītos jautājumus, vienojoties par labākajiem nosacījumiem!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.