Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pašvaldībā palielina atalgojumu. Nevienam darbiniekam mēnešalgu nevar samazināt.

ilustrācija no canva.com

Aizkraukles novada dome apstiprinājusi jaunu atlīdzības nolikumu pašvaldības darbiniekiem. Tas paredz no šī gada 1. janvāra paaugstināt darba algas līdz 20 procentiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā informē Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš, vispirms algu palielinājums saistīts ar minimālās algas palielināšanu valstī no 500 uz 620 eiro. Tās saņēmējiem paaugstinājums būs 24 procenti, bet, lai sabalansētu algu lielumu un ņemot vērā inflāciju un energoresursu sadārdzinājumu, pārējiem tas būs līdz 20 procentiem, nepārsniedzot divas trešdaļas no viduspunkta noteiktajā algu grupā. Līdz ar to algas palielinās visiem pašvaldības un tās iestāžu darbiniekiem, izņemot pedagogiem, kuriem darba samaksa ir no valsts budžeta mērķdotācijām, bet domes vadībai tā mainās ļoti minimāli — par dažiem procentiem, kas saistīts ar bāzes mēnešalgu. Lielāka būs arī deputātu darba samaksa. Lēmumā arī noteikts, ka nevienam darbiniekam mēnešalgu nevar samazināt.

Kā liecina pašvaldības informācija, Aizkraukles novada pašvaldībā vidējā darba alga šobrīd ir 734 eiro, kas ir 65% no 2023. gada bāzes algas — 1137 eiro. Pēc atalgojuma paaugstināšanas vidējā alga novada pašvaldībā būs 865 eiro. No 2027. gada spēkā būs Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteikto mēnešalgu skala, ko pašvaldībai vajadzēs ievērot. Lai to sasniegtu, algas nolemts celt pakāpeniski. Uldis Riekstiņš skaidro, ka nākamajos gados tas vairāk skars bāzes algu palielināšanu, jo, izvērtējot to lielumu pašvaldībā, var redzēt, ka liela daļa sasniedz skalas minimumu vai ir tuvu tam, izņemot nepilnus 10%.

Ņemot vērā to, ka nākotnē būs jānodrošina Ministru kabineta noteiktā minimālā alga, viens no pasākumiem, lai noteiktu to lielumu, būs darbinieku individuālā vērtēšana. Šobrīd šī sistēma pašvaldībā nav izveidota un apstiprināta, bet šogad to paredzēts izdarīt līdz 1. novembrim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Ja nav šādas vērtēšanas sistēmas, tad grūti izvērtēt darbinieka noslodzi un noteikt kritērijus, kāpēc alga var atšķirties. Šobrīd, ja amatu nosaukumi un apraksti ir vienādi, alga arī ir vienāda, lai arī ne visos gadījumos tas ir taisnīgi, jo noslodze mēdz būt dažāda. Izvērtējot to visu, būs situācija, ka vienādos amatos algas būs atšķirīgas, dodot iespēju saņemt vairāk atkarībā no noslodzes un darba sarežģītības, — stāsta Uldis Riekstiņš.

Darba samaksas paaugstināšana saistīta ar konkurētspēju darba tirgū, jo darbinieku trūkst dažādos amatos. Šobrīd Aizkraukles pašvaldībā ir 30 neaizpildītas vakances, dažas jau ilgstoši. Kā atzīst izpilddirektors, arī pēc šīs darba samaksas palielināšanas ir cilvēki, kuri uzteic darbu tieši atalgojuma dēļ.

Kā norādīts Aizkraukles novada domē, atlīdzības izmaksai darbiniekiem pašvaldības budžetā plānoti nepilni 18 miljoni eiro, kas provizoriski ir par 3,2 miljoniem eiro vairāk nekā līdz šim.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.