Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Par nepilniem 170 000 eiro atjaunota Iršu muižas klēts-magazīna

Magazīnas iekštelpa. Lāsmas Ružas Riekstiņas foto

Par 169 450 eiro atjaunota Aizkraukles novada Iršu muižas klēts-magazīna, liecina informācijas pašvaldības mājaslapā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atjaunošanas darbus veica SIA “RRKP būve”. Plānots, ka atjaunotā ēka tiks nodota ekspluatācijā 30.janvārī.

“Piepildījusies mūsu iecere senajai ēkai pagasta centrā dot otru mūžu, lai tā kļūtu par vietu, kas pavērs jaunas iespējas skanēt plašāk mūsu mazā pagasta vārdam,” atzīst Iršu pagasta pakalpojumu centra vadītāja Lāsma Ruža-Riekstiņa.

Lai vēsturisko ēku saglabātu un atjaunotu, 2020.gadā Kokneses novada pašvaldības sagatavotais projekts “Iršu muižas klēts – magazīnas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte” guva atbalstu AS “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajā “Zemgales kultūras programmā 2020”, un SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” veica izpētes darbu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Iršu muižas klēts ir tipoloģiski spilgts piemērs, kas raksturo Vidzemes muižu arhitektūru vēlīna klasicisma periodā 19.gadsimta pirmajā pusē. Ēkai ir tipiskas tā laika mūra klēts iezīmes ar vaļējo arkatūru lieveni,” izpētes gaitā secināja zinātņu doktors, arhitekts un būvpētnieks Ilmārs Dirveiks.

Magazīnas atjaunošana iesākās 2021.gada jūnijā, un vairāk nekā pusgadu noritēja vērienīgi remontdarbi, ņemot vērā izpētes rezultātus, un pēc iespējas vairāk saglabājot senatnīgās divstāvu mūra ēkas autentiskumu.

Iršu muižas klētij atjaunota jumta koka konstrukcija un uzlikts jauns jumta segums – koka lubiņu imitācija. Restaurētas klēts divsimtgadīgās durvis, kurās labi pamanāmas vēstures pēdas – kaltās naglas. Vēl durvīm tiks pielāgota senatnīga atslēga, kas simboliski vēstīs par tās dižo mūžu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klēts pirmajā stāvā telpa sadalīta divās daļās. Vienā telpas daļā tiks izvietota Iršu pagasta vēstures ekspozīcija, bet otrā būs konferenču zāle 50 apmeklētājiem. Drīzumā konferenču zālē tiks uzstādīts projekcijas ekrāns un atvesti krēsli.

Tāpat kā ēkas pirmsākumos, uz otro stāvu izveidotas kāpnes. Otrajā stāvā skatāma unikāla vēstures liecība – maisu pacelšanas rats, kas lieliski saglabājies no muižas laikiem. Arī no pirmā stāva, pateicoties stikla griestiem, vēsturiskais eksponāts ir aplūkojams. 

Padomju gados muižas klētī darbojusies galdniecība, tā izmantota kā saimniecības ēka un noliktava, bet tagad, iegūstot jaunu veidolu, kļūs par vietu, kur izpausties kultūras aktivitātēm un pulcināt tūristus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plānots, ka atjaunotā Iršu klēts – magazīna būs kultūras un tradīciju pasākumu norises vieta – saieta nams vietējai kopienai un visiem interesentiem. 

Šeit plānots ierīkot ekspozīciju par Baltijā lielāko vācbaltu koloniju – Hiršenhofu, kā arī tiks veidotas novadpētniecības izstādes par Iršu pagasta vēsturi un ievērojamiem novadniekiem. Magazīna kalpos kā kultūrvēsturiska vieta turpmākai sadarbībai ar vācbaltu kolonistu pēctečiem. 

LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.