Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Palīgs kustību kvalitātes uzlabošanai. Fizioterapeite: laba metode, bet ne ilgstošai lietošanai

TEIPOŠANA — iecienīta un efektīva metode, atzīst Aizkraukles slimnīcas fizioterapeite Zane Skadiņa. Sandras Pumpures foto

Medicīniskais jeb kinezioloģiskais teipings ir metode fizioterapijā, lai uzlabotu muskuļu un locītavu darbību, kā arī mazinātu sāpes. Tie, kuri to lietojuši, atzīst — iedarbīga, lai palīdzētu savam organismam uz kādu laiku atvieglot nepatīkamās izjūtas. Fizioterapeiti gan atgādina, ka to var izmantot kādu laiku, bet konkrētā veselības problēma tik un tā jārisina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plašs pielietojums

Teipings ir elastīgu, pašlīmējošu saišu līmēšanas metode organisma veselības uzlabošanai. Tās palīdz muskuļiem veikt kustību, pasargā no pārmērīgas slodzes un uzlabo locītavu stabilitāti. Teipi izgatavoti no kokvilnas auduma ar hipoalerģisko akrila līmi, kas saites vienu pusi veido lipīgu. To svars, biezums un stiepjamība ir līdzīga ādai. Materiāls ir gaisa un ūdens caurlaidīgs, spēj turēties uz ādas no dažām dienām līdz pat dažām nedēļām. Ar teipiem var droši iet dušā, vannā vai saunā, bet nevajadzētu ar to apmeklēt solāriju vai atrasties tiešos saules staros. Jāizvairās arī no materiāla berzēšanas, jo tas samazinās kalpošanas laiku.

Aizkraukles slimnīcas fizioterapeite Zane Skadiņa teic, ka teipu pielietojums ir ļoti plašs un tie noteikti uzlabo dzīves un kustību kvalitāti.

— Teipojam pēc traumām, sastiepumiem, ja sāp kuņģis, ir tūska, zilums zem acs vai citviet, kā arī daudzos citos gadījumos. Teipi materiālu ziņā neatšķiras, ja vienīgi to pielietošanas tehnika. Šajās lentēs nav nekādas aktīvās vielas, bet problēmu risina pati saite — to uzlīmējot, paceļ problemātisko vietu, to labāk apasiņojot. Līdz ar to uzlabojas asinsrite, muskuļu tonuss. Ja izveidojusies tūska, uzkrājušos šķidrumu var veiksmīgi aizvadīt ar teipu. Tos var izmantot arī stājas korekcijai, bet galvenokārt kā palīglīdzekli. Ja ir liela ķermeņa asimetrija, pamatā šo problēmu risina ar vingrošanu un citām fizioterapijas metodēm. Tā ka nekāds brīnums teipā nav paslēpts, bet to ir jāmāk pareizi uzlikt, — saka Zane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā kā teipus var iegādāties ikviens, nereti cilvēkiem šķiet, ka arī paši varēs tos sev vai citiem uzlīmēt, jo pamācību, kā to darīt, taču var atrast internetā. Zane atgādina, ka tik vienkārši tas nav. Jāzina, vai muskulis ir jāsasprindzina vai jāatslābina, kā arī citas nianses.

— Ir jāpārzina cilvēka anatomija, kur sākas un beidzas konkrētais muskulis, lai uzlīmētu teipu atbilstošajā vietā. Jāzina arī, kāds konkrētajam muskulim nepieciešams teipa iestiepums. Vienkārši uzlīmēt teipus var, bet, lai tie palīdzētu un iedarbotos, jābūt zināšanām, — saka fizioterapeite.

Ķermenis pielāgojas

Šo metodi var pielietot visiem un visos vecumos. Ir maz gadījumu, kad teipi nav ieteicami. Zane atzīst, ka, neraugoties uz to, viņa tomēr ir piesardzīga grūtnieču teipošanā, jo tomēr līdz galam nav izpētīts, kā tas ietekmē bērniņu māmiņas vēderā. Līdz ar to jaunajām māmiņām viņa iesaka pagaidīt, līdz piedzims mazulis, jo grūtniecība ir pārejošs stāvoklis, un pēc tās organismā visi procesi atjaunosies dabiski. Ja kaut kas nav tā, var risināt, arī izmantojot teipošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Teipu iedarbība sākas uzreiz. Dažkārt cilvēkiem šķiet, ka rodas sildoša vai saldējoša sajūta, sāk reibt galva. Zane teic, ka šīm lentēm nav ne sildošas, ne atvēsinošas iedarbības, dažkārt galva var reibt, jo asinis sāk cirkulēt straujāk. Ja cilvēkam ir paaugstināts asinsspiediens, šāda sajūta var rasties, bet tā ātri pāriet, kad ķermenis pielāgojas jaunajai situācijai.

Teipu iedarbība ilgst apmēram nedēļu, kad lentes jau sāk atlīmēties. Tie izmantojami visam ķermenim, izņemot galvas mataino daļu, un īsāku laiku tie turēsies vietās, ko biežāk mazgājam, piemēram, rokas, kā arī no pēdām ātrāk atlīmēsies.

Problēma jārisina

Fizioterapeite gan teic, ka ar teipošanu nevajadzētu aizrauties un izmantot to ilgstoši. Teips var palīdzēt uz laiku, bet veselības problēma tik un tā jārisina — jāmeklē cēlonis sāpēm, jāārstējas un jāizmanto vingrošana vai citas fizioterapijas metodes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Ja situācija jārisina uzreiz, teips ir laba metode — sportistam jāstartē sacensībās, omītei ar sāpošu muguru jādodas kādā braucienā. Ja pēc operācijas, piemēram, celim ir tūska, uzliekot teipu, tā uzsūcas ātrāk, un varam jau ātrāk sākt darboties ar fizioterapiju, lai atgūtu veselību. Citādi tas ir kā palīgveids ārstniecībai, bet ne ilgstoši. Ja kājas saite ir iekaisusi, problēma jau pati par sevi nepazudīs, ja arī pēc teipošanas konkrētā vietā vairs nesāp. Ja muskulis ir vājš, tas tik un tā jāstiprina ar vingrošanu. Laba lieta gan ir tā saucamie krosteipi, ko izmantojam bērniem pret iesnām. Kad sākas rudens sezona, vecāki labprāt tos izmanto bērniem, arī zīdaiņiem, lai neaizliktu deguna blakus dobumus. Tos gan ikviens var uzlīmēt pats, — atzīst Zane.

Saitēm ir dažādas krāsas, un pie fizioterapeita var izvēlēties, kura tīkamāka. Kā zināms, arī krāsas dziedē, un katra uz konkrēto cilvēku iedarbojas atšķirīgi.

Zane teica, ka ar to daudz neeksperimentē un neaizraujas, bet, iedodot rokā konkrētas krāsas teipu, var just, cik labvēlīgi pacients to uztver. Katrā ziņā, ja cilvēks vēlas zilu vai rozā teipu, tādu arī līmē. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Teipus var izmantot:

 hipotonisku muskuļu stimulēšanai,

 hipertonisku muskuļu atslābināšanai,

 muskuļu aizsardzībai pret pārslodzi,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 locītavu aizsardzībai,

 sāpju remdēšanai,

 iekaisumu samazināšanai (tūska, arī hematoma),

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 limfas tūskas mazināšanai,

 propriocepcijas uzlabošanai,

 stājas korekcijai,

 traumu ārstniecībā,

 pārslodzes radītu simptomu ārstniecībā (hroniski cīpslu sastiepumi, elkoņa tendinīts, tenisa elkonis).

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.