Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Nosvinēta Skaistkalnes dievnama 330. jubileja. Četras krāsainas dienas.

Ar plašu un svinīgu programmu aizvadītās nedēļas nogalē Skaistkalnē, savijoties garīgiem un laicīgiem pasākumiem, aizritēja tradicionālie Kanepenes svētki. Plašas svinības tajos rīkoja Skaistkalnes katoļu dievnams, kurš atzīmēja 330. jubileju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī gada sākumā Romas katoļu baznīcas Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis atslēgas nodeva jaunajam dievnama saimniekam — Kurmenes katoļu draudzes prāvestam Andrejam Mediņam, kurš nu jau pusgadu kalpo šajā pēc Aglonas otrajā lielākajā svētceļotāju vietā Latvijā. Jaunais saimnieks savu darbošanos sāka ar plašiem remontdarbiem, un, lai kāds vērtējums būtu tam, ko viņš dara, galvenais ir nemainīgs — Dievs un baznīca paliek, tāpat kā nemainās pamatvērtības, par kurām tiek pielūgts dievnamā.

Skaistkalnes Dievmātes—Latvijas ģimeņu aizbildnes svētku programma sākās jau ceturtdien, kas tika pieteikta kā Jauniešu diena. Tā sākās ar Vissvētākā Sakramenta adorāciju, Sv. Misi noturēja Rīgas arhidiecēzes bīskaps Andris Kravalis, vakars beidzās ar pielūgsmi un slavēšanu kopā ar mūziķiem no dažādām draudzēm.

Piektdiena — Slimnieku diena — sākās ar Vissvētākā Sakramenta adorāciju, Svēto misi, aizlūdzot par slimniekiem un veselību, dievnamā vadīja Romas katoļu Rīgas metropolijas Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis. Vakars noslēdzās ar vakarēšanu draudzes Sv. Franciska kafejnīcā ar mūziķi Arni Miltiņu, sarunām ar prāvestu Andreju Mediņu un Krusta adorāciju baznīcā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sestdiena bija ģimeņu diena. Bija Dižmāras tirgus, radošās darbnīcas un spēles bērniem, Svētā mise, ko vadīja Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins.

Savukārt svētdiena bija Skaistkalnes Dievmātes—Latvijas ģimeņu aizbildnes svētku kulminācija. Dievkalpojums Skaistkalnes katoļu baznīcā sākās pulksten 10, kurš notika lietuviešu valodā, tad pulksten 12 Svētā mise, tad gaismas procesija Dievmātes pagodināšanai un agape Madonas pūtēju orķestra muzikālā pavadījumā.

Vakarpusē, pulksten 19, svētki Skaistkalnes estrādē izskanēja ar koncertu un balli, kurā spēlēja grupa ”Galaktika.”
Tā beidzās četras krāsainas dienas, kuru centrālais notikums bija baznīcas 330. gadadiena. Par to, lai ikviens svētkos justos gaidīts un iepriecināts rūpējās desmitiem cilvēku. Tie bija svētki ne tikai sirdij un dvēselei, bet arī acīm. Par āra altāra māksliniecisko noformējumu un ziedu kompozīciju parūpējās Inese Krīgere. Ziedu kompozīcijas vairāku diennakšu garumā veidoja Aina Kraučjūne, kura Skaistkalnes baznīcā jau agrā bērnībā un jaunībā apmeklēja dievkalpojumus kopā ar ģimeni. Svētkos baznīcas grīdu klāja kļavu lapas. Sena latviešu tradīcija — klona grīdu uz svētkiem nokaisīt ar lapām, tādējādi to rotājot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Baznīcu rotāja dabas gobelēni — paklāji, kas tapa mākslinieces Andras Hinces vadībā. Paklājā ieausti ozolu, kļavu, bērzu, pelašķu, biškrēsliņu, kalmju un citu zālīšu raksti, paklājs gar vienu kolonu ir 17 metru garš, pavisam ir astoņas kolonas. Divās stundās pieci cilvēki var noaust piecus metrus lielu rotājumu. Aušanā piedalījās skaistkalnietes, bērni un jaunieši, un Kalna svētību kopienas draugi.
Svētki beigušies, bet darbi turpinās. Kopš 1. janvāra, kā priesteris Andrejs Mediņš ir Skaistkalnes draudzes prāvests, sākti vērienīgi baznīcas saglābšanas un atjaunošanas darbi — septiņu mēnešu laikā ieliktas siltās grīdas, nokrāsota fasāde, atjaunoti un sakārtoti baznīcas logi, drīzumā beigsies jumta maiņas darbi. Šobrīd aktuālais projekts ir baznīcas torņu atjaunošana to sākotnējā izskatā.

Citāts
“Dievs man ir devis tādu dāvanu, ka nolaistā vietā vai pat drupās es redzu skaidru vīziju, kā tur izskatīsies pēc kāda laika. Tā bija arī Kurmenē, Bārbelē un visur citur, kur kalpošanas ceļi mani ir aizveduši. Tieši tā arī Skaistkalnē es jau redzu visas eremītu, rožukroņa un Krusta ceļa takas, terases — lielu garīgās dzīves centru kopumā, kura vidū ir ar agrākajiem torņiem atjaunotā baznīca. Tas viss būs pēc kādiem pieciem, vēlākais, sešiem gadiem.”
Skaistkalnes baznīcas prāvests Andrejs Mediņš

(“Latvijas Avīze”, 28.07.)

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.