Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

No pilsētas līdz laukiem

Kad sociālajos tīklos pamanīju Montas Grahoļskas stāstu par savas dzimtas māju atjaunošanu Bebru pagasta “Kalniņos”, tas piesaistīja uzmanību. Divu jaunu cilvēku stāsts ne tikai par īpašumu, bet dzimtu un vietu, ko pašiem saukt par mājām. To gribējās atklāt plašāk, jo pat no attāluma varēja just, cik šis darbs viņiem svarīgs un cik daudz sirdsdegsmes tajā ielikts. Tagad tā ir vieta, kur ne tikai pašiem patverties no pilsētas kņadas, bet arī uzņemt viesus, jo līdzās izveidota atpūtas vieta “Ciemiņos”.

Ceļ pats savu māju

Lauku viensēta “Kalniņi” ir ar senu vēsturi. Montas ģimenes īpašumā tā ir jau vairāk nekā simt gadu. Kā stāstījis viņas vectēvs Jānis Liepiņš, to viņa tēvam Jānim Liepiņam izlozes kārtā pēc Pirmā pasaules kara beigām piešķīra kā pateicību par cīnīšanos brīvās Latvijas labā. Zemes gabalā bija neliela divdaļīga māja, kur vienā pusē dzīvoja citi cilvēki, bet visapkārt pļavas. Vecvectēvs vēlējās uzcelt pats savu māju nostāk no visiem un sāka ar kūts un staļļa celtniecību zemes vidusdaļā, puskilometra attālumā no esošās mājas. Apprecoties un sagaidot pirmdzimto (Montas vectēvu Jāni Liepiņu), viņi izlēma jaunuzcelto zirgu stalli pārveidot par pagaidu dzīvojamo māju. Sapnis par savas mājas uzcelšanu palika nepiepildīts, jo pienāca Otrais pasaules karš, pēc kura beigām viņu izsūtīja uz Sibīriju.

— “Kalniņu” sētā palika tikai mana vecvecmamma Zuzanna ar pieciem bērniem. Kad vecvectēvs atgriezās, daļa bērnu jau bija izauguši un dzīvoja citur. Laikā, kad sāka veidoties kolektīvās saimniecības jeb kolhozi, visi vienā lauku sētā ar esošajiem resursiem nevarēja izdzīvot, tāpēc kādu laiku viņš palīdzēja sākt saimniekot vienam no dēliem, kurš pāris kilometru attālumā nopirka dzīvojamo māju “Smiltaines”. Drīz viņš nomira, un “Kalniņos” palika jaunākais brālis Miervaldis un mans vectēvs Jānis, kurš kopā ar vecmammu Jevdokiju izaudzināja divus bērnus, no kuriem viens ir mans tētis Jānis Liepiņš. Tieši mans vectēvs “Kalniņos” uzcēla pagrabu, šķūni un kūti, nojauca veco kūti, kas ir iemesls, kāpēc pagaidu māja no vienas puses izskatās kā nogriezta. Vecvecmamma Zuzanna nopirka melno pirti, — stāsta Monta.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.