Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

No cara laika zelta rubļiem līdz mūsdienu eiro. Ieskats naudas vēsturē kopā ar kolekcionāru Edgaru Gūtmani

Nauda ir vēstures notikumu liecinieks un dažos gadījumos pat tās veidotāja. Cilvēki joprojām atminas iemīļoto latiņu, taču pirms tam Latvijas teritorijā ir bijušas daudz un dažādas valūtas. Katra no tām iemieso tā laika notikumus un ataino valdošo vietvaru. Par to daudz zina stāstīt uzņēmējs Edgars Gūtmanis, kurš ir aizrautīgs naudas kolekcionārs, un nākotnē Aizkrauklē plāno atklāt unikālu ekspozīciju.
Aizraušanās ar seno laiku naudu sākās, kad Edgaram bija tikai nedaudz vairāk nekā desmit gadu. Attālāks kaimiņš Andris Zelčs atdeva zēnam cariskās Krievijas banknotes, kurām tolaik viņa acīs bija liela vērtība. Sākot krāt veco laiku naudu, viņš saprata, ka konkrētās banknotes nav diez ko vērtīgas, taču tas bija pirmais solis ceļā uz naudas vēstures izpēti. Katrs kolekcionārs akcentējas uz kaut ko konkrētu, Edgars koncentrējas uz banknotēm, ar kurām varēja norēķināties tagadējā Latvijas teritorijā. Vislielāko uzmanību piesaistījusi tieši pilsētu nauda, ar kuru varēja norēķināties konkrētā apdzīvotā vietā un tās apkārtnē. Savulaik sava nauda bija Rīgai, Liepājai, Jelgavai, Ventspilij. Vēl 1919. gadā bija lokālā okupācijas nauda Cēsu, Rīgas un Jelgavas pusē.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.