Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Nelielā, bet jaudīgā Aiviekstes hidroelektrostacija ražo zaļo enerģiju

Aiviekstes HES netālu esošajā Madonas novadā ir viena no vecākajām elektroenerģijas ražotnēm Latvijā. Nesen tajā pabeigta pārbūve, kas salīdzinoši nelielajai, bet nozīmīgajai stacijai būtiski uzlaboja lietderību un palielināja ražošanas jaudu.
Ielūkojoties vēsturē, pagājušā gadsimta sākumā Aiviekstes HES no vienkāršām lauku dzirnavām pārtapa par savulaik lielāko hidroelektrostaciju Latvijā. Ar pārtraukumiem stacija strādāja līdz 1969. gadam. Ilgāku laiku objekts bija atstāts novārtā, bet tad AS “Latvenergo” 1991. gadā sāka stacijas atjaunošanu. Kā stāsta AS “Latvenergo” hidroelektrostaciju tehniskais direktors Andris Zēģele, Aiviekstes HES ierīkoja divus lietotus hidroagregātus no Zviedrijas, un vienam no tiem 2023. gadā būs simts gadu. Pirmais agregāts nodots ekspluatācijā 1994. gada decembrī, bet vēl pēc četriem gadiem iedarbināts otrais. Elektroenerģiju tie ražo joprojām vecajā ražošanas ēkā. Protams, vecie hidroagregāti uzturēti kārtībā un 2019. gadā pabeigta to atjaunošana, bet vadības un monitoringa sistēma modernizēta. Bijusi doma vecos agregātus nomainīt, bet aprēķini liecināja, ka tas nebūs lietderīgi.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.