Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Nākamo trīs gadu laikā paredz mazināt alkohola lietošanu

Lai pasargātu personas no atkarību izraisošo vielu lietošanas sākšanas un pamēģināšanas, nepieciešams ieviest profilakses pasākumus, kas paredzēti gan iedzīvotājiem kopumā, gan mērķa grupām, tostarp personām, kuras vielas lieto riskantā un kaitējošā veidā, kā arī tiem, kam ir izveidojusies atkarība, paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātais informatīvais ziņojums, kuru šodien skatīs valdība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijā alkoholisko dzērienu patēriņš uz vienu iedzīvotāju un vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju pieaug un joprojām pārsniedz vidējo Eiropas un OECD valstu rādītāju. Tāpat iedzīvotāju vidū ir plaši izplatīta riskanta alkohola lietošana – jo īpaši vīriešu vidū, arī alkohola lietošana skolēnu un jauniešu vidū joprojām ir plaši izplatīta un Latvijas rādītāji pārsniedz vidējo Eiropas rādītāju.

Attiecībā uz situāciju Latvijā ar narkotiku lietošanu, VM secina, ka kanabisa lietošana strauji pieaug gan pusaudžu, gan pieaugušo Latvijas iedzīvotāju vidū. Narkotisko vielu lietošana skolēnu un jauniešu vidū joprojām ir plaši izplatīta un Latvijas rādītāji pārsniedz vidējo Eiropas rādītāju.

Latvijā joprojām tiek konstatēti nāves gadījumi, ko ir izraisījusi narkotiku pārdozēšana. Tāpat saglabājas augsts narkotikas injicējošo lietotāju skaits. Samazinot narkotisko vielu lietošanu sabiedrībā, VM norāda, ka jāņem vērā narkotisko vielu lietošanas iemesli – apreibināšanās un izklaide, atslābināšanās, socializēšanās, pašārstēšanās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VM izstrādātā plāna mērķis ir samazināt alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu nodarīto kaitējumu sabiedrības veselībai, nodrošinot iedzīvotājiem pierādījumos balstītus, mērķtiecīgus, kvalitatīvus atkarību izraisošo vielu lietošanas profilakses pasākumus, kā arī agrīnu diagnostiku un kvalitatīvus, pieejamus un individuālajām vajadzībām atbilstošus veselības aprūpes un sociālos pakalpojumus.

Tāpat VM plāno nodrošināt, ka alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošana sabiedrībā trīs gadu laikā nepieaugtu, ņemot vērā, ka tik īsā laika periodā būtu problemātiski nodrošināt alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas samazināšanu sabiedrībā. Trešais rezultatīvais rādītājs paredz nodrošināt mērķtiecīgus un pēctecīgus ambulatoros un stacionāros pakalpojumus pacientiem ar vielu lietošanas traucējumiem, skaidro VM.

VM vērš uzmanību, ka vairāki narkotisko vielu lietošanas kaitējuma mazināšanas pasākumi tika iekļauti plāna projektā “HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2023.-2027.gadam”, kura izstrāde paredzēta atbilstoši “Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2021.-2027.gadam”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus VM atzīmē, ka plānā nav iekļauti narkotisko vielu piedāvājuma samazināšanas pasākumi, kā arī nav iekļauti pasākumi alkoholisko dzērienu pieejamības un reklāmas mazināšanai ar mērķi fokusētā veidā piesaistīt papildus nepieciešamo finansējumu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai.

VM plāno risināt vairākas problēmas, un viena no tām ir augsts alkoholisko dzērienu patēriņš kopējā populācijā, īpaši riskanta un kaitējoša alkoholisko dzērienu lietošana. Tāpat plānots risināt narkotisko vielu, īpaši kanabisa, lietošanas pieaugumu pusaudžu un pieaugušo vidū.

VM paredz arī risināt selektīvas un indicētās atkarību izraisošo vielu lietošanas profilakses programmu trūkumu valsts un pašvaldību līmenī, nepietiekamu starpsektoru sadarbību atkarību izraisošo vielu lietošanas mazināšanā. Tikpat būtiski, VM vērtējumā, ir risināt nepietiekamu atkarību izraisošo vielu lietošanas traucējumu ārstēšanas un sociālās rehabilitācijas un atbalsta pakalpojumu pieejamību, kā arī personu ar atkarību izraisošo vielu lietošanas traucējumiem motivēšana to saņemšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plāna pasākuma īstenošanai nākamajā gadā nepieciešams papildu finansējums 1,5 miljonu eiro apmērā, 2024.gadā – 5,1 miljonu eiro apmērā, 2025.gadā – 4,6 miljonu eiro apmērā.

LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.