Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Muzejā Neretā iekārtota istaba, kas veltīta skatuves mākslas meistariem

Neretas novadpētniecības muzejā šajā gadā iekārtota istaba, kas veltīta skatuves mākslai un ievērojamiem skatuves māksliniekiem novadniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Muzeja vadītāja Marika Sūruma stāsta, ka pagājušajā gadā, ņemot vērā to, ka apaļas jubilejas bija ievērojamiem rakstniekiem un dzejniekiem — Jānim Jaunsudrabiņam, Imantam Auziņam, Jānim Veselim, Veltai Tomai, Zentai Liepai, tad šī istaba bija veltīta literātiem novadniekiem. Šajā gadā apaļas jubilejas atzīmē vairāki ievērojami novadnieki — skatuves mākslinieki. “Nupat trompetistam, populāram džeza meistaram, mūziķim Zigurdam Lindem nosvinējām 85. jubileju. Mākslinieks pirms diviem gadiem devās mūžībā, taču skatuves mākslai iekārtotās istabas atklāšanā šeit bija ļoti jauka tikšanās ar viņa dēlu, arī mūziķi, komponistu, aranžētāju, skaņu režisoru Egdaru Lindi. Viņš stāstīja gan par savu tēvu, gan arī savu mūziķa pieredzi,” stāsta muzeja vadītāja.

Neretā dzimušajam aktierim Jānim Kubilim 24. jūlijā būs 100 gadu jubileja. Viņš kļuvis par ievērojamu skatuves mākslas meistaru, kas visu mūžu spēlējis Nacionālajā teātrī. Viņa kundze neretiete Lilija Daugaviete tieši bija tā, kas rosināja Jāni Kubili studēt un kļūt par aktieri. Novadnieks, lai arī cienījamā vecumā, joprojām ir možs un aktīvs.

Arī Valmieras Drāmas teātra aktierim novadniekam Rihardam Rudākam šogad apaļa jubileja — 19. augustā viņš atzīmēs 80. dzimšanas dienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Noteikti jāpiemin arī novadnieks Artūrs Vaidziņš, kurš varbūt nav tik populārs Latvijā, taču atstājis dziļas pēdas tepat Neretā, strādājot gan kā pedagogs, mācot mākslas vēsturi, vēsturi, zīmēšanu, literatūru un latviešu valodu, gan arī darbojoties kā scenogrāfs un režisors vairākiem pašdarbības teātra uzvedumiem. Sniedzot zināšanas saviem skolēniem, pavēra plašāku skatu uz mākslas un valodas pasauli.”

Marika Sūruma atklāj, ka visa šī gada garumā muzejā paredzētas tikšanās, kas veltītas šiem māksliniekiem un skatuves mākslai. Gatavojoties pasākumam ar Edgaru Lindi, muzejā tika izveidota neliela fotoizstāde par Neretas orķestra, kurā spēlēja arī Zigurds Linde, vēsturi. Tajā apskatāmas fotogrāfijas no muzeja krājumiem. Gatavojoties nākamajiem pasākumiem, plānots iekārtot izstādi par Neretas dramatiskā kolektīva vēsturi, savukārt fotoizstāde par Neretas orķestri tiks izlikta muzeja logos, jo ir neretieši, kuri muzejā neienāk, taču ar interesi apskata izstādes, kas izliktas logos. “Gatavojot izstādes, parasti uzrunāju cilvēkus un viņi dalās ar fotogrāfijām. Ir tādi, kas tās iedod uz izstādes laiku, tomēr lielākā daļa tās arī uzdāvina muzejam. Cilvēki novērtē to, ka fotogrāfijas saglabājas muzejā, jo nevar zināt, vai bērniem un mazbērniem par to nākotnē būs interese,” stāsta Marika Sūruma.

Muzeja vadītāja Marika Sūruma tūristus uzņem ne tikai muzejā, bet pavada arī ekskursijās pa Neretu. Stāsta gan par vēsturi, gan ievērojamiem notikumiem un cilvēkiem, jo, kā viņa saka, kas gan ir ēkas un notikumi bez cilvēkiem. “Tas ir apbrīnojami, ka Neretā ir tik daudz Latvijā slavenu literarātu, mūziķu, gleznotāju! Mums ir, ar ko lepoties, un ir, par ko stāstīt.” 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.