Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Modernizēts valsts atmosfēras gaisa kvalitātes tīkls

Ar Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda finansējuma atbalstu valsts atmosfēras gaisa kvalitātes monitoringa tīklā noslēgušies modernizācijas darbi. Ierīkotas trīs jaunas gaisa kvalitātes stacijas, modernizētas piecas esošās, ieviesta jauna datu savākšanas sistēma un pilnveidota tiešsaistē attēlotā publiskā operatīvā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šāds vērienīgs valsts atmosfēras gaisa kvalitātes tīkla modernizēšanas projekts ir pirmais kopš tīkla automatizācijas pirms 20 gadiem. Latvijas ieguvums – ES direktīvu prasībām atbilstošs monitoringa tīkls, nodrošināts ar minimālo stacionāro staciju skaitu un to sadalījumu pa tipiem, pilnveidota piesārņojošo vielu mērījumu programma ar prasīto periodiskumu gada griezumā, nodrošinot mērījumus ar bāzes (references) metodi, kas raksturo cilvēka elpošanas zonu (1,5 m līdz 4 m augstumā virs zemes). Līdz ar tīkla modernizāciju PM10 un PM2,5 mērījumi tiek nodrošināti kā ikstundas dati. Tas operatīvi uzlabo gaisa kvalitātes indeksa noteikšanu, kas līdz šim nebija tehniski iespējams PM10 un PM2,5 diennakts koncentrāciju mērījumu režīma dēļ. Līdz ar tīkla modernizāciju pilnveidota LVĢMC tīmekļvietnē pieejamā operatīvā informācija par gaisa kvalitāti indeksa veidā, iekļaujot novērtējumā arī daļiņu PM10 un PM2.5 vidējo 24 stundu slīdošo koncentrāciju.

Zonā Rīgas aglomerācija darbību uzsāk viena jauna autotransporta piesārņojuma avotu ietekmes stacija Kr. Valdemāra ielā 165 un pilnīgi modernizēta esošā pilsētas fona stacija Kronvalda bulvārī 4. Esošās trīs stacijas – Raiņa bulvārī 19, Maskavas ielā 165 un Brīvības ielā 73 – monitoringu nodrošināja līdz 2021. gada beigām. Sākot ar 2022. gadu, to turpinās nodrošināt viena jaunā un viena modernizētā stacija.

Pārējā Latvijas teritorijā jeb zonā “Latvija” darbību uzsāk pilnīgi modernizētas un uz jaunu vietu pārnestas divas autotransporta piesārņojuma avotu ietekmes stacijas – Liepājā, Ezerlīču ielā 1, un Rēzeknē, Atbrīvošanas alejā 115A, un divas jaunas pilsētas fona stacijas – Liepājā, Ganību ielā 106, un Rēzeknē, Dārzu ielā 40B. Pilsētas fona staciju ierīkošanai viens no iemesliem ir, lai piesārņojuma līmeņa normatīvu pārsniegšanas gadījumus autotransporta piesārņojuma avotu ietekmes stacijās būtu iespēja pierādīt ar blakus esošo pilsētas fona staciju reģistrēto informāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.


Esošās pilsētas fona stacija Ventspilī, Talsu un Tārgales ielu krustojumā, un divas autotransporta piesārņojuma avotu ietekmes stacijas Liepājā, Kalpaka ielā 34, un Rēzeknē, Atbrīvošanas alejā 116, monitoringu nodrošināja līdz 2021. gada beigām. Sākot ar 2022. gadu, Liepājas un Rēzeknes stacijas turpina darbību pārnestajās vietās – Liepājā, Ezerlīču ielā 1, un Rēzeknē, Atbrīvošanas alejā 115A. Ventspils pilsētas fona stacija Talsu un Tārgales ielu krustojumā ar 2022. gadu tika slēgta.
Otrajā esošajā pilsētas fona stacijā Ventspilī, Talsu ielā 31, un reģionālajā lauku fona stacijā Rucavā diennakts PM10 un PM2,5 mērījumi aizstāti ar aparatūru ikstundu mērījumu nodrošinājumam. Rucavā paplašināts arī novērojamo vielu spektrs ar elementārā un organiskā oglekļa noteikšanu gaisā no PM2.5 filtriem un dzīvsudraba un ozona prekursoru monitoringu gaisā, kā arī uzsākti sēra dioksīda un slāpekļa oksīdu novērojumi nepārtrauktā režīmā.
Visi valsts gaisa kvalitātes tīkla mērījumu dati publiski ir pieejami LVĢMC tīmekļa vietnē.

Sanita Pelēķe, sabiedrisko attiecību speciāliste

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.