Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Met ēnu uz tautiešiem

Visos laikos ir bijuši cilvēki, kas esošajā situācijā cenšas gūt labumu sev. Nav nekāds brīnums, ka arī Ukrainas kara bēgļu vidū ir šādi indivīdi, kas ar savām darbībām met ēnu uz tautiešiem. Man personīgi paveicies, līdz šim visi sastaptie un uzrunātie ukraiņi bijuši jauki, patiesi cilvēki, kas atstājuši patīkamu iespaidu. Tajā pašā laikā pieaug pieredzes stāsti par negodprātīgiem indivīdiem, kas palīdzības sniegšanu traktē kā pašlabuma gūšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izdzirdot pirmos atstāstus, likās, ka tas ir kāds valodas pārpratums, nesaprašanās. Labu gribēdams, kāds uzņēmējs Ukrainas kara bēgļiem aizgādāja savu produkciju — gaļas izstrādājumus. Paldies vietā pretī esot saņemts pārmetums, ka tādas desas viņi neēd, būtu labāk naudu iedevis. Daudz nostāstu dzirdēts par izvēlīgumu. Kādai ukraiņu meitenei, kura Latvijā ieradās paplānās drēbēs, kāds labdaris piedāvāja siltāku jaku. Pēc drēbes aplūkošanas meitene esot no tās atteikusies, jo neesot zīmola firma. Novērojumos dalās arī veikalnieki, kuri stāsta, ka ukraiņi, aplūkojot preci, centušies kaulēties — prasītās summas vietā piedāvājuši trīsreiz mazāku samaksu. Kāds cits uzņēmējs stāstīja, ka ukraiņi, ieejot veikalā, stāstījuši savu bēdu stāstu un prasījuši, ko veikala darbinieks viņiem varētu ziedot. Kāda kopiena vietējiem bēgļiem savāca nelielu naudas summu — iztikšanai līdz pabalstu saņemšanai. Kad nauda esot iztērēta pie friziera un citos pakalpojumos, lūgts budžeta papildinājums, kuram saņemts atteikums. Pieļauju, ka dažos gadījumos krāsas ir mazliet sabiezinātas, taču būtība no tā nemainās. Diemžēl ir indivīdi, kas citu cilvēku labo gribu izmanto. Būtu labi, ja mēs prastu šos bezprecedenta gadījumus uztvert kā individuālas neizdarības, diemžēl vairumam cilvēku psihe darbojas paredzami — tiek savilktas paralēles ar ukraiņu nāciju. Varētu pievērt acis, izlikties, ka šādu labestības izmantošanas gājienu nav, bet, ignorējot nevēlamo, mēs to neiznīdēsim.

Cilvēki ir noguruši, savus žēlsirdības krājumus pasmēluši. Daudzkārt nācies dzirdēt, ka apnikuši visapkārt redzamie zili dzeltenie karogi, atbalsta akcijas Ukrainai. Cilvēki ilgojas pēc ierastās dzīves, lai gan tāda, kāda tā bija pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, tā nebūs vairs nekad. Tepat netālu notiek karadarbība, cilvēku dzīves ir izpostītas. Mūsu palīdzība ukraiņiem būs nepieciešama vēl ilgi. Es ticu karmai, tam, ka labais vairo labo. Situāciju izmanto ne tikai daži negausīgie iebraucēji, daži pašmāju uzņēmēji pelna, pielāgojot savu produkciju šī brīža patriotisma noskaņai — ražošanā izmantojot Ukrainas karoga krāsas, kara tematiku un daudz ko citu. Ne visus pašlabuma meklētājus var atpazīt uzreiz.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.