Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Maina mājokļu izīrēšanas noteikumus. Pašvaldība mudina iedzīvotājus iegādāties dzīvokļus

Ilustrācija no canva.com

Aizkraukles novada domē pieņemti jauni saistošie noteikumi, kas nosaka pašvaldībai piederošo dzīvojamo telpu izīrēšanas un īres maksas noteikšanas kārtību. Tādējādi paredzēts mudināt iedzīvotājus iegādāties šos dzīvokļus, ko daļa īrējuši ilgstoši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Noteikumi paredz dzīvojamās telpas izīrēšanas kārtību, un būtiskākā atšķirība no esošās ir, ka īres līgumi vairs nebūs beztermiņa — tos varēs slēgt ne ilgāk kā uz desmit gadiem. Turklāt mainīsies īres maksa, kas būs vienota visā novadā. Tās aprēķināšanai noteikta formula, ņemot vērā telpu labiekārtojumu, kā arī koeficientu no īpašuma vidējās kadastrālās vērtības. Šo koeficientu paredzēts palielināt trīs posmos — 2024. gadā par 5%, 2025. — 10% un 2026. gadā — 15% no vidējās kadastrālās vērtības. Paredzēti arī īres maksas atvieglojumi — daudzbērnu ģimenēm, bāreņiem, kuri mācās, kā arī dzīvokļiem, kuriem noteikts sociālā dzīvokļa statuss.

Kā jau iepriekš “Staburags” informēja, pašvaldības īpašumā joprojām ir pietiekami liels skaits dzīvokļu, kas tai nav nepieciešami tādā apmērā. Turklāt to īres maksa līdz šim bijusi zema un katrā vietā atšķirīga. Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš skaidro, ka abi noteikumi paredz sakārtot šo jomu un pašvaldības mērķis ir samazināt tai piederošo dzīvojamo fondu, atstājot tikai nepieciešamo. Bija vietas, kur īres maksa bija nesamērīgi zema, lai gan pēc noteikumu pārskatīšanas tā joprojām nebūs augsta. Piemēram, 50 kvadrātmetru lielam divistabu dzīvoklim Aizkrauklē īres maksa būs 20 eiro mēnesī, kas joprojām ir krietni mazāka nekā tirgus vērtība. Ir vietas, kur tā būs pat mazāka nekā līdz šim.

— Ja īres maksa ir pārāk zema, bieži vien īrniekiem nebija motivācijas dzīvokli iegādāties savā īpašumā, ieguldīt līdzekļus tā remontā. Daudzi īrnieki līdz šim nebija pat aizdomājušies, ka varētu dzīvokli arī izpirkt, daļa neuzskatīja par nepieciešamu, bet jau tagad interese ir parādījusies. Tas ir arī šo iedzīvotāju interesēs, lai viņi varētu rīkoties ar savu dzīvojamo platību. Ja cilvēks vēlēsies dzīvokli iegādāties un viņam nebūs iespēju samaksāt visu summu uzreiz, varēs ar pašvaldību par to norēķināties piecu gadu laikā pēc noteiktās procentu likmes, neņemot kredītu bankā. Arī tā ir laba iespēja, — teica Uldis Riekstiņš.

Līdz ar noteikumu stāšanos spēkā īrniekiem jāpārslēdz līgumi, un tas jāizdara līdz 2026. gada 31. decembrim. Ja būs nepieciešams, tos varēs pagarināt pēc noteiktā laika, bet tie vairs nebūs beztermiņa, ko arī nosaka Dzīvojamo telpu īres likums. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.