Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

“Ledus simfonija” Ērberģē. Pagasta izstāžu zālē skatāma novadnieka Valdemāra Helmaņa foto gleznu izstāde

IZCILA IZSTĀDE! — saka tie, kas to jau paspējuši apskatīt. Aivara Miezīša foto

Aprīlī Mazzalves pagasta izstāžu zālē apskatāma novadnieka Valdemāra Helmaņa foto gleznu izstāde “Ledus simfonija”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mazzalves saieta nama vadītāja Žanna Miezīte pastāstīja, ka Mazzalvē izstādē izliktās foto gleznas bija gatavotas izstādei Kijevā, bet karš Ukrainā pārvilka svītru šai iecerei. Tā nu sanācis, ka plašākai apskatei pirmo reizi šie darbi izlikti tieši Mazzalvē, kur ir arī mākslinieka mājas ‘‘Svēteļi’’, ko viņš pats dēvē par baznīcu zem klajas debess.

‘‘Visas 20 Mazzalvē izstāžu zālē apskatāmās foto gleznas tapušas, fotografējot Mēmeles upes ledu. Citreiz “modeli” foto gleznai var saskatīt arī rudenī pie mājas aizsalušā peļķē,” izstādes atklāšanā sacīja vides mākslinieks un fotogrāfs Valdemārs Helmanis.

Mākslinieks kopš 2001. gada fotografē ledu, tajā ieraugot īpašus tēlus, sižetus, radot dažādas abstraktas kompozīcijas, veidojot moderno sakrālo mākslu. Latvijā, bet varbūt arī pasaulē šādi strādā viņš vienīgais. Ir dabīga fotogrāfija, bez “fotošopa” vai citiem mākslīgiem efektiem. “Visu izdara ledus un saule”, saka Valdemārs. Bieži Mēmeles upes ledū Valdis (tā viņu sauc vietējie mazzalvieši) iesaldē kādu ziedu vai zīda audumu, un tad, saulei piepalīdzot, veidojas spilgtas, kolorītas fotogrāfijas, ko Valdemārs, tās simtkārt palielinot un izmantojot īpašu stiklu, “ierāmē” foto gleznās. Lai taptu fotogrāfija, reizēm jāveido īpaši statīvi, kur pakāpties virs izraudzītās vietas aizsalušajā upē, vai arī jāizzāģē ieraudzītais ledus tēls un, saules apspīdēts, jāfotografē vertikālā plaknē.

Kopš 1991. gada Valdemārs Helmanis darbojies kā izstāžu kurators, bet no 1998. gada veido arī savu darbu izstādes. Viņa darbi atrodas Bauskas mākslas muzejā un privātkolekcijās Latvijā, Krievijā, Vācijā, Šveicē, ASV, Itālijā, Polijā, Lietuvā, Francijā u. c. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.