“Nuvaxovid” var saņemt iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem
Pandēmijai turpinoties, joprojām aktuāla ir iedzīvotāju vakcinācija pret Covid-19. Liela daļa cilvēku jau saņēmuši arī balstvakcīnu, kas ir būtiski, lai sagatavotos iespējamam jaunam saslimstības vilnim. Vasarā tā, visticamāk, mazināsies, bet rudenī var atkal pieaugt.
Eiropas zāļu aģentūra un Eiropas Komisija lietošanai visās Eiropas Savienības dalībvalstīs līdz bija apstiprinājusi četras vakcīnas — “Pfizer-BioNTech” vakcīnu “Comirnaty”, “Moderna” “Spikevax”, “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes vakcīnu “Vaxzevria”, “Janssen”. Tagad Latvijā vakcinācijai pret Covid-19 nepilnu mēnesi pieejama jauna Čehijā ražota vakcīna “Nuvaxovid”. Tā ir piektā Eiropas Savienībā reģistrētā un ieteiktā vakcīna Covid-19 profilaksei.
Kā informē Slimību profilakses un kontroles centrs, “Nuvaxovid” ir olbaltumvielu daļiņu vakcīna, un līdzīgas tai jau plaši lieto sabiedrībā — piemēram, pret garo klepu, papilomas vīrusu un B hepatītu. Vakcīna satur vielu, kas palīdz izveidot ilgstošu un labu imūno atbildi, kā arī mazināt vakcīnā izmantojamo antigēnu devu. Tāpēc ar mazāku devu panākama tikpat laba imūnā atbilde un mazinātas iespējamās reakcijas.
“Nuvaxovid” var saņemt iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem, starp pirmo un otro poti jāievēro trīs līdz četru nedēļu intervāls. To rekomendē arī balstvakcinācijas veikšanai gan pēc “AstraZeneca”, gan “Janssen”, “Pfizer” un “Moderna” vakcīnām.
Pētījumos “Nuvaxovid” vakcīnas radītā aizsardzība ir vērtēta pret dažādiem vīrusa variantiem — Alfa, Beta, Delta, arī Omicron. Visos šajos gadījumos tika novērota laba imūnā aizsardzība. Pētījumi par aizsardzību pret omikrona variantu pagaidām tikuši pētīti tikai laboratorijas apstākļos.
Divos galvenajos klīniskajos “Nuvaxovid” pētījumos kopā bija iekļauti vairāk nekā 45 000 dalībnieku, parādot aptuveni 90% efektivitāti. Dati par vakcīnas efektivitāti pret citiem augsta riska vīrusa paveidiem, tostarp pret omikrona, vēl ir ierobežoti.
Vakcinācija pret Covid-19 turpinās gan ģimenes ārstu praksēs, gan ārstniecības iestādēs. Pieteikties vakcinācijai var vietnē www.manavakcina.lv, zvanot pa tālruni 8989, vai pie sava ģimenes ārsta.
ANTA RANCĀNE, ģimenes ārste Mazzalvē
… cilvēki lielākoties saprot, ka jāvakcinējas un jāsaņem balstvakcīna. Turklāt omikrona paveids ir ļoti lipīgs, līdzīgi kā vējbakas vai gripa.
Visās Aizkraukles novada ģimenes ārstu praksēs ir iespēja vakcinēties pret Covid-19.
◆ Nacionālā veselības dienesta publiskotajos datos redzams, ka līdz janvārim augstākie rādītāji ir Inesei Lejniecei no Pļaviņām — 84,06 procenti, Antai Rancānei Mazzalvē — 80,6 procenti, Ingai Apeinānei Neretā — 77,06 procenti no pacientu skaita.
Ģimenes ārste Anta Rancāne atzīst, ka viņai ir salīdzinoši neliela prakse, tāpēc bijis vieglāk apzināt, uzrunāt un vakcinēt savus pacientus.
— Lielai daļai tas bija nepieciešams darba dēļ, bet dažus nekādi nevarēja pārliecināt, ka tas jādara. Tomēr cilvēki lielākoties saprot, ka jāvakcinējas un jāsaņem balstvakcīna. Turklāt omikrona paveids ir ļoti lipīgs, līdzīgi kā vējbakas vai gripa. Vieglāk uzskaitīt, kuri pagastā nav pārslimojuši, bet labi, ka vieglākā formā.
Sākām vakcinēt ar “AstraZeneca”, bet pamatā izmantojām “Pfizer”. Līdz šim, kuru pieprasījām, to piegādāja, apzinājām cilvēkus, lai izlietotu flakonu, jo tā uzglabāšanas laiks ir ierobežots. Jaunās Čehijas vakcīnas mums nav, un arī neviens nav par to interesējies. Šobrīd interese par vakcināciju ir mazinājusies, jo tādu, kuriem nepieciešama pirmreizējā vakcinācija, ir ļoti maz. Tie, kuriem beidzās vakcinācijas sertifikātu termiņš, saņēmuši balstvakcīnu. Tuvākajā laikā vakcināciju turpināsim Mēmeles sociālās aprūpes centrā, bet citādi visi ir saņēmuši vakcīnu. Ir gan arī tādi, kuri joprojām kategoriski pret vakcīnu, bet tādu nav daudz. Daži gan no viņiem nesen izslimoja kovidu, tā ka ieguvuši pārslimošanas sertifikātu. Vasarā, visticamāk, slimos mazāk, bet grūti pateikt, kā būs rudenī.
Cilvēki izvēlas un vecāka gada gājuma iedzīvotājiem piedāvājām arī pretgripas vakcīnu, un daļa to saņēma jau pērn novembrī un decembrī, — saka Anta Rancāne.
Arī ģimenes ārsts Ziedonis Mauliņš, kura prakse ir Koknesē, aktīvi iesaistījies vakcinēšanā. Līdz norādītajam laikam viņa praksē vakcinēti 75,62 procenti pacientu. Līdz februāra beigām vakcinācijā bija pieaugums.
— Šobrīd no maniem pacientiem intereses par vakcināciju nav, un neviens nav pieteicies arī jaunajai vakcīnai. Vakcinācija gan vēl turpinās sociālās aprūpes centros. Tie, kuri to vēlējās un bija nepieciešams, to jau izdarījuši, bet tos, kuri arī iepriekš bija pret vakcināciju, tik un tā nevar pārliecināt. Aizvadītajā nedēļā manā praksē arī bija krietni mazāk Covid-19 pacientu, — stāsta ārsts.
Materiāls tapis sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu
Man ar nav intereses. Omikrons ir mans suns.
Vai tad pandēmija turpinās? Cik jābūt saslimušajiem uz 10 000 cilvēkiem,lai būtu pandēmija,dakterīte nezin? Man šķiet,ka pat uz epidēmiju nevelk…