Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Lai atcerētos, baudītu, priecātos. Kā toreiz…

Viktors Lapčenoks. Rīga, 12.1982. Fotogrāfs Valdis Semjonovs.

IESAKA INA DIMPERE, pensionāre

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms 55 gadiem pēc Gunāra Jākobsona ierosmes Latvijas Radio programmā “Mikrofons” aizsākās latviešu komponistu dziesmu aptauja, gūstot milzīgu popularitāti ne tikai Latvijā. Tas bija laiks, kad desmitiem tūkstošu klausītāju balsoja par dziesmu, izvēloties savu gada karalieni. Dziesmas bija kā zvaigznītes, kas iemirdzējas pie “Mikrofona” dziesmu aptaujas debesīm, gadu gaitā pārvēršoties zvaigžņu lietū. Saistībā ar jubileju gada nogalē to varēja baudīt arī vairākās vietās Latvijā, pavisam nesen — Līvānos, kur notika atmiņu koncerts ar plašu programmu — vairāk nekā 20 komponistu populārāko aptaujas dziesmu izpildīja 20 dziedātāji. Par visām dziesmām visspožāk, protams, mirdzēja pati pirmā — ‘‘Mežrozīte”, kas aptaujas vēsturē ierakstīja trīs vārdus: Raimonds Pauls, Alfrēds Krūklis un Zigfrīds Račiņš. Atmiņu koncertā to dziedāja Nauris Puntulis. Tas patiešām bija krāšņs trīs stundu koncerts ar latviešu estrādes leģendām un spilgtākajiem jaunās paaudzes māksliniekiem. Uz vienas skatuves todien kāpa Viktors Lapčenoks, Imants Vanzovičs, Ira Krauja, Nauris Puntulis, Adrians Kukuvass, Armands Alksnis, Valdis Skujiņš, Uģis Roze, Ivars Rutmanis, Juri Pavītols, Anmary, Dainis Skutelis, Ieva Sutugova, Mārtiņš Kanters, Andris Ābelīte, Harijs Užāns, Olga Stare, Inta Gudovska, Anita Levša, muzikālā apvienība “Vintāža” un citi mūziķi.

Īpašu auru koncertam piešķīra leģendārie Latvijas Radio raidījumu vadītāji — Gunārs Jākobsons un Lia Guļevska.

Kā burvju mākslinieki viņi no atmiņu lādes vilka ārā vienu dziesmu pēc otras. Daudzas jau bija piemirstas, bet nu tās uzmirdzēja ar jaunu spožumu. Piemēram, ‘‘Mikrofona— 69” aptaujas 5. vietas ieguvēja ‘‘Vai tu nāksi vēl?”. To savulaik Aivars Zītars bija speciāli uzrakstījis Andrejam Lihtenbergam, tagad šo dziesmu dziedāja brīnišķīgā baritona īpašnieks Mārtiņš Kanters. Bieži aptaujās ieskanējās arī Jāņa Sildega vārds. Viņš bija autors tādām dziesmām kā ‘‘Sarkana debesmala deg”, “Pērkona vasara”, bet par vislielāko sasniegumu tika uzskatīta Ojāra Grīnberga dziedātā dziesma “Aijas smaids”. Koncertā to izpildīja Andris Ābelīte. 1971. gadā vicečempiones godā bija Raimonda Paula dziesma ‘‘Zilā”. Tā bija pirmā dziesma ar Jāņa Petera vārdiem un pirmā, ko profesionāli iedziedāja Viktors Lapčenoks. Pēc 53 gadiem šo dziesmu viņš dziedāja arī uz Līvānu skatuves. Dziesma beidzās ar skatītāju ovācijām, un Viktors to dziedāja vēlreiz. 1971. gadā 4. vietas ieguvēja ‘‘Somu pirts” tagad skanēja Mārtiņa Kantera izpildījumā. Gunārs Jākobons atcerējās, ka savulaik kādā raidījumā viņš to dziedājis kopā ar Margaritu Vilcāni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dziesmas skanēja viena pēc otras un satinās simboliskā milzu kamolā. Koncerts izskanēja ar ‘‘Mēmo dziesmu”, kura ‘‘Mikrofona” 40 gadu jubilejai veltītajā aptaujā tika atzīta par aptauju absolūto uzvarētāju. Tas ir apliecinājums, ka dziesmai, kas aizskar dvēseli, noilguma nav, tā iet cauri laikiem. To dziedāja kopā gan mākslinieki, gan skatītāji.

Tā laika mūzikā bija ierakstītas mūsu alkas pēc brīvības. Koncertā, tāpat kā pirms daudziem gadiem, tika godināts latviskums, muzikālās vērtības. Tovakar apmeklētāji to izdzīvoja un izbaudīja vēlreiz kā toreiz pirms daudziem gadiem. Lia Guļevska koncertu beidza zīmīgiem vācu rakstnieka Remarka vārdiem: “Tumšos laikos ļoti labi var redzēt gaišus cilvēkus. Šovakar šis nams mirdz jo spoži! No sirds vēlu, lai arī ikdienā mēs šo gaismu spētu ne tikai saglabāt, bet dāvāt arī citiem.”

Jubilejas koncerts ‘‘Mikrofona aptaujai 55” vēl būs skatāms VEF Kultūras pilī 28. aprīlī. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.