Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Koknesē valdīja maskots gars. Izskanējis XXIV Starptautiskais masku tradīciju festivāls

VIDRIŽU “DELVE” jeb vecīši, kas Koknesē bija ieradušies ar saviem bērīšiem, kā paši izteicās, no viņsaules. Baibas Skabas foto.

Aizvadītās nedēļas nogalē Kokneses pusē tika manīti dīvaini ļaudis. Izrādās, tie bija sabraukuši uz XXIV Starptautisko masku tradīciju festivālu, kas no 3. līdz 5. martam norisinājās Koknesē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vējš un sniegs nebiedē

Festivālu, ko atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, organizēja Latvijas Folkloras biedrība kopā ar Aizkraukles novada pašvaldību un Kokneses kultūras centru.

Maskošanās tradīcija ir viena no interesantākajām tradicionālās kultūras izpausmēm. Maskotie tēli gadalaika tumšajā pusē un gadskārtu mijās ir sastopami ļoti daudzās valstīs. Lai saglabātu un izzinātu, kā arī atjaunotu zudušo autentisko maskošanās tradīciju, kā arī lai to popularizētu un attīstītu mūsdienās, starptautiskie masku tradīciju festivāli Latvijā notiek kopš 1999. gada.

Festivāls tika ieskandināts piektdienas vakarā biedrības “Baltaine” Radošajā mājā”, kas ir arī Kokneses folkloras kopas “Urgas” mītnes vieta. Notika masku gatavošanas meistardarbnīca. Pēc labi padarīta darba varēja ļauties dziesmām un dančiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sestdien, festivāla otrajā dienā, laikapstākļi nelutināja. Taču ne stiprais vējš, ne arī sniegputenis nebiedēja folkloras kopu dalībniekus doties masku gājienos pa Aizkraukles pagasta, Kokneses lauku sētām, Bebru un Iršu pagastu.

Festivāla tālākās norises turpinājās tūrisma un informācijas centrā, Kokneses pilsdrupās, kur notika masku tēlu izrādes. Pasākuma pirmā diena noslēdzās kultūras centrā.

Pieskandina ielas un parku

Svētdiena — festivāla noslēguma diena. Tā sākās ar gājienu pa Kokneses ielām. Pie tūrisma informācijas centra, kur maskotais gājiens sākās, bija sastopami visi svētku dalībnieki. Katlakalna “Rāmupe” jeb ķekatas ceļu mēroja no Kurzemes. Bruņojušās ar ķekatu egļu slotām. Pēriens ar veselības vēlējumiem tika arī “Staburagam”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rīgas “Berendejka”, kas ir krievu tradīciju kopa, ieradās pat ar mazulīti ratiņos. Tas vien liecina, ka nākotnē būs, kas kopj tradīcijas. Rīgas budēļu kiligundas pārstāvji nevienai gribētājai neliedza pieskarties saviem burkāniem, pat mudināja to darīt. Kura to izdarīja, tai paģērēja auglīgu gadu.

Tas gan nebija vienīgais vēlējums un pēriens. To saņēmām arī no Kokneses “Urgām” jeb skutelniekiem. Lai veselība, lai netrūkst ideju rakstiem, lai taisni stabi un spici ragi! Gājiens no 1905. gada ielas virzījās uz Blaumaņa ielu. Tā kā šajā ielā bija amatnieku un mājražotāju darinājumu tirdziņš, gājiena dalībnieki nepagāja tam garām. Arī tirgotājiem pa pērienam un vēlējumam, lai darbi un tirdzniecība vedas!

Pasākuma lustes noslēdzās Kokneses parkā, kur varēja uzgriezt kādu jestru danci, padziedāt un aizdzīt Meteni, lai atvērtu vārtus pavasarim. Vēl tikai spēkošanās un lielīšanās, pa kādam dancim un putras karotei un var teikt viens otram sveikas līdz nākamajai tikšanās reizei. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

XXIV Starptautiskais masku tradīciju festivāla dalībnieki

Kurzemes masku grupas  ķekatas — Katlakalna “Rāmupe”

 vecīši — Tārgales “Kāndla”

 miežvilki — Rīgas “Garataka”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vidzemes masku grupa  pelnu āži — Madonas “Vērtumnieki”

 skutelnieki — Kokneses “Urgas”

 kūjinieki — Smiltenes “Rudzupuķes”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 katrīnas — apvienība “Dzīvotprieks”

 vecīši — Vidrižu “Delve”

 mārtiņbērni — Limbažu “Saulesrits”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 pelnu āži un tāsis — muzikantu kopa “Brička”

 čigāni — Lielvārdes “Josta”

 maskotie — Skrīveru “Dimti”

Zemgales masku grupas

 budēļi — Rīgas Budēļu kiligunda

Latgales masku grupas  Zīmassvātku kaitys — Dagdas “Olūteņi”

 čiguoni — Izvaltas “Izvoltīši”

 čyguoni — Līvānu “Ceiruļeits”

Meriešu masku grupa

 Lāča un kazas kāzas — Rīgas “Berendejka” un “DAR”

Polija, Lietuva

 Masļeņicas rituāls “Dzeda bēres” — vad. Darja Nesterenko

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.