Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ko darīt, lai uzturētu sanitāriju un higiēnu virtuvē?

Virtuve ir mājsaimniecības centrs, kurā tiek gatavots, ēsts vai kur cilvēki vienkārši socializējas. Tāpēc ir jāpievērš īpaša uzmanība tās higiēnai un sanitārijai. Tas novērsīs nepatīkamās baktērijas, kas ir ļoti svarīgi, lai visi mājsaimniecībā būtu veseli. Tātad, ko darīt, lai virtuvē saglabātu ideālu higiēnu un sanitāriju?

2 veidi, kā tīrīt elektrisko tējkannu

Lai atbrīvotos no nepatīkama aplikuma tējkannas iekšpusē, jums būs jāizmanto skābs savienojums. Tikai atcerieties, ka elektriskie komponenti ir jāglabā drošībā un sausumā. Tāpēc izmantojiet šos tīrīšanas līdzekļus tikai tējkannas iekšpusē. Ņemiet vērā arī to, ka, jo labākas kvalitātes aprīkojums jums ir, jo vieglāk to būs uzturēt – šis zīmols piedāvā lieliskas tējkannas, tosterus, sulu spiedes un daudz ko citu.

Tīrīšana ar etiķi:

  1. Ja pa rokai ir destilēts baltais etiķis, piepildiet tējkannu ar vienādām daļām ūdens un etiķa, līdz tā ir apmēram līdz pusei pilna. 
  2. Uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai. Ļaujiet vārītajam etiķa un ūdens maisījumam nostāvēties tējkannā 15 līdz 20 minūtes. 
  3. Izlejiet maisījumu un izmazgājiet tējkannu. Ja tējkannā joprojām ir aplikums vai netīrumi, izmantojiet sūkļa raupjo pusi, lai noņemtu visu, kas pielipis.

Tīrīšana ar citronskābi:

  1. Citronskābe, kas dabiski atrodas citrusaugļos, labi iznīcina nogulsnes un netīrumus, kā arī palīdz atbrīvoties no pelējuma, sēnītēm un baktērijām. Lai to izmantotu tējkannas tīrīšanai, vispirms piepildiet trauku ar ūdeni līdz pusei un uzkarsējiet to līdz vārīšanās temperatūrai. 
  2. Kad ūdens vārās, pievienojiet 1-2 ēdamkarotes citronskābes un atstājiet maisījumu uz 15-20 minūtēm. 
  3. Izlejiet ūdeni un, ja nepieciešams, notīriet ar sūkli atlikumus. 
  4. Izskalojiet.

Kaitēkļu invāzijas novēršana

Kaitēkļi, piemēram, tarakāni un peles, pārnēsā baktērijas un izplata slimības. Šie padomi palīdzēs aizsargāt jūsu virtuvi no kaitēkļiem.

  • Tarakānu olām nepieciešams mitrums, lai tās izšķiltos. Novērsiet to, uzturot virtuves zonu sausu un tīru. Noslaukiet mitrās virsmas un uzlabojiet ventilāciju, lai telpa būtu sausa.
  • Atkritumu tvertnēm jābūt cieši noslēgtām. Katru reizi, kad pieskarieties atkritumiem vai atkritumu tvertnei, rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm.
  • Daži neapstrādāti pārtikas produkti, piemēram, milti, rieksti, sēklas, lēcas, var piesaistīt kaitēkļus. Tāpēc glabājiet tos noslēgtā vietā un neatstājiet tos uz atklātas virsmas ilgāk par 5-10 minūtēm.

Sterilizējiet griešanas rīkus

Gaļas griešanai izmantotais nazis vienmēr ir jāmazgā un jāsterilizē. Nedrīkst griezt gaļu ar to pašu nazi otrreiz. Trauki ir rūpīgi un bieži jāmazgā un jāpakļauj saules gaismai, lai iznīcinātu baktērijas.

Kādi ir pārtikas atdzesēšanas un uzglabāšanas veidi?

Vienmēr:

Uzglabājiet produktus ledusskapī 4°C temperatūrā. Ja neesat pārliecināti par ledusskapja temperatūru, izmantojiet termometru un pēc vajadzības noregulējiet temperatūras regulatoru.

Uzglabājiet saldētu pārtiku -18°C vai zemākā temperatūrā. Šāda temperatūra aptur baktēriju augšanu, lai gan tā var neiznīcināt visas pirms sasalšanas produktā esošās baktērijas.

Citi padomo pārtikas uzglabāšanai:

Pārtiku, kas jāsasaldē, pēc iegādes pēc iespējas ātrāk jāievieto saldētavā.

Pārvadājot pārtiku siltajā sezonā, apsveriet iespēju izmantot noslēgtus maisiņus.

Regulāri tīriet ledusskapi, lai noņemtu bojāto pārtikas produktu paliekas, kas var pārnest baktērijas vai pelējumu uz citiem pārtikas produktiem.

Neuzglabājiet pārtiku pārāk ilgi. Izmantojiet datēšanas sistēmu, lai pārliecinātos, ka pārtikas produkti tiek izlietoti pirms to derīguma termiņa beigām.

Nepārpildiet ledusskapi. Ļaujiet gaisam brīvi cirkulēt, lai ēdiens būtu vēsāks.

Iepakojiet pusdienas noslēgtos traukos ar vāku. Neglabājiet pusdienu traukus tiešos saules staros vai uz silta radiatora.

Ja izmantojat dzesētāju (piemēram, piknikam), izmantojiet ledu, lai saglabātu to aukstu. Atveriet to pēc iespējas retāk. Dzērieniem var būt noderīgi izmantot atsevišķu dzesētāju, jo, iespējams, to biežāk izmantosiet un vērsiet vaļā.

Personīgā higiēna

Mikroorganismi no rokām var nokļūt pārtikā. Pēc pieskaršanās ēdienam un pirms citām darba funkciju veikšanām rokas rūpīgi jānomazgā ar ziepēm un karstu ūdeni. Vienmēr nosusiniet rokas tīrā dvielī. Arī mati var pārnēsāt mikrobus, tāpēc turiet tos sasietus un nēsājiet matu tīkliņu.

Regulāra ledusskapja tīrīšana

Tīrības nodrošināšana ledusskapī ne velti ir viens no svarīgākajiem virtuves higiēnas noteikumiem. Atstāti vieni, izlieti un sabojāti pārtikas produkti izplatīs baktērijas uz visu pārējo, tāpēc katru nedēļu iztīriet ledusskapi un izmetiet pārtikas produktus, kam beidzies derīguma termiņš.

Izvairieties no krusteniskās kontaminācijas

Dārzeņiem un gaļai/zivīm vienmēr izmantojiet atsevišķus griešanas dēlīšus.  Viena un tā paša griešanas dēļa izmantošana visu pārtikas produktu griešanai palielina savstarpējas inficēšanās risku, kas savukārt var izraisīt pārtikas bojāšanos. Uz griešanas dēļiem rakstiet „dārzeņi”, „gaļa” un „zivis” vai izmantojiet dažādu krāsu dēļus dažādu ēdienu griešanai.

Regulāri mazgājiet virtuves dvieļus

Virtuves dvieļi ir obligāts priekšmets, kas atvieglos jūsu darbu. Tomēr mitras vai taukainas drānas ir mikrobu un baktēriju rezervuārs. Tīrot virtuves letes ar netīrām lupatām, jūs neapzināti izplatāt baktērijas un citus mikrobus uz virsmām. Šie mikroorganismi viegli nokļūst uz ēdiena, ja gatavošanas laikā dvieļus turat uz darba virsmas. Tā rezultātā, ja jūs tos netīrāt pareizi, varat inficēties ar kaitīgiem mikrobiem. 

  • Noteikti periodiski dezinficējiet dvieļus, kurus izmantojat virtuves letes un trauku slaucīšanai. 
  • Regulāri mazgājiet visas virtuves drēbes, tostarp cimdus un priekšautus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.