Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ko darīt, lai kompostēšana būtu vienkārša un komposts smaržotu pēc maizes un meža

Kurš gan nezina komposta priekšrocības, tā saukto dārza zeltu. Komposts ir dažādu organisko vielu maisījums ar dažādu mineralizācijas līmeni. Puve nodrošina augsnes irdenumu un ilgstošu mēslojumu. Kompostā ir daudz baktēriju, rauga, pelējuma, vienšūņu un citu mikroorganismu, kas tieši vai netieši barojas ar organiskām atliekām. Ar enzīmu palīdzību tie mineralizējas, pārvērš tās šķīstošās vielās, kuras augu saknes jau var uzņemt no komposta. Kompostam nonākot augsnē, tas sadalās, izdalot galvenās augu barības vielas – slāpekli, fosforu, kāliju un mikroelementus. Atšķirībā no minerālmēsliem, tam nav negatīvu blakusparādību. Komposts atvieglo māla augsnes struktūru un uzlabo gaisa caurlaidību, savukārt smilšainās augsnēs saglabā mitrumu un atjauno nolietotās augsnes. Tātad ar pareizu mēslojumu jūs varat sagaidīt gan labāku ražu, gan ūdens ietaupījumu. Tas jo īpaši attiecas uz tiem, kas izmanto ūdensvadu, nevis lietus ūdeni.

Kādi atkritumi ir (nav) piemēroti kompostam?

Sadzīves un dārza atkritumus var izmantot komposta pagatavošanai. Ja iespējams, izmantojiet arī kūtsmēslus, tie satur daudz slāpekļa un veicina kompostēšanas procesu.

Gudri apsaimniekojot dažādus avota atkritumus, kompostu var pagatavot 6-8 mēnešos. Ilgi, vai ne? Šeit jums var palīdzēt dabīgie komposta pastiprinātāji, kas sadala visus organiskos, sadzīves un dārza atkritumus, novērš nepatīkamas smakas, regulē augsnes skābumu (pH) un padara kompostu lietojamu pēc 6-8 nedēļām.

Tomēr ne katram dārzniekam ir vieta, kur uzglabāt atkritumus. Tam nepieciešama īpaši nožogota un atbilstoši sagatavota vieta vai komposta tvertne. Pirmajā gadījumā kaudze izdala ne pārāk patīkamu smaku un izskatās neestētiski, otrajā – komposta tvertnes var izgatavot pats (no koka, plastmasas), bet ir jābūt īpašām zināšanām, kā pareizi kopt atkritumus. Nezinātāji krāj atkritumus vienu uz otra, kā vien vēlas, aizmirstot tos sajaukt vai sašķirot, tāpēc temperatūra ir pārāk augsta vai pārāk zema, mitrums netiek regulēts, tāpēc bieži vien rezultāts nav komposts – irdens, tumšs, gandrīz melns, krāsains un smaržo pēc meža zemes, maizes, bet smirdīga masa.

Vai vēlaties kaut ko vienkāršāku? Šobrīd Vācijas uzņēmums “Otto Graf GmbH” ir līderis Eiropā un krāj balvas par inovācijām šajā jomā. Tā zīmols “Garantia” piedāvā īpašas komposta tvertnes dārza mīļotājiem. Tās ir dažādas, bet, iespējams, vispievilcīgākā ir “Thermo-King” komposta tvertne.

“Thermo-King” komposta tvertne

No pirmā acu uzmetiena vienkārša kaste dara neparastas lietas. Optimālā ventilācijas sistēma un kastes sienas, kas izgatavotas no īpaša termoplastiska materiāla (“Thermolen”), ļauj kompostam veidoties daudz ātrāk. Šis materiāls ir īpašs ar to, ka tajā ir gaisa burbuļi, kas samazina komposta ražošanai nelabvēlīgās temperatūras svārstības kastes iekšpusē. Kasti ieteicams turēt atklātā, daļēji saulainā vietā (nekad ēnā vai ļoti saulainā vietā).

Šajā komposta tvertnē varat mest visu augstāk tabulā minēto.

Papildus visam, kaste ir viegli un vienkārši saliekama (pateicoties unikālajai Easy-lock sistēmai) un lietošanā – ir divdaļīgs vāks, ērta “bloķēšana”.

Atkarībā no saimniecības lieluma varat izvēlēties mazas, vidējas vai lielas kastes. Ražotājs iesaka:

– divu personu ģimenei un mazam apstādītam zemes gabalam – no 400 L, ar lielāku zemes gabalu – no 600 L

– trīs cilvēku ģimenei – no 600 L līdz 900 L

– daudzbērnu ģimenēm – no 900 L un vairāk, piemēram, divas kastes pa 600 L katrā

Vēlamies atgādināt, ka kompostēšana nāk par labu ne tikai jums, bet arī videi. Ja jūs kompostējat, tas ir, atkārtoti izmantojat pārtikas atkritumus augsnes mēslošanai vai uzlabošanai, jūs mazāk piesārņojat dabu ar atkritumiem, un samazinās arī pārtikas atkritumu apsaimniekošanas izmaksas (samazinās izmaksas par to transportēšanu un poligona uzturēšanu). Tā katrs no mums personīgi sniedz savu ieguldījumu, lai zeme kļūtu tīrāka un zaļāka.

Skatiet komposta tvertnes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.