Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Klintaines pagasta “Kūlīšos” atklāta izstāde “Uz kartupeļu talku!”

GROZU DAUDZVEIDĪBA. izstādē Klintainē.

Klintaines pagasta “Kūlīšos” atklāta izstāde “Uz kartupeļu talku!”, godā ceļot lietas, bez kā neiztikt nevienā mājā – grozus. Tie allaž bijuši lielākie palīgi kartupeļu talkās, un ne tikai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klintaines pagasta kultūras darba organizatore Kristīne Ginaite stāsta, ka doma par šādu izstādi radās, mājās uzlūkojot sava vectēva Voiceka Kačkāna pītos grozus, tos darinājis arī vīra Jāņa vectēvs. Runājot ar citiem, izrādījies, ka daudziem mājās ir gan senāki, gan jaunāki grozi, kas kalpo joprojām. Cilvēki labprāt ar tiem dalījās izstādei.

Lielāki un mazāki, no klūdziņām, skaliem un stieplēm pīti, jauni un senākus laikus piedzīvojuši – tik daudzveidīgi ir 19 izstādes dalībnieku grozi. Lielākoties tie ir no Stukmaņu un apkārtnes iedzīvotāju mājām, bet daļa arī no citurienes, nākuši līdzi saimniekiem, kad mainīta dzīvesvieta. Informācija pie tiem vēsta par to īpašniekiem un meistariem, ja tas zināms.

– Vectēvs pina grozus no klūdziņām, tas lielākoties notika ziemā. Atceros, kad aizbraucu pie viņa ciemos, virtuve allaž bija pilna ar klūdziņām, gataviem un pusgataviem groziem, un viņš cītīgi strādāja. Arī vectēva brālis Edvards pina grozus. Viens no zināmiem stiepļu grozu meistariem Stukmaņu apkārtnē bija arī Jānis Stipravietis, kura darinājumi joprojām ir daudzās mājās, – stāsta Kristīne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kartupeļu talkas teju katrā lauku sētā gan iet mazumā, tāpat kā grozu darināšanas prasme. Kristīne stāsta, ka viņai bija vēlme apzināt meistarus, kas pin kartupeļu grozus, bet tādu tikpat kā vairs nav. Viens no tiem ir Roberts Kaļva Madonā, kurš tos pin no stieplēm, un šo prasmi viņš apguvis no kāda Latgales meistara. Savukārt Vietalvā vēl darbojoties Viktors Zamarins, kura darinātos stiepļu grozus lieto un uz izstādi aizveda vietalviete Agita Lindenberga.

Arī citu grozu meistaru ir krietni maz, bet kā allaž var priecāties par pļaviņiešu Valentīnas un Jāņa Strazdiņu groziem no klūdziņām un aizkrauklietes Ingas Kļavas darinājumiem no skaliem. Tie noder dažādu lietām ikvienā saimniecībā.

Grozu izstādi Klintaines pagasta “Kūlīšos” varēs apmeklēt līdz 28. februārim.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.