Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kas ir muskuļu sāpes un kā ar tām tikt galā?

Ar muskuļu sāpēm noteikti ir sastapies ikviens no mums. Muskuļu sāpes piemeklē dažāda vecuma cilvēkus. Dažreiz muskuļu sāpes ir tikai īslaicīgas sāpes pēc kādas aktīvākas un neierastas fiziskās darbības vai sporta treniņa. Tomēr dažreiz sāpes var būt arī hroniskas un ilgt vairākas nedēļas vai mēnešus. Noskaidrosim, kā tik galā ar dažāda veida muskuļu sāpēm.

Kāpēc mēdz sāpēt muskuļi un kā šīs sāpes izpaužas?

Muskuļu sāpes ir pieredzējuši visi cilvēki, neatkarīgi no fiziskās aktivitātes līmeņa ikdienā. Pēkšņas un asas sāpes var rasties pēc muskuļa, cīpslas, saites traumas, kā arī pēc neveiklām kustībām. Ikviens noteikti kādreiz ir nedaudz ne tā pagriezis galvu, kāju vai kādu citu ķermeņa daļu. Arī pēc aktīvas fiziskās slodzes var būt muskuļu sāpes, it īpaši, ja fiziskā slodze nav regulāra un tiek iedarbināti “reti izmantoti” muskuļi. Sportošanas laikā, ja tiek veikti nepareizi vingrinājumi, var iedzīvoties mikrotraumās vai nopietnākās traumās, kas var novest gan pie muskuļu sāpēm, gan pie nopietnākām problēmām.

Hroniskas muskuļu sāpes cilvēki var piedzīvot, ja tiek ieņemta nepareiza poza ilgu laika posmu (piemēram, darba laikā) vai pēc liela sasprindzinājuma. Arī stress nereti var sasprindzināt muskuļu grupas, kas var novest pie hroniskām sāpēm un diskomforta.

Muskuļu sāpes var izpausties dažādos veidos. Viens no sāpju veidiem ir manāms muskuļa saspringums, ja uz šī muskuļa tiek uzspiests. Šīs sāpes liecina par to, ka muskulis ilgu laiku ir saspringts ilglaicīgas nepareizas pozas dēļ vai spriedzes un stresa dēļ. Vēl var šajā saspringuma zonā būt vieta, kurai ir pastiprināts jutīgums. Dažreiz muskuļi sāp tikai, veicot kādu konkrētu darbību vai kustību, bet citreiz tie var sāpēt visu laiku. Galvenais ir saprast, vai muskuļu sāpes, ko jūs piedzīvojat, ir sīkums, un tās pāries pašas no sevis, vai arī būs nepieciešams veikt kādas darbības, lai atbrīvotos no traucējošajām muskuļu sāpēm.

Kā tikt galā ar muskuļu sāpēm un kā no tām izvairīties?

Tā kā muskuļu sāpes ir dažādas, tāpat kā to izraisītāji jeb iemesli, arī metodes, kā no sāpēm atbrīvoties var būt dažādas. Ja nepalīdz viena metode, tad noteikti ir ieteicams izmēģināt kādu citu metodi.

Ja muskuļu sāpes radušās fiziskas slodzes dēļ, tad tas liecina par to, ka muskuļiem ir nepieciešams skābeklis, bet intensīvās aktivitātes dēļ, asinis nevarēja piegādāt muskuļiem visu, kas tiem bija vajadzīgs. Tāpēc rezultātā rodas pienskābe, kas uzkrājas muskuļos un izraisa sāpes un dedzināšanas sajūtu. Parasti šīs muskuļu sāpes ilgst vien pāris stundas pēc pārmērīgas fiziskās slodzes – kamēr visa pienskābe no muskuļiem tiek izskalota.

Lai izvairītos no šī veida muskuļu sāpēm, ir ieteicams pakāpeniski nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm – slodzi palielinot samērīgi un pakāpeniski. Tāpat gan pirms aktivitātes, gan pēc tās ir jāizstaipa visi muskuļi. Dienā, kad tiek veiktas pamatīgas fiziskās aktivitātes, ūdens noteikti ir jāuzņem vairāk nekā mierīgā un neaktīvā dienā.

Šādas akūtas muskuļu sāpes var atvieglot arī ar aukstu dušu vai karstu vannu. Tieši pēc fiziskās aktivitātes ir ieteicama vēsa duša vai kontrastduša, kas veicinās asinsriti un paātrinās muskuļu atgūšanās procesu un dažādu mikrotraumu sadzīšanas procesu. Ja nav iespējas uzreiz iet dušā, tad noteikti var uz skartās vietas uzsmērēt dažādas atvēsinošas ziedes vai krēmus.

Savukārt karsta vanna visefektīvākā būs nākamajā dienā pēc fiziskās slodzes. Ja mājās vannas nav, tad var iet siltā dušā vai smērēt sildošas smēres. Tas viss palīdzēs uzlabot asinsriti, kas attiecīgi paātrinās muskuļu atkopšanās procesu un samazinās sāpes.

Ja muskuļu sāpes ir radušās pēc fiziskas piepūles vai sasprindzinājuma dēļ (nemainīga vai nepareiza poza ilgstoši), tad lietderīga būs arī masāža. Ja skartā vieta ir, piemēram, kāja vai roka, tad paša spēkiem var izdoties to masēt – vai nu ar rokām vai kādiem masāžas līdzekļiem.

Tāpat muskuļu sāpēm var līdzēt piemēroti vingrinājumi. Par piemērotiem vingrinājumiem var uzzināt pie fizioterapeita vai profesionāla sporta trenera, un šos vingrinājumus ir iespējams veikt arī mājās. Šie vingrinājumi parasti nav nekas sarežģīts un laikietilpīgs, tāpēc ikvienam būs laiks tos veikt, lai izstaipītu un stiprinātu muskuļus un atbrīvotos no kaitinošajām muskuļu sāpēm.

Ja muskuļu sāpes ir pēkšņas, radušās bez redzama iemesla vai ir ļoti spēcīgas un ilgstošas, tad vislabāk vērsties pie ārsta, jo šo sāpju cēlonis var būt gan kāda slimība, gan trauma.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.