Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kāpēc nereti atvēlētais budžets pārsniedz iecerēto?

Personīgā jeb ģimenes budžeta plānošana ir viena no svarīgākajām finanšu prasmēm, jo nekas nav tik nepatīkams, kā situācija, kad jau mēneša vidū pietrūkst naudas, bet nākamie ienākumi būs vien pēc pāris nedēļām. Tikpat slikti jūtamies, kad nepietiek līdzekļu, lai pabeigtu kādu nozīmīgu projektu – izglītības kursus, dzīvokļa remontu vai dārza iekārtošanu. Pastāstīsim, kā kļūt par prasmīgākiem finanšu plānotājiem, lai naudas pietiktu gan svarīgiem dzīves mērķiem, gan spontāniem pirkumiem!

Kā sākt plānot savus izdevumus un ienākumus

Nopirkt automašīnu vai dzīvokli, veikt mājokļa remontu, aizbraukt ceļojumā, uzkrāt bērnu izglītībai – jūsu ģimenei noteikti ir daudz tālejošu plānu. Tos, kas attiecas uz dzīves materiālo pusi, iespējams “pārtulkot” vienkāršas “Excel” tabulas formātā un izplānot arī nākamos soļus pēc to sasniegšanas; tāpat noteikt precīzus termiņus katra posma īstenošanai.

Vērts izveidot šādu plānu, kad saprotat, ka pastāvīgi jāuztraucas par naudu, un galvā riņķo šādas domas: “Šomēnes mums vēl jāapmaksā bērnu pulciņi, jāiegādājas dāvanas vecāku jubilejā un jābrauc ciemos ar visu ģimeni. Izdevumu ir tik daudz! Vai mēs varam to visu atļauties? Jau sākam uzkrāt KASKO – pēc pāris mēnešiem vajadzēs apmaksāt jaunu polisi. Un vasarā gribam braukt uz Grieķiju, tie arī būs lieli izdevumi, vajadzēs naudu. Varbūt labāk nebraukt ceļojumā?”

Šāda prātošana liecina, ka cilvēks nespēj izsekot ģimenes naudas plūsmām – viņam nav ne jausmas, cik naudas nepieciešams visu vajadzību apmierināšanai. Tikpat viegli kā iekļūt parādos, ir nonākt otrā galējībā – atlikt neobligātus, bet patīkamus pirkumus, baidoties iztērēt pārāk daudz, un arī tas nav pareizi.

Iespējams, ikviens par savu un ģimenes budžetu atbildīgais izjustu lielu atvieglojumu, ja vienkopus uzrakstītu gan gaidāmos ienākumus, gan izdevumus. Tādējādi kļūs skaidrs, cik naudas var iztērēt pašreizējām vajadzībām un cik varētu uzkrāt bankas kontā īpašiem mērķiem.

Uzskaitām izdevumus!

Viss sākas ar izdevumu uzskaiti. Jums jāsaprot, cik daudz jūs tērējat. Izmēģiniet to uz papīra vai datora programmā. Atcerieties, ko pirkāt iepriekšējā mēnesī, cik naudas iztērēts pamatvajadzībām: pārtikas produktiem, komunālajiem pakalpojumiem, transportam, telekomunikāciju pakalpojumiem, patēriņa kredītam, hipotekārā kredīta atmaksai, tāpat arī apģērbam un izklaidei. Droši vien kopsumma būs mazāka par jūsu mēneša ienākumiem. Kas notika ar ienākumu un izdevumu starpību?

Vairākums cilvēku patiešām nezina, kam viņi tērē naudu. Tieši tāpēc jebkura plānošana sākas ar izdevumu uzskaiti. Visērtāk ir lejupielādēt mobilo aplikāciju un ierakstīt tajā tēriņus tūlīt pēc tam, kad esat kaut ko iegādājies. Labs ieteikums būtu ierakstīt izdevumus lietojumprogrammā tajā pašā brīdī, kad tiek drukāts čeks. Ja to atliek uz vakaru vai – vēl sliktāk – dara reizi nedēļā, ir liela varbūtība, ka to aizmirsīsiet izdarīt.

Gadījumā, ja jums ir vairākas kredītsaistības, ir jāveic to uzskaiti mēneša un gada griezumā. Nereti vairākus kredītus iespējams apvienot vienā, izdevīgākā kredītā. Informāciju par šo pakalpojumus var meklēt, piemēram, https://apvienot-kreditus.lv/.

Jāieplāno arī spontāni pirkumi

Noteikti ieplānojiet naudu spontāniem pirkumiem, tāpat taupīšanas nolūkos nevajadzētu dzēst ailītes “apģērbs“ vai “izklaide”, jo šādas vajadzības tomēr ietilpst pamata tēriņu kategorijā. Katrs otrais finanšu plāns izgāžas tieši šīs vienkāršās darbības dēļ. Cilvēks izveido minimālu izdevumu plānu, un kādu laiku arī noturas šāda askētiska budžeta ietvaros. Bet tad rodas problēmas darbā, stress, vienkārši slikts noskaņojums, slimība – un sākas strīds pašam ar sevi: “Ko, es nevaru atļauties sevi iepriecināt?” Labāk, ja spontānie izdevumi ir pilnīgi nepārskatāmi, bet paliek iepriekš plānotās summas ietvaros. Tad personīgais budžets necietīs no pēkšņām šoka lēkmēm.

Gada plāns un izdevumu novērtējums

Plānojot izdevumus gadam, centieties ņemt vērā ne tikai ikmēneša maksājumus – pārtiku, kredītmaksājumus, komunālos pakalpojumus, ceļojumus. Centieties atcerēties tēriņus, kas notiek retāk, bet ar iepriekš zināmu periodiskumu. Runājot par pēkšņiem izdevumiem, tai pašā tabulā vērts atvēlēt vietu iespējām salīdzināt dažādus papildu finanšu līdzekļu iegūšanas iespējas, ko visērtāk izdarīt kredītu salīdzināšanas platformā.

Visbeidzot, pēdējais, kam noderēs šāda tabula, ir kritisks tēriņu novērtējums gada griezumā. Vai visas izdevumu kategorijas ir iegrāmatotas? Vai kādā dzīves jomā nav kādas pārmaiņas? Vai tiešām jātērē trešdaļa no gada budžeta apģērbiem, kamēr ir apaļa nulle izglītības vai veselības izdevumu kategorijā?

Šāda izdevumu apkopošana un plānošana ir pirmais solis līdzsvarota personīgā budžeta izveidošanā un pārvaldīšanā, lai pārsteigumi būtu galvenokārt patīkami, nevis radītu stresu un galvassāpes.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.